eReport.sk
Generálny prokurátor SR reaguje
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka. Foto: tasr

Vládny návrh zrušiť ÚŠP je v súlade s Ústavou! Uvádza to Generálna prokuratúra

Vládou schválený legislatívny návrh týkajúci sa postavenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) je obsahovo komplexný a vykonateľný. Z vecného hľadiska je v súlade s Ústavou SR. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR.

Vládny návrh zrušiť ÚŠP je v súlade s Ústavou!

„Prokuratúra je samostatná hierarchicky usporiadaná jednotná sústava štátnych orgánov na čele s generálnym prokurátorom, v ktorej pôsobia prokurátori vo vzťahoch podriadenosti a nadriadenosti. Návrh noviel zákonov je plne v súlade s takto definovaným postavením prokuratúry,“ uvádza sa v stanovisku GP SR.

Organizačná štruktúra prokuratúry (upravená zákonodarcom), počítajúca s jej osobitnou súčasťou v podobe Úradu špeciálnej prokuratúry, je podľa generálnej prokuratúry plne legitímna, avšak pre napĺňanie ústavnej a zákonnej pôsobnosti prokuratúry SR nie nevyhnutná. GP SR uvádza, že je výlučnou právomocou zákonodarcu, pre akú organizáciu prokuratúry SR sa rozhodne.

Žilinka zriadil pracovnú skupinu

Generálny prokurátor Maroš Žilinka vo štvrtok rozhodol o zriadení pracovnej skupiny, členmi ktorej budú zástupcovia dotknutých organizačných zložiek a orgánov prokuratúry SR. „Úlohou pracovnej skupiny bude príprava implementácie navrhovaných zmien z hľadiska organizačného, personálneho a materiálno – technického, vrátane prípravy súvisiacej vnútrorezortnej legislatívy,“ dodala prokuratúra vo svojom stanovisku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sú to ignoranti
  2. Igor Matovič hovorí, že do NRSR sa dostalo viac "dezolátov"
  3. Je rozhodnuté!
  4. Orbán blahoželá R. Ficovi k víťazstvu
  5. Narušený jedinec
  6. Prípad tiež odobral Krajskej prokuratúre v Bratislave

Generálna prokuratúra pripomína, že princípy determinujúce organizačnú štruktúru prokuratúry a funkčné vzťahy pri výkone jej pôsobnosti sú princípmi zákonnými a nie princípmi ústavnými, pričom Ústava SR na úpravu organizácie, štruktúry a činnosti prokuratúry zmocňuje zákonodarcu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vládny návrh zrušiť ÚŠP je v súlade s Ústavou! Uvádza to Generálna prokuratúra

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre