Vojna všetko vyrieši. Alebo v originálnom názve War Made Easy: How Presidents and Pundits Keep Spinning Us to Death, je kniha od amerického žurnalisti Normana Solomona. V roku 2007 uzrel svetlo sveta dokument, ktorý z knihy vychádza. Mapuje päťdesiat rokov amerických vojenských konfliktov a špeciálnych operácii. Na ochranu demokracie a mieru. Treba vojnu. Divák rýchlo zisťuje, že tieto konflikty boli ako „cez kopírák.“ A aj keď vojna na Ukrajine sa líši tým, že ju oficiálne začal Vladimír Putin, všetko ostatné zostáva zarážajúco podobné.
Vojna všetko vyrieši
„Dôvody na tieto vojny vždy zahrňovali geopolitické záujmy USA v rôznych častiach sveta. Verejnosť sa dozvie pravdu často až roky potom, čo boli bomby zhodené a ľudia zabití. Výdatne tomu pomáhajú aj médiá. Ich cieľom by malo byť objektívne informovanie, vlády ich však využijú s cieľom získať a udržať podporu pre vojnu,“ znie na úvod dokumentu.
Nielen Vietnam
„Bojujeme za právo na sebaurčenie. Aby si ľudia v Južnom Vietname mohli sami vybrať svoj smer,“ hovorí zo záznamu vtedajší americký prezident Lyndon johnson. Novinár Norman Soloman poznamenáva, že už v tomto období začal zisťovať, „či sa nám dostáva od vlády viac pravdy alebo klamstiev.“ Otázkou, ktorá sa natíska je aj, prečo za to musela bojovať Amerika..
Soloman ďalej poukázal na vojnovú propagandu. „Nepriateľskí vodcovia bývajú porovnávaný s Hitlerom. Označovaný za teroristov a najväčšie zlo na zemi. Tak často a masívne, aby si divák, či čitateľ nemal ani šancu utvoriť iný názor.“
S dovetkom, že ak si ho bežní ľudia, či politici vytvoria a nezhoduje sa s tým preferovaným, nedajbože v čase vojny, volajú po mieri, sú títo označovaní za „spolupáchateľov,“ „podporovateľov zla,“ či „spiklencov.“ Zdá sa, že sa nič nezmenilo ani do dnešných dní..
Význam médií
Dotkol sa významu médií vo vojnách v Iraku, Afganistane, Sýrii. Ale už i vojnového spravodajstva vo Vietname. „Bežní ľudia však v týchto reportážach nenašli to podstatné. Ako zbrane, platené z ich daní, vraždili nevinných.“
Pripomenul aj nariadenie, ktorým sa museli televízie riadiť po 11. septembri 2001. V Afganistane bolo zabitých obrovské množstvo civilistov.
Preto pri záberoch na mŕtvych, či vážne zranených dospelých i deti, museli moderátori zakaždým dodať, že ide o odpoveď za útok na WTC.
V dokumente znejú výroky prezidentov Johnsona, Busha staršieho, Busha mladšieho, Reagana, Nixona, Clintona .. a ničím sa nelíšia od tých, ktoré hovorí súčasný americký prezident Biden. Ktorý vo veľkom vyzbrojoval a financoval Zelenského režim, aby ho pripravil na vojnu.
Miesto toho, aby nielen Spojené štáty urobili všetko pre to, aby sa žiadna vojna ani nekonala. Na toto poukázal nielen pápež František, ktorý bol za to prezidentom Ukrajiny ostro kritizovaný ako „Putinov podporovateľ.“
Ak by ste mali záujem si pozrieť celý dokument s českým dabingom, môžete tak urobiť tu.
Zdroj: youtube, War made easy
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Americké vojny, propaganda mainstreamu a „podvratné živly,“ ktoré túžia po mieri