eReport.sk
Orbán blahoželá R. Ficovi k víťazstvu
Maďarský premiér Viktor Orbán. Reprofoto: yt/orbán viktor

Orbán: Členské štáty môžu prosperovať aj bez peňazí z EÚ, polku našich bánk musia vlastniť Maďari


Podľa Orbána môžu členské štáty EÚ prosperovať aj bez peňazí z Bruselu. Je presvedčený, že pre efektívne zvládanie kríz musí byť polovica bánk krajiny v rukách maďarských vlastníkov. Maďarsko podľa neho musí tiež doplniť sieť vzťahov o východné väzby, ktoré nahradia tie západné.

Členské štáty môžu prosperovať aj bez peňazí z EÚ

Pri príležitosti Dňa maďarských podnikateľov minulý piatok vystúpil maďarský premiér Viktor Orbán na podujatí organizovanom zamestnávateľskou federáciou VOSZ, kde povedal, že dúfa, že prosperita maďarských podnikov nakoniec prispeje k blahobytu krajiny. Dodal, že „úlohou a zodpovednosťou“ politikov je „koordinovať súkromné ​​úspechy podnikov tak, aby boli úspechmi celej krajiny“.

Polka bánk musí byť v rukách Maďarov

„Máme vládu, ktorá verí, že príliv zdvihne všetky lode,“ povedal. Podnikatelia sú motivovaní zarábaním zisku, „čo je správne, nazýva sa to trhové a súkromné ​​vlastníctvo“. Ale politika je motivovaná tým, aby ekonomika prinášala výhody národu, dodal Orbán. Dodal tiež, že tá istá vec môže slúžiť obom účelom. Napríklad súčasná opätovná kúpa budapeštianskeho letiska „je biznis pre podnikateľa a záležitosť národného hospodárstva pre vládu“.

Povedal, že kým v komunistickej ekonómii sú súkromné ​​a verejné výhody antagonistické, v buržoáznej ekonomike sú vzájomne závislé. „Verejný prospech môže byť podporovaný len prostredníctvom súkromných výhod; to skôr vytvorí spoluprácu a mier medzi triedami než boj.“

Najväčší prínos podnikov k blahobytu krajiny spočíva v tom, že dávajú ľuďom prácu, pričom platia dane, prispievajú na verejné výdavky. Ich kapitál je stabilizačným faktorom v ekonomike. „Ak by maďarskí podnikatelia nepodnikali vo svojich vlastných podnikoch, robili by to cudzinci a zisky by sa vyvážali,“ povedal Orbán.

Niektorí hovoria, že „peniaze nesmrdia, majiteľ áno“, povedal a dodal, že „záleží na tom, kto vlastní kapitál“. Trval na tom, že „50 percent maďarských bánk musí byť vždy v maďarských rukách“, aby boli schopné zvládnuť také krízy, ako bola tá v rokoch 2008-2009.

Pravica môže spolupracovať s ľavicovými vlastencami

Orbán vzdal hold zosnulému maďarskému podnikateľovi Sandorovi Demjanovi. Ten ho podľa jeho slov naučil, že „Maďarsko nemá úspech bez národnej sebaúcty“ a že „existuje niečo ako ľavicové vlastenectvo, s ktorým môže pravica spolupracovať“.

Čo sa týka úspechov jeho vlády, Orbán povedal, že v roku 2010 sa pustili do „nemožného podniku“, keď sa rozhodli riešiť krízu súčasným zväčšením veľkosti ekonomiky a zvýšením zamestnanosti, znížením štátneho dlhu a znížením daní, „veci, ktoré by mohli možné len podľa (ekonomicky) liberálnych učebníc“. „Snažili sme sa a uspeli sme,“ povedal. Dodal, že HDP Maďarska sa v nominálnom vyjadrení strojnásobil, pričom sa vytvoril milión pracovných miest a daňové zaťaženie sa znížilo o 41 percent. Dodal tiež, že cieľom bolo ešte viac znížiť posledný uvedený index.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Skúšali to na nás už počas covidu
  2. Socialisti Bulharska varujú kolegov
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.
  4. Orbán zreteľne hovorí Zelenskému

Čo sa týka štátneho dlhu, Orbán povedal, že do konca roka by mohol byť pod 70 percentami. Povedal, že zraniteľnosť krajiny z hľadiska štátneho dlhu „nikdy nebola taká nízka“. Ďalej dodal, že „v porovnaní so 4 percentami v roku 2010, celých 22 percent štátnych cenných papierov krajiny teraz vlastnia Maďari. Zároveň dodal, že ide o európsky rekord“.

Medzitým Orbán povedal, že myšlienka vládnej stratégie otvárania sa na východe v skutočnosti prišla od Demjana. Práve s ním sme v roku 2009 cestovali do Číny, „aby sme nadviazali vzťahy, kým sme my, [jeho strana] boli stále v opozícii“.

Mýtus nenahraditeľnosti peňazí z EÚ

V súvislosti s verejnou spotrebou Orbán povedal, že súhlasí s Maďarskou obchodnou a priemyselnou komorou, že sa vráti na skoršie úrovne až v dlhšom časovom období. Povedal, že „dnes je vo verejnosti viac neopodstatnených obáv o budúcnosť ekonomiky krajiny, ako by to ospravedlňovala realita“. Preto musí byť vláda opatrná a poslať Maďarom odkaz, že „rok 2024 bude nádejným rokom“.

Orbán povedal, že aj v ekonomike existujú „mýty“, ktoré sa oplatí niekedy prehodnotiť. Poukázal na „mýtus, že členovia Európskej únie nemôžu prosperovať bez komunitárneho financovania“.

Premiér uviedol, že maďarskej vláde sa podarilo „ohradiť rok 2023“ a dodal, že v roku 2024 sa hospodársky rast „viditeľne vráti“ bez „jediného centu financovania EÚ“. Ukazuje sa, že „ekonomika môže byť riadená tak, že rast je podporovaný výlučne vlastnými príjmami a finančnými prostriedkami krajiny z trhu, a nie z alebo úplne bez prevodov peňazí obvyklých v Európe,“ povedal.

Dodal, že to neznamená, že maďarská vláda „nevyberie tých pár miliárd, ktoré nám Európa dlhuje“. „Je však dôležité, aby mala maďarská vláda sebadôveru“.

Maďarsko medzi víťazmi

Posťažoval si, že stojí za to vziať do úvahy, že súčasná kríza súvisí s globálnou politickou a hospodárskou krízou. Objavia sa nové technológie a dôjde k celkovej transformácii v IT s automatizáciou a digitalizáciou, a tiež príde nový vek energetiky, povedal Orbán. V globálnom prechode si Maďarsko musí nájsť svoje miesto a byť medzi víťazmi. „Musíme sa naladiť na nové technológie a doplniť našu sieť o východné väzby, ktoré nahradia západné,“ povedal Orbán.

Otvorenie sa východu si podľa neho „nevyžaduje sebecký politický záujem“, ale maďarská ekonomika a podniky. Aby Maďarsko slúžilo týmto záujmom, malo by mať zahraničnú politiku zaviazanú k spolupráci a konektivite, dodal Orbán. Zároveň však dodal, že „vláda môže iba pripraviť cestu, ale podnikatelia ju využijú“.

Čo sa týka priorít do budúcnosti, Orbán uviedol, že najziskovejšími oblasťami by mohla byť zelená ekonomika a zelená energia vrátane jadrovej energie, nasledovaná logistikou, infokomunikáciou, obranným priemyslom, výrobou potravín, liečivami a výrobou vozidiel.

Na záver svojho prejavu premiér povzbudil podnikateľov, aby spolupracovali s vládou a naďalej prispievali svojimi nápadmi a zaželal im „vysoké zisky, obrovské príjmy a množstvo uchádzačov o prácu“, ako aj „úspešnú plavbu po vodách, ktoré ešte nevideli. “

Zdroj: dailynewshungary.com

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbán: Členské štáty môžu prosperovať aj bez peňazí z EÚ, polku našich bánk musia vlastniť Maďari

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne