eReport.sk
Na snímke poslanci Národnej rady (NR) SR poèas rokovania 9. schôdze parlamentu 8. júla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann *** Local Caption *** COVID-19
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Vládni poslanci odmietajú dočasne znížiť DPH na energie

S cenami energií musia v týchto mesiacoch zápasiť bežní občania, zamestnávatelia, mestá, obce, aj úrady. Poslanecké kluby vládnych strán aj napriek tomu odmietajú podporiť zníženie DPH na energie. Cieľom návrhu bolo uľahčiť dotknutým subjektom zvládanie krízy. Návrh predkladala opozícia.

Sadzba DPH na služby spojené s energiami sa dočasne nezníži na 5 %Plénum Národnej rady (NR) SR v piatok odmietlo návrh zákona o DPH, ktorý predložili nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.

Poslanci opozície reagovali na aktuálny stav

Poslanci návrhom reagovali na aktuálny stav predpokladaného výrazného zdražovania cien energií. Mimoriadne zníženie sadzby DPH malo podľa nich platiť počas roka 2022 a následne od 1. januára 2023 by pre tieto služby opätovne platila základná sadzba dane, pokiaľ by NRSR v priebehu roka 2022 neuznala za potrebné predĺžiť uplatňovanie mimoriadne zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty.

Vysoký nárast cien energií

Predkladatelia poukázali v dôvodovej správe na to, že cena elektriny by sa pre rok 2022 mohla vzhľadom na vývoj cien na komoditných burzách zvýšiť podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) až o 15 % a pri plyne sa odhaduje zdraženie v objeme 25 až 30 %.

Viac z domácej politiky:

  1. Peter Pellegrini
  2. Peter Pellegrini a jeho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

Zníženie sadzby DPH považujú predkladatelia za účinný a adresný krok na pomoc obyvateľom SR. Štát by podľa nich takýmto spôsobom znížil konečnú sumu cien energií v roku 2022 a zabránil, aby spotrebitelia v plnej miere pocítili výrazný rast cien energií.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vládni poslanci odmietajú dočasne znížiť DPH na energie

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport