Hygienici ukázali prvé čísla o Slovákoch, ktorí sa nakazili koronavírusom už po absolvovaní vakcinácie. Z takmer pol milióna zaočkovaných osôb sa infikovalo 1 059 ľudí. Väčšina z nich dostala COVID-19 po aplikovaní prvej dávky v čase 14 dní od očkovania. Sú tieto čísla hrozivé? Alebo je všetko v poriadku. Spýtali sme sa lekára Petra Visolajského.
Na Slovensku bolo do teraz podaných skoro 700-tisíc dávok vakcíny. Prvou dávkou sa zaočkovalo 472-tisíc ľudí, druhou 227-tisíc z nich. Úrad vereného zdravotníctva zverejnil pre eReport štatistiku Slovákov, ktorí ochoreli na COVID-19 už po aplikácii niektorej z dostupných vakcín.
„Do konca februára 2021 sme zaznamenali 1 059 prípadov pozitivity u zaočkovaných osôb,“ uviedol hovorca Úradu verejného zdravotníctva Marek Eliáš. „Po prvej dávke išlo o 861 prípadov pozitivity, z toho v 577 prípadoch do 14 dní po očkovaní, v ostatných po 15 a viac dňoch,“ upresnil. Hygienici zachytili aj 198 prípadov infikovaných vírusom po vstreknutí druhej dávky očkovacej látky. Z toho v 192 prípadoch sa covid prejavil do 14 dní a len v šiestich prípadoch po dlhšej dobe.
Lekár Visolajský: Nie sú to nebezpečné čísla
Šéf lekárskych odborov Peter Visolajský vysvetľuje, že v priemere trvá telu dva týždne keď si po očkovaní vytvorí dostatočné množstvo protilátok v tele. „Keď sa človek zaočkuje, tak tvorba protilátok aj pri bežných ochoreniach trvá 10 až 14 dní kým sa vytvoria protilátky. Jednoducho imunita sa musí naučiť ako na ňu reagovať. Kým sa vytvoria v tele chemické zbrane proti vírusu trvá istý čas,“ osvetlil lekár.
Tvrdí, že počet ľudí, ktorí ochoreli po zaočkovaní je pomerne malý. „Niektorí sa mohli infikovať tesne pred očkovaní, niekto sa mohlo v prvých dňoch po očkovaní keď ešte tá imunita nie je dostatočná. Preto tieto čísla nie sú nijako nebezpečné či hrozivé,“ upokojuje Visolajský.
Prípady budú vyhodnocovať
Úrad verejného zdravotníctva informuje, že tieto prípady budú starostlivo vyhodnocované vo vzťahu ku klinickej forme a dopadu ochorenia. Hygienici ale zdôrazňujú, že vakcíny sú vysoko účinné a len v ojedinelých prípadoch môže ochorieť aj taká osoba, ktorá bola zaočkovaná.
Dodávajú, že za to môže viacero dôvodov. „Tvorba ochranných protilátok po očkovaní závisí aj od imunitného systému očkovanej osoby a u malého percenta ľudí nemusí postačovať reakcia vyvolaná vakcínou,“ vysvetlil Eliáš.
Visolajský upozorňuje, že aj keď človek dostane covid po očkovaní, vakcína zabraňuje tomu, aby na ochorenie zomrel alebo sa dostal do nemocnice. „Toto zatiaľ aj pri tých nových mutáciách – pri juhoafrickej a brazílskej – platí. Všetky schválené vakcíny, aj AstraZeneca, chránia človeka pred tým, aby ochoreniu podľahol alebo mal ťažký priebeh,“ uzavrel.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIEME PRVÍ Nové dáta: Po zaočkovaní dostalo COVID-19 už vyše tisíc Slovákov