eReport.sk
Hlas-SD: Heger urobil podvod na voličoch
Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger. Foto: tasr

VIDEO Termín predčasných volieb je dohodnutý, informoval Heger. Matovič si presadil svoje

Termín predčasných volieb je dohodnutý! Predstavitelia bývalej koalície sa dohodli na texte zmeny Ústavy SR v súvislosti s predčasnými voľbami. Skrátenie voleného obdobia parlamentu by malo byť možné prijatím uznesenia, na čo bude potrebných 90 hlasov poslancov. Zároveň sa mali dohodnúť na termíne predčasných volieb 30. septembra. Informoval o tom dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) po nedeľnom rokovaní.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Boris Kollár bol vo Švajčiarsku.
  2. Pomocná ruka od Matoviča
  3. Na archívnej snímke novinári na centrále Smeru-SD pracujú počas volebnej noci v marci 2020.
  4. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Predseda vlády predpokladá, že dohodnutá zmena ústavy by sa mohla odsúhlasiť hneď po prerokovaní v parlamente. Zmenu podľa jeho slov podporí klub OĽANO aj Občiansko-demokratická platforma, ktorá z neho odišla, Sme rodina a SaS. „V takomto prípade by počty mali sedieť,“ uviedol.

Heger vyzval „demokratické strany“ k zodpovednosti

Ďalšie rokovanie tak už podľa jeho slov potrebné nebude, v pondelok (23. 1.) majú len doladiť detaily návrhu. Ozrejmil, že súčasťou návrhu je aj to, že zmeniť volebný systém bude možné len 90 hlasmi poslancov, nie 76.

Líder OĽANO Igor Matovič totiž ešte vlani v decembri varoval, že by v prípade zmeny volebného systému už nebolo možné nad súčasnou opozíciou vo voľbách zvíťaziť. „Spoja sa s čertom, diablom. S Republikou, s ĽSNS, s kýmkoľvek a zmenia nám volebný systém,“ upozornil Matovič.

„Teraz je dôležité, aby demokratické strany ukázali zodpovednosť,“ podčiarkol s tým, že termín volieb je známy a ak chcú „demokratické strany“ získať dôveru občanov, musia im ukázať, že vedia spolu vládnuť a vychádzať.

VIDEO Heger informuje po nedeľnom po rokovaní s bývalými koaličnými partnermi

Predseda SaS Richard Sulík rovnako hovorí o dohode. Definitívne to však podľa jeho slov bude vtedy, keď exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) pošle kolegom návrh a oni dohodu potvrdia.

Sulík: Skorší termín nebol v hre

SaS si podľa jeho slov nekládla podmienky a s kompromisným termínom volieb 30. septembra vie žiť. „Skorší termín nebol v hre tak, aby ho celá koalícia dokázala odsúhlasiť,“ povedal.

Remišovú a Šeligu stopol Kollár

K novele ústavy má samostatný pozmeňujúci návrh predložiť ešte strana Za ľudí. Jej líderka Veronika Remišová podotkla, že zo svojej požiadavky neustúpili a návrh má obsahovať posilnenie postavenia Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu.

Podpredseda strany Juraj Šeliga vysvetlil, že nechceli blokovať dohodu na zmene ústavy a svoju požiadavku vyčlenili na samostatný pozmeňujúci návrh, keďže s ňou nesúhlasilo hnutie Sme rodina.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Termín predčasných volieb je dohodnutý, informoval Heger. Matovič si presadil svoje

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti