Vláda neháji záujmy ľudí! Poslanec NR SR György Gyimesi len nedávno opustil hnutie OĽANO a začal spolupracovať so stranou Aliancia, ktorá na Slovensku zastupuje primárne maďarskú menšinu na južnom Slovensku. Svoj odchod oznámil po boku Igora Matoviča, čo vo verejnosti otvorilo viaceré otázky. Aj keď sa jeho odchod zdal byť priateľským, je zrejmé, že voči dočasnej vláde a aj voči hnutiu OĽANO mal výhrady, ktoré sa stali neprekonateľnými.
„Vláda neháji záujmy ľudí“
Problémové boli podľa jeho slov hlavne nominácie viacerých ministrov, ktoré OĽANO muselo spraviť po odchode SaS z vládnej koalície. K moci sa vtedy dostali ako nominanti OĽANO Rastislav Káčer, či Karel Hirman, ktorí sa stali tŕňom v Gyimesiho oku. „Vedel som, že títo páni nie sú tí, ktorí budú mať na zreteli záujem občanov SR, ale iné záujmy,“ tvrdí Gyimesi pre eReport. Spomína napríklad na to, ako dočasný minister hospodárstva Hirman odišiel na dovolenku v čase, kedy na Slovensku vrcholili problémy s energiami a ľuďom začínali chodiť obrovské faktúry.
Protimaďarský Káčer?
Dočasný minister zahraničných vecí Káčer ho zas nahneval tým, že si údajne robil kampaň štvaním Slovákov proti Maďarom. Súčasťou tejto kampane boli aj náznaky, že maďarská menšina plánu iredentistické kroky, teda odtrhnutie časti Slovenska a pridanie sa k Maďarsku. „To je samozrejme sprostosť, ale medzi mnohými občanmi, ktorí živého Maďara nikdy nevideli, to môže spôsobiť frustráciu aj strach a obavu zo suverenity Slovenska,“ vyvracia Gyimesi podobné tvrdenia.
Mohlo by vás zaujímať:
Proti krokom ministrov a premiéra, ktorí sa neskôr stali súčasťou strany Demokrati, sa OĽANO v podstate nikdy nepostavilo. Gyimesi dokonca tvrdí, že OĽANO túto vládu ešte stále považuje za svoju, zatiaľ čo on nie. Význačnou je pre ňu podľa neho politika proti záujmom Slovenskej republiky, pričom ako príklady takejto protislovenskej politiky uvádza poslanie stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu, alebo opakované poskytnutie pôžičky nášmu východnému susedovi.
Neľudské kroky Hegerovej vlády s podporou OĽANO
Okrem toho vláda vykonala aj zvláštne kroky v iných oblastiach. V oblasti zdravotníctva ide napríklad o rušenie pôrodníc, čo značnej skomplikovalo život tehotným ženám v odľahlejších oblastiach. „Ja si neviem predstaviť premiéra krajiny, ktorý tehotnú mamičku posadí do vlaku alebo do autobusu a nechá ju hodinu a pól ísť do nemocnice… To sú opatrenia, ktoré idú vyslovene proti ľuďom,“ tvrdí Gyimesi. „Vláda neháji záujmy občanov, ale svoje záujmy a záujmy iných globálnych mocností,“ dodáva.
V skutku zaujímavou postavou sa počas tohto volebného obdobia stal dočasný premiér Eduard Heger. Politik, ktorý bol dlhé roky verný Matovičovi, sa rozhodol vstúpiť do projektu Demokrati, vytvoreného zhora. Podľa Gyimesiho hrá Heger pred verejnosťou pózu, ktorá je neúprimná : „On je dokonca priesvitný a vždy je za ním niekoho silnejšieho vidno. Raz to bol Igor Matovič, teraz je to Jaroslav Naď. A sem-tam vidieť aj obrysy ambasády Spojených štátov.“
Liberálni a proamerickí Demokrati
Do strany Demokrati so sebou naviac zobral ľudí, ktorí sú ladení liberálne a výlučne proamericky. Nie je teda podľa poslanca pravdou to, že sa Heger snaží kombinovať konzervatívcov a liberálov. „Jara Naďa vnímam ako človeka, ktorý vyšiel z atlantických štruktúr a ako keby zabudol, že je ministrom obrany Slovenskej republiky,“ hovorí Gyimesi o ministrovi obrany, ktorý sa taktiež stal súčasťou Demokratov.
V relácii „Bez cenzúry“ s Fedorom Flašíkom sa taktiež dozviete:
Kto je pre neho čitateľnejší – Matovič, alebo Heger?
Čo si myslí o novej Hegerovej strane Demokrati?
Aké je jeho postavenie v konfliktoch medzi politikmi zastupujúcimi maďarskú menšinu a má Aliancia nádej na úspech?
Prečo politici strácajú akékoľvek hodnoty a ako to napraviť?
Čo trápi ľudí na južnom Slovensku?
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Gyimesi pre eReport po odchode od Matoviča: Vláda neháji záujmy ľudí, ale seba a mocností!