eReport.sk
Na snímke z videa zľava Volodymyr Zelenskyj a Alexander De Croo.
Na snímke z videa zľava Volodymyr Zelenskyj a Alexander De Croo. Zdroj: fb/zelenskiy.official

VIDEO Zelenskyj privítal utajovaného hosťa. Kyjev získa ďalších 37,4 milióna eur!

Zelenskyj privítal utajovaného hosťa. Bol ním belgický premiér Alexander De Croo. Do Kyjeva dorazil spolu so svojou ministerkou zahraničných vecí Hadjou Lahbibovou. V nedeľu spoločne navštívili ukrajinské mestá Boroďanka a Buča. Tie sa nachádzajú neďaleko ukrajinskej metropoly. Ide o mestá, ktoré od začiatku ruskej okupácie vo februári ťažko zasiahlo bombardovanie. TASR správu prevzala z denníka The Brussels Times, ktorý sa odvoláva na tlačovú agentúru Belga.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Starostu Kyjeva kritizoval Zelenskyj
  2. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na snímke z videa.
  3. Vagnerovcom velí bývalý americký generál, tvrdí Prigožin (vľavo)
  4. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  5. Ukrajinský odpor má dôsledky

„Brutalita tejto ruskej vojny sa zdá byť úplne neskutočná,“ poznamenal De Croo pri pohľade na bojisko opustené Rusmi. Premiér a jeho delegácia si v Boroďanke prezreli škody po raketovej paľbe a leteckými útokmi Moskvy. Potom sa zastavili pred dielom britského streetartového umelca Banksyho vytvoreným na stene zničenej budovy.

Padli tvrdé vyhlásenia na adresu Rusov

„Je to dojímavý pohľad. Žili tu stovky ľudí a desiatky z nich zomreli. Nie sú tu žiadne vojenské zariadenia – Rusi ostreľovali obytné oblasti,“ povedal De Croo. Boroďanka sa stala jedným z mnohých symbolov ukrajinského odporu proti ruskej agresii, pretože mesto čelilo okupácii niekoľko týždňov. Oslobodenia sa dočkalo koncom marca.

VIDEO Volodymyr Zelenskyj víta v Kyjeve premiéra Belgicka

Zdroj: fb/zelenskiy.official

Belgická delegácia navštívila aj Buču. Mesto, v ktorom po stiahnutí ruských okupantov z danej oblasti v apríli našli stovky tiel zastrelených civilistov. „Bežní obyvatelia vrátane detí boli bezdôvodne zavraždení. Toto zločinné konanie môžeme len odsúdiť. Musíme však myslieť aj na obnovu a nastolenie mieru,“ vyhlásila Lahbibová.

Oznámili ďalšiu belgickú podporu pre Ukrajinu

Boj proti ruskej propagande je podľa ministerky taktiež dôležitý. „Rusi tvrdia – napriek fotografiám, ktoré kolujú -, že ide o zinscenovanú udalosť. Musíme sa uistiť, že justičný systém si riadne plní svoju úlohu,“ dodala.

De Croo a Lahbibová využili túto návštevu, aby oznámili ďalšiu belgickú podpory pre Ukrajinu vo výške 37,4 milióna eur. Predseda vlády pricestoval so šéfkou diplomacie do Kyjeva v sobotu, pričom ich návšteva bola do poslednej chvíle utajovaná. Informuje o tom spravodajský webový portál RTL Info.

Dosiahli dohodu o vývoze ukrajinských obilnín

De Croo a Lahbibová sa v Kyjeve stretli s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Dosiahli dohodu o vývoze ukrajinských obilnín. Belgicko sa zaviazalo, že bude spolufinancovať vývoz obilnín z ukrajinských prístavov na juh a do najchudobnejších krajín.

Zdroj: fb/zelenskiy.official

Po tomto stretnutí si belgickí činitelia uctili pamiatku obetí tzv. holodomoru – veľkého hladomoru. Ten na Ukrajine zúril v rokoch 1932-1933. Ide o jednu z najväčších európskych genocíd 20. storočia.

Charitatívne združenie Convoi de la solidarité Belgique priviezlo v sobotu do nemocnice v meste Ľubaševka v centre Ukrajiny viac ako 15 ton zdravotníckeho materiálu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Zelenskyj privítal utajovaného hosťa. Kyjev získa ďalších 37,4 milióna eur!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti