eReport.sk
Igora Matovič a Marek Krajčí na košickom letisku. Foto: tasr

V Košiciach pristál vojenský špeciál, doviezol Sputnik! Matovič odmietol, že s tým Danko niečo má

AKTUALIZOVANÉ – Na košickom letisku pristál nákladný vojenský špeciál, ktorý na Slovensko priviezol ruskú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 Sputnik V. Na letisku o tom v pondelok krátko po 17.30 h informoval premiér Igor Matovič s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (obja OĽaNO). Na tlačovke, ktorá sa uskutočnila priamo na košickom letisku bol aj infektológ Pavol Jarčuška.

„Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny Sputnik V.,“ informoval premiér z košického letiska, kde priviezli prvú dodávku. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) potvrdil, že očkovanie vakcínou bude dobrovoľné a bez obmedzenia veku. Začať by sa mohlo najskôr o dva týždne.

Tempo očkovania sa má zrýchliť o 40 percent

Premiér verí, že ruská strana dodrží termíny aj množstvá. V priebehu nasledujúceho mesiaca by malo prísť milión kusov, v máji a júni ďalší milión. „Slovensko bude môcť v nasledujúcich mesiacoch zrýchliť tempo očkovania o viac ako 40 percent,“ skonštatoval. Cena oboch dávok vakcíny je podľa Matoviča 19,95 dolára, teda približne 17 eur.

Vakcínu budú skladovať v Šarišských Michaľanoch

Vakcína sa bude na Slovensku používať na základe výnimky, ktorú pre neregistrovaný liek udelil minister zdravotníctva. Skladovať a distribuovať ju budú v Šarišských Michaľanoch. V spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv preveria šaržu a následne oznámia, kedy sa začne oficiálne očkovanie. Registrovať sa bude možné už skôr. Záujemcovia o očkovanie Sputnikom budú potvrdzovať, že vedia, že ide o vakcínu bez schválenia v Európskej liekovej agentúre. Ako podotkol minister, je však mnoho krajín, kde Sputnik V registráciu má.

Premiér všetkých poprosil, aby odložili politikárčenie

Z koaličných partnerov bola podľa slov informovaná líderka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová. Ako podotkol premiér, očakáva teraz „problémy, boje aj rôzne odhovárania“. Všetkých poprosil, aby odložili politikárčenie.

Za ľudí trvali na oficiálnom registračnom procese

Vakcína v krajinách Európskej únie nie je v súčasnosti registrovaná. Na Slovensku sa má použiť po schválení Ministerstvom zdravotníctva SR ako terapeutické použitie neregistrovaného lieku. O jej nákupe 18. februára rokoval vládny kabinet, zabezpečenie vakcíny však neodobril. Strana Za ľudí trvala na oficiálnom registračnom procese a verifikácii jej bezpečnosti Európskou liekovou agentúrou (EMA), kde výrobca zatiaľ o registráciu nepožiadal.

Zatiaľ očkujeme troma vakcínami

Adenovírusovú vakcínu Sputnik V vyvinulo ruské Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie v spolupráci s ministerstvom obrany v Moskve. O jej registrácii v krajine Rusko informovalo 11. augusta 2020.

Ruská vakcína je v súčasnosti zaregistrovaná v 38 krajinách sveta. Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku uistilo, že Slováci dostanú možnosť získať jednu z najlepších vakcín. „Sme presvedčení, že jej použitie pomôže zachovať zdravie mnohých ľudí a prispeje k návratu do normálneho života,“ dodala tlačová služba Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR.

Na Slovensku sa v súčasnosti očkuje vakcínami od spoločností Pfizer, Moderna a AstraZeneca.

Matovič odmietol Dankove zásluhy

O tom, že na Slovensko by sa mali doviezť dodávky vakcíny Sputnik V. informovala TASR v pondelok mimoparlamentná SNS. „V najbližších dňoch by Slováci mali mať možnosť očkovania Sputnikom,“ uviedol šéf národniarov Andrej Danko.

„Sme radi, že predseda vlády pochopil naliehavosť dovozu tejto látky a skontaktoval sa s príslušným ministrom Denisom Manturovom. Pracovali sme na tom štyri týždne. V strane SNS máme zadosťučinenie, že sa oplatilo budovať osobné vzťahy,“ reagovala o niečo neskôr SNS.

Danko ešte v nedeľu vo videu na sociálnej sieti informoval, že „slovenské lietadlo ide najbližšie dni pre Sputnik, malo by naložiť aj liek Triazavirin.“ Matovič však na letisku v Košiciach odmietol akékoľvek zásluhy bývalého predsedu parlamentu na tom, že Sputnik na Slovensku dorazil.

Zdroj: fb/a.danko

Premiér Igor Matovič nedávno vyhlásil, že by bol rád, ak by minister zdravotníctva Marek Krajčí (obaja OĽANO) udelil výnimku na používanie ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensku. S Ruskom podľa neho dohodol dva milióny dávok do konca júna. Vakcína v krajinách Európskej únie nie je registrovaná.

V koalícii nie je na očkovanie vakcínou Sputnik V jednotný názor, niektorí očkovanie neregistrovanou vakcínou odmietajú. Návrh v druhej polovici februára vetovala strana Za ľudí, ktorá trvá na oficiálnom registračnom procese a verifikácii bezpečnosti vakcíny Európskou agentúrou pre lieky (EMA).

Fotografie z košického letiska

Fotografie v galérii – Foto: tasr

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Košiciach pristál vojenský špeciál, doviezol Sputnik! Matovič odmietol, že s tým Danko niečo má

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti