eReport.sk
KK40 Mariupol - Na snímke ukrajinskí záchranári a dobrovo¾níci nesú zranenú tehotnú ženu po ostre¾ovaní budovy pôrodnice v Mariupole poèas štrnásteho dòa ruskej invázie na Ukrajine v stredu 9. marca 2022. Ruská armáda pri stredajšom ostre¾ovaní ukrajinského mesta Mariupol zasiahla a znièila detskú nemocnicu a pôrodnicu, tvrdia miestni èinitelia aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR túto informáciu prevzala zo stanice Sky News. FOTO TASR/AP Ukrainian emergency employees and volunteers carry an injured pregnant woman from the damaged by shelling maternity hospital in Mariupol, Ukraine, Wednesday, March 9, 2022. A Russian attack has severely damaged a maternity hospital in the besieged port city of Mariupol, Ukrainian officials say. (AP Photo/Evgeniy Maloletka) *** Local Caption *** mariupo¾ znièená detská nemocnica pôrodnica zranená tehotná žena

Vojna na Ukrajine zasiahla podľa WHO aj zdravotníctvo. Zničené sú nemocnice, sanitky aj sklady

Za šesť mesiacov invázie Ruska zasiahlo ukrajinské zdravotníctvo 473 overených útokov, pri ktorých zahynulo takmer 100 ľudí. V stredu to oznámila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Šéf WHO pre Európu Hans Kluge označil útoky za „nemorálne“. Podľa overených informácií WHO bolo pri nich zabitých 98 ľudí a ďalších najmenej 134 utrpelo zranenia.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ilustračné foto
  2. Záporožská atómová elektráreň (ZAES) je po ruskom útoku bez dodávok elektrickej energie a je pripojená na dieselové generátory.
  3. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
  4. Nemecký kancelár Olaf Scholz

Takmer 400 z týchto útokov zasiahlo zdravotnícke zariadenia. Zničili tiež sanitky, sklady a zásoby materiálu. Zástupca WHO na Ukrajine Jarno Habicht označil množstvo útokov na zdravotníctvo za niečo nevídané. „Tieto útoky sú nielen porušením medzinárodného práva, ale poškodzujú mnohých ľudí, ktorí potrebujú počas vojny zdravotnú starostlivosť,“ povedal Habicht novinárom v Ženeve cez videomost z bunkru v ukrajinskom meste Dnipro.

Hoci vojna mala na zdravie a životy Ukrajincov ničivý účinok, zdravotný systém sa nezrútil, povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Žiadny systém nemôže zaručiť optimálne zdravie obyvateľom, ak je pod tlakom vojny, a práve preto stále vyzývame Ruskú federáciu, aby ukončila túto vojnu,“ dodal Ghebreyesus.

Ukrajinská veľvyslankyňa pri OSN v Ženeve Jevhenija Filipenková uviedla, že za posledných šesť mesiacov každá 19 z vystrelených 20 rakiet zasiahla civilné ciele. „Terčom útokov sa stali nielen zdravotné inštitúcie, ale aj obytné budovy,“ pripomenula a vyhlásila: „Stupeň poškodenia a skazy je neuveriteľný.“ Zničené alebo poškodené boli aj vzdelávacie zariadenia, súkromné obydlia či kultúrne areály, dodala.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vojna na Ukrajine zasiahla podľa WHO aj zdravotníctvo. Zničené sú nemocnice, sanitky aj sklady

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti