eReport.sk
Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Foto: tasr

Podvodník a klamár? Župana, ktorého zvolenie vyvolalo otázniky, vyháňajú z úradu aj matovičovci!

Obchod, ktorý zaváňa nehospodárnym nakladaním s majetkom samosprávneho kraja. Tak by sa dal nazvať nákup teplomerov, ktoré zaobstarala pre potreby Košického samosprávneho kraja (KSK) župa na čele s jej predsedom Rastislavom Trnkom, ktorý reprezentuje tábor strán vládnej koalície.

Podľa informácií, ktoré sa objavili v médiách, nakúpil kraj bezkontaktné teplomery, pričom ich obstarávanie malo byť viac než pochybné. Župa totižto nakúpila teplomery v dvojnásobnej cene, za akú kúpili rovnaké teplomery iné kraje. Samotný župan Trnka mal podľa informácií Denníka N vymyslieť príbeh, ktorý chcel nanútiť výrobcovi teplomerov, aby si sám kryl chrbát. Prípad kúpy predražených teplomerov kritizuje aj mimovládna organizácia Transparency international.

Zákazku vybavoval podnikateľ napojený na Trnku

Celý prípad sa tiahne už viac ako týždeň. Na jeho začiatku bola požiadavka na nákup takzvaných bránových teplomerov, pri ktorých mala byť cena za kus približne 400 eur. Kraj ich však nakúpil približne 200 a to za neuveriteľných 180 tisíc eur!

Teplomery mala kraju dodať firma United Corp, ktorú vedie Richard Reday, ktorého Denník N označuje za človeka veľmi blízkeho županovi Trnkovi. Veľmi podozrivé na celom nákupe je práve to, že kraj nakúpil spomínané teplomery za veľmi nevýhodných podmienok, pretože Nitriansky či Banskobystrický kraj nakúpil rovnaké teplomery za približne polovičnú cenu.

Rozdiel je, že v Nitrianskom a Bystrickom kraji sa nakupovali teplomery cez spoločnosť Nextram. Výrobca teplomerov Miroslav Garaj, ktorý ich neskôr prostredníctvom sprostredkovateľských firiem predával krajom mal Denníku N potvrdiť, že vo všetkých troch prípadoch išlo o totožné teplomery. Od začiatku pandémie ich podľa vlastných slov vyrobil približne 700 a ako férovú jednotkovú cenu uviedol 400 eur. „Ja som bol tiež prekvapený, keď som sa dozvedel, za koľko to chce predávať pán Reday. Úprimne vám poviem, toto je strašne vysoká cena za ten teplomer, 866 eur hraničí s nepredajnosťou. Od 360 do 400 eur je ideálna cena, keď rátame, že je v tom výroba, daň a každý, samozrejme, chce aj zarobiť,“ povedal Garaj.

Trnka chcel stopy zahladiť

Podľa informácii portálu sa do celej veci obul priamo majiteľ sprostredkovateľskej firmy Reday a tiež aj samotný župan Trnka. Reday mal volať majiteľovi firmy na výrobu teplomerov Garajovi s tým, že sa mu o nedlho ozve samotný župan, ktorý s ním chce hovoriť. Garaja takáto informácia samozrejme prekvapila. Trnka od majiteľa firmy po telefóne zisťoval, či si redaktor, ktorý s ním robil na danú tému rozhovor aj nahrával jeho priebeh a či sú výroky, ktoré povedal pravdivé.

Košický župan mal pri telefonáte s Grajom jasný úmysel a to obhájiť pochybný nákup teplomerov. Ako hlavný argument začal župan používať tézu o tom, že teplomery, ktoré kúpila košická župa sú kvalitnejšie a ide o vyššiu generáciu s novým softvérom. Garajovo tvrdenie, že ide o rovnaké teplomery ako v Nitre, či Banskej Bystrici zrejme Trnkovi veľmi nepomohli.

E-mail s inštrukciami

Košický župan však nechcel nechať veci na náhodu a rozhodol sa konať. Majiteľovi firmy napísal vo večerných hodinách dva e-maily z rozličných účtov. Prvý účet bol Trnkov osobný, druhý účet bol oficiálne pracovný. Z neoficiálneho účtu napísal Trnka Garajovi žoviálnym spôsobom odpovede na novinárske otázky tak, aby sa sám z celej veci vyzul a médiá mu dali pokoj. „Teplomery sú výzorovo rovnaké, ale funkčne nie sú, a teda nemôžu byť rovnaké,“ tak bola koncipovaná jedna z odpovedí, ktorá mala nahrávať argumentu, že práve teplomery v Košiciach sú novšie, lepšie –, a preto drahšie.

Následne poslal župan Garajovi ďalší, už oficiálny e-mail, v ktorom už však vystupoval odmerane a Garajovi vykal. Mal to byť mail, ktorým si chcel Trnka podľa portálu vytvoriť pevnú pôdu pod nohami a odvrátiť pozornosť od prvého e-mailu. „Vážený p. Garaj, nepoznáme sa, ani som nemal doteraz dôvod Vás kontaktovať, dnes som si však v nemom úžase prečítal článok v Denníku N. Keďže sú v tomto článku uvedené viaceré Vaše výroky a postoje smerom ku Košickému samosprávnemu kraju, ktoré sú v rozpore s informáciami, ktoré mám ja, rád by som Vás touto cestou poprosil o stanoviská k niektorým z nich, aby som mal vo veciach jasnejšie,“ píše sa v maile.

Majiteľ firmy nechcel hrať Trnkovu hru

V ďalších hodinách po odoslaní e-mailov ešte Trnka Garaja niekoľkokrát bombardoval e-mailami a SMS správami. Žiadal ho, aby mu potvrdil, či e-maily a správy dostal. Garaj sa však nechcel nechať zatiahnuť do pochybných hier koaličného župana a vzápätí sa obrátil na novinára z Denníka N, ktorého o danej veci informoval a ubezpečoval ho, že mu za zmenu názoru Trnka nič nesľúbil.

Celá vec je komplikovanejšia o skutočnosť, že sprostredkovateľ nákupu teplomerov pre kraj, podnikateľ Reday, v tom momente dlžil Garajovi desiatky tisíc eur za spomínanú zákazku a dokonca samotný Trnka od Garaja chcel, aby takúto informáciu poprel. „Vy odo mňa chcete, aby som poprel to, že Reday mi dlhuje peniaze? Veď to by som išiel sám proti sebe,“ uviedol Garaj pričom doplnil, že ho Reday neskôr kontaktoval ešte tridsaťkrát.

Garaj však Redayove telefonáty nebral, až mu napokon po dlhšom čase telefón zdvihol a povedal, že na žiadne otázky odpovedať nebude a nebude sa spájať ani so žiadnym novinárom. Garaj to myslel tak, že čo už raz povedal novinárovi, to platí a nepristúpi na hru Trnku so zmenenými odpoveďami. Reday si to celé vyložil po svojom a informoval Trnku, že je problém vyriešený.

Župan následne napísal na svoj profil na sociálnej sieti status, kde označil články portálu za klamstvá a ubezpečil čitateľov, že je všetko s kostolným poriadkom. Zároveň však na sociálnu sieť napísal aj vymyslené vyjadrenie z e-mailu, ktoré chcel pripísať Grajovi bez jeho vedomia. Celou vecou sa už v tomto momente zaoberá košická prokuratúra na základe podaného trestného oznámenia pre podozrivé obstarávanie teplomerov.

Kritika od ex-primátora Košíc Rašiho

Richard Raši, bývalý primátor Košíc a neúspešný kandidát na župana, ktorý v posledných voľbách prehral práve s Trnkom, má na terajšieho župana ťažké srdce už niekoľko rokov. Ide o to, že Trnka vyhral župné voľby nad Rašim len o niekoľko stoviek hlasov. Raši sa so sťažnosťou obrátil na príslušné orgány a žiadal prepočítať hlasy, čo mu nakoniec nevyšlo. Víťazstvo Trnku vo voľbách sa dá do dnes označiť za pochybné a nie je vylúčené, že sa Trnka mohol stať županom podvodom.

Tentokrát sa Raši pustil do Trnku aj za netransparentný nákup teplomerov a županovi nič nedaroval. Na margo Trnku sa Raši vyjadril, že je klamár, teplomery schválne nakúpil cez svojho známeho, aby mu spravil kšeft a následne vyzval Trnku na okamžité odstúpenie. „Ak nám, obyvateľom kraja, dôveryhodne nevysvetlíte zverejnené e-maily a nákup dvojnásobne predražených teplomerov od Vášho známeho, vyzývam Vás, aby ste ihneď odstúpili zo svojej funkcie,“ napísal Raši na sociálnej sieti.

Do župana sa pustili aj poslanci Igora Matoviča

Trnku chcú „zarezať“ aj parlamentní poslanci za hnutie OĽANO, ktorému šéfuje Igor Matovič. V utorok avizovali, že podávajú podnet na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR pre podozrenie z predraženého nákupu bezkontaktných teplomerov v Košickom samosprávnom kraji (KSK). Predsedu KSK Rastislava Trnku vyzývajú, aby vyvodil politickú zodpovednosť. Informovali o tom na utorkovom brífingu. Trnka reagoval, že plánuje zriadiť komisiu na porovnanie cien nákupov podobných teplomerov vo verejných inštitúciách. Ak komisia zistí predraženie cien, a to že dodávateľ a subdodávateľ zavádzali, bude od nich požadovať refundáciu.

„Obraciame sa na NKÚ s podnetom na vykonanie kontroly nákupu bezkontaktných prechodových teplomerov za viac ako 180.000 eur. Žiadame aj hĺbkovú kontrolu na KSK,“ povedal poslanec NR SR Erik Ňarjaš (OĽANO).

Poslanec NR SR a KSK Milan Potocký (OĽANO) považuje za dôležité, aby tento nákup dôsledne a nezávisle prešetrili orgány činné v trestnom konaní. Podľa jeho slov ide v súvislosti so zverejnenou mailovou komunikáciou aj o morálno-etický problém. „Je veľmi dôležité, aby sa konaním košického župana zaoberala Rada pre etiku, pri KSK máme schválený Eticky kódex pre volených predstaviteľov KSK, ktorý by mal prešetriť postup predsedu KSK,“ povedal s tým, že zároveň bude potrebné nastaviť na Úrade KSK pravidlá verejných obstarávaní tak, aby sa podozrenia z manipulovania súťaží neopakovali.

Hlas-SD vyrukoval dokonca s trestným oznámením

Predseda krajskej organizácie mimoparlamentnej strany Hlas-SD Matúš Lukáč v utorok informoval, že dvaja jej členovia Maroš Proks a Marek Mitterpák podali v súvislosti s medializovanými informáciami na prokuratúre trestné oznámenie pre podozrenia z korupcie a klientelizmu.

Upozornili tiež na to, že v decembri sa uzatvára súťaž na dodávku služieb prímestskej autobusovej dopravy takmer za pol miliardy eur. So súťažou pomáha košickej župe advokátska kancelária JUDr. Michala Miškoviča, ktorú si na tento účel objednala koncom augusta 2021 (teda len štyri mesiace pred skončením sa zmlúv so  súčasnými dopravcami). Ide o advokáta, ktorý sa stal po voľbách v  roku 2020 poradcom vtedajšieho ministra financií Eduarda Hegera a  ktorý začal vo veľkom poskytovať právne služby pre štát, dodali z krajskej organizácie strany Hlas-SD.

Podozrivý triumf vo voľbách

Vo voľbách košického župana uspel Rastislav Trnka (KDH, SaS, OĽaNO, Nova, Šanca) porazil Rašiho tesným rozdielom 875 hlasov. Bývalý primátor Košíc a Raši podal sťažnosť pre nezrovnalosti vo výsledkoch volieb v obci Zemplínska Široká v okrese Michalovce. Získať tam mal 88 platných hlasov, avšak v oficiálnych výsledkoch zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR nedostal ani jeden platný hlas, informoval ešte vo februári 2019 portál denníka Postoj.

Ako Postoj vtedy uviedol, nesprávny počet hlasov bol uvedený už v zápisnici okrskovej volebnej komisie. “Pre chybu získal 88 hlasov ďalší neúspešný kandidát, primátor Kráľovského Chlmca Karol Pataky (Most-Híd). Sťažovateľ žiadal prešetrenie sčítania hlasov a podal aj trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb,” uvádza sa v článku webu z pred troch rokov.

Malo dôjsť k porušeniu volebného práva

“Minimálne v 88 prípadoch došlo k porušeniu ústavou garantovaného volebného práva občanov nášho kraja. Mohlo k tomu dôjsť omylom, ale teoreticky možný je aj úmysel,” uviedol pre TASR Raši vo februári 2018. K podobným nezrovnalostiam podľa neho mohlo dôjsť aj v iných okrskoch. Poukázal tiež na neobvykle vysoký podiel neplatných hlasov vo voľbách predsedu KSK v porovnaní s inými krajmi. V okresoch Košického kraja mimo mesta Košice bolo vo voľbách predsedu až 8,54 percenta neplatných hlasov (9549), pričom počet takýchto hlasov v ostatných regiónoch Slovenska dosahoval len tri percentá.

V tých istých voľbách bolo vo voľbách poslancov zastupiteľstva KSK neplatných len 2,79 percenta hlasov.

V prípade konala aj polícia

ÚS prijal sťažnosť na ďalšie konanie 31. januára 2018, pričom zároveň konanie prerušil do prešetrenia tohto trestného oznámenia. Konanie obnovil 28. novembra 2018. O zamietnutí sťažnosti rozhodlo na stredajšom neverejnom zasadnutí plénum ÚS SR pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej.

Polícia v kauze stále vedie trestné stíhanie pre podozrenie z trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb a referenda. “Polícia naďalej vykonáva v danej veci vyšetrovanie, ktoré doposiaľ nebolo ukončené, bližšie informácie nateraz nebudeme poskytovať. Daná vec je priebežne konzultovaná s dozor vykonávajúcim prokurátorom,” uviedla toho času košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Podvodník a klamár? Župana, ktorého zvolenie vyvolalo otázniky, vyháňajú z úradu aj matovičovci!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti