eReport.sk
Igor Matovič, foto: tasr

VIDEO TOTO je škandál! Matovič hodil vinu za problémy so Sputnikom na ŠÚKL

Predstúpil a začal vysvetľovať. Záhadná cesta Igora Matoviča do Moskvy vyvolala viac otázok ako odpovedí. Dokonca ani prezidentke Zuzane Čaputovej nebolo celkom jasné, čo tam vlastne išiel stvárať. Ako však včera vo svojom statuse sľúbil, dnes všetky otázky ohľadne Sputnika V vysvetlil. Budeme teda vracať ruskú vakcínu späť?

Matovič situáciu s vakcínami na Slovensku nazval „cestou z tmy”. Zaspomínal si na dodávku vakcín Sputnik V, ktorú priniesli prvého marca na košické letisko. Práve to spôsobilo takmer rozpad vlády. Nakoniec „prešla” len akousi rekonštrukciou.

Vakcína Sputnik mala podľa expremiéra zlepšiť očkovanie o 40 percent do konca júna. „Bohužiaľ sa ukázalo, že Sputnik má veľa nepriateľov na Slovensku. Využili vakcínu na geopolotickú zbraň a chceli zosadiť Krajčího a mňa z pozície premiéra,” posťažoval si opäť Matovič. Dodal, že Sputnikom sa chce dať zaočkovať na Slovensku až 500-tisíc ľudí. „Potrebujeme dosiahnuť kolektívnu imunitu, a to bez 500-tisíc ľudí nedosiahneme. Nakoniec na to doplatíme tým, že sa budeme mordovať s Covidom v roku 2030,” povedal Matovič.

Vakcína pôjde späť

Dnes je jasné, že ruská strana vypovedala so Slovenskom zmluvu a požiadali o vrátenie 200 000 kusov už dodaných vakcín Sputnik V. Rusi sa podľa jeho slov cítia byť mimoriadne poškodení tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv zveril posúdenie vakcíny neregistrovanému laboratóriu, ktorého výsledky narušili reputáciu vakcíny po celom svete. „Necítili by sme sa trápne, trošku ponížený a okydaný pred celým svetom? Z tohto pohľadu chápem rozčarovanie z ruskej strany,” povedal Matovič.

Dodal, že sa mu podarilo dohodnúť v Moskve, aby Slovensko malo aj napriek tomu „dvere otvorené”. Zároveň potvrdil, že odchádza do Maďarska, kde bude s Viktorom Orbánom rokovať o Sputniku V.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) upozornil, že na Slovensku je veľká skupina ľudí, ktorá sa chce dať zaočkovať len Sputnikom V. „Je našou povinnosťou túto látku zabezpečiť,” vyhlásil šéf rezortu zdravotníctva. Zároveň upozornil, že ministerstvo bude vzhľadom na ochranu zdravia a bezpečnosti vakcinácie povoľovať len tie vakcíny, ktoré prejdú štandardným procesom schvaľovania v certifikovanom laboratóriu, prípadne ich povolí Európska lieková agentúra (EMA).

Zdroj: r, tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy