eReport.sk
V popredí za rečníckym pultom Robert Fico.
V popredí za rečníckym pultom Robert Fico. Foto: yt/smer-ad

VIDEO Smerákom memorandum s reťazcami nestačí! Chcú lacnejšie základné potraviny

Podľa opozičnej strany Smer-SD by sa obchodné reťazce mali podieľať na pomoci občanom v rámci hospodárskej krízy. Pravdou je, že zatiaľ, čo sa mnohé odvetvia dostali do problémov, obchodné reťazce sa v dobe pandémie koronavírusu a pretrvávajúcej hospodárskej krízy tešia veľmi slušným ziskom, za čo môžu aj miestami vysoké marže na niektoré potraviny. Na to reagovala skupina 30 poslancov NR SR, ktorá do parlamentu predložila návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, ktorej témou má byť regulácia cien potravín

Sociálni demokrati chcú hovoriť o regulácii cien, ktorá je založená na znižovaní marží obchodných reťazcov na Slovensku. Zároveň poslanci žiadajú vládu, aby využila zákon o cenách, ktorý v čase mimoriadnej situácie – a dnes vraj je mimoriadna situácia na trhu – umožňuje vláde pristúpiť k regulácii cien vybraného okruhu potravín s tým, že ako nástroj na túto reguláciu využije marže obchodných reťazcov.

Chcú ísť po vzore dobrých príkladov zo zahraničia

Iniciátorom navrhovaných opatrení je podpredseda Smeru Richard Takáč, ktorý v politických diskusiách dlhodobo upozorňuje na to, že vláda by mohla peniaze na potrebnú pomoc občanom hľadať práve u obchodných reťazcov. Smer žiada vládu SR, aby „do 15. 7. predložila v parlamente, na základe zákona č. 18 z roku 1996 o cenách, zoznam základných druhov potravín, pri ktorých by došlo k zastropovaniu cien formou regulácie marží“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. ropné produkty tankovanie
  2. Robert Fico (v bielej košeli)počas stretnutia s občanmi na severe Slovenska.
  3. Na kombosnímke zľava Igor Matovič a Erik Tomáš.
  4. Ľudia protestujú proti prudko stúpajúcim životným nákladom v Londýne v sobotu 18. júna 2022.

Takáč dodal aj zoznam komodít, ktorých by sa mali opatrenia týkať: „Máme tu rožok, kde marža obchodných reťazcov sa pohybuje niekde na úrovni okolo 90%. Pri chlebe je marža okolo 67%, pri jogurte sa hýbeme okolo 110% a môžeme pokračovať ďalej a hovoriť napríklad o syroch, kde sa hýbeme pri 80%, napríklad pri hydinových párkoch 120% marža. Spomeniem aj pivo, kde je marža na úrovni 150%. Preto my navrhujeme, aby sa vytvoril základný zoznam 40 – 50 potravín, ktoré by umožnili ľuďom kupovať lacnejšie a dokázali by z toho vyžiť.“

Podpísať memorandum nestačí

Skupina poslancov okolo šéfa Smeru Roberta Fica tvrdí, že zisky reťazcov u nás sú okolo rekordných 8%, k čomu sa minister pôdohospodárstva vyjadril spôsobom, že podpísal memorandum s obchodnými reťazcami, kde zabezpečil, že obchodné reťazce nebudú zvyšovať svoje marže. To je však podľa Takáča nedostatočné a neefektívne. „Ja som vtedy hovoril, že pán minister vlastne podpísal papier, že pomohol obchodným reťazcom, že im zastropoval tie marže, ale to nemá vplyv na cenu, lebo ceny sa zvyšujú. My sme už vtedy vyzývali ministra, aby pristúpil k tomu, aby išiel do zastropovania cien určitých základných potravín,“ uzavrel Richard Takáč.

Zdroj: youtube.com/smer-sd


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Smerákom memorandum s reťazcami nestačí! Chcú lacnejšie základné potraviny

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti