eReport.sk
Referendoví rekordéri: Luník IX s účasťou len 0,1 percenta!
Veriaci vítajú pápeža na košickom Luníku IX. Archívna snímka.Foto: tasr

VIDEO Referendoví rekordéri: To je číslo! Na Luníku IX bola voličská účasť len 0,1 percenta

Referendoví rekordéri! Aj takto možno označiť voličov, ktorí žijú na neslávne známom košickom sídlisku Luník IX. Hlasovať ich prišlo jednoznačne najmenej v rámci celého Slovenska. Bolo ich presne sedem.

Pripomíname, že v roku 2019 bolo na tomto sídlisku prihlásených takmer 6 600 obyvateľov, vrátane detí. Aktuálne bolo pred referendom zapísaných 4 776 právoplatných voličov.

Na Luníku IX sa hlasovalo v dvoch okrskoch. V jednom svoje občianske právo využili dvaja voliči, v tom druhom pisati. Takže spolu sedem – Foto: volbysr.sk

Aké ďalšie zaujímavé údaje prinieslo včerajšie referendum? Štátna volebná komisia potvrdila neplatnosť sobotného (21. 1.) referenda o zmene Ústavy SR. Zúčastnilo sa na ňom 27,25 percenta voličov. Na platnosť referenda je potrebná viac ako 50-percentná účasť. Kompletné výsledky sú zverejnené na stránke volbysr.sk.

Kľúčovou skupinou boli tí, ktorí „hlasovali“ neúčasťou

 Predseda štátnej volebnej komisie Ladislav Orosz potvrdil, že všetci prítomní členovia bez výhrad podporili zápisnicu. „Referendum prebehlo v súlade so zákonom,“ doplnil s tým, že sa neobjavili žiadne skutočnosti, ktoré by výsledok spochybnili.

VIDEO Štátna volebná komisia potvrdila neplatnosť referenda

Orosz upozornil, že išlo o prvé referendum od nálezu Ústavného súdu SR, ktorý vyhlásil, že výsledkom referenda je bezprostredne záväzné rozhodnutie občanov s právnou silou ústavného zákona. Poukázal tiež, že aj v tomto referende bola kľúčovou skupina ľudí, ktorí svoj postoj vyjadrili neúčasťou.

Odpoveď „nie“ zakrúžkovalo 1,54 percenta zúčastnených

Na otázku, či súhlasia občania s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR odpovedalo 97,51 percenta zúčastnených kladne. Nesúhlas vyjadrilo 1,54 percenta zúčastnených.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Igor Matovič
  2. Na vodu vláda pozabudla?
  3. Igor Melicher, šéf petičného referendového výboru zo strany Smer-SD.
  4. Prezidentka SR Zuzana Čaputová a predseda strany Za ľudí Andrej Kiska počas stretnutia k výsledkom volieb do NR SR 3. marca 2020 v Prezidentskom paláci v Bratislave.

Predseda Štatistického úradu SR Peter Peťko upozornil, že elektronizácia zmenila a zrýchlila proces spracovania. „Celková dĺžka spracovania bola tri hodiny a päť minút. O hodinu skôr ako pred ôsmimi rokmi v poslednom referende,“ priblížil. V okrskoch s výpadkom elektrickej energie odovzdali klasické papierové zápisnice.

Zo zahraničia hlasovalo 62 občanov

Sumarizácia prebehla povinne elektronicky prostredníctvom Integrovaného volebného informačného systému (IVIS). Prvýkrát sa v referende spracovávali tiež výsledky hlasovania doručené poštou od voličov zo zahraničia.

Výsledky referenda pri hlasujúcich zo zahraničia. – Foto: volbysr.sk

Najvyššiu účasť zaznamenali v Trenčianskom kraji s vyše 36 percentami voličov. Najmenej voličov prišlo na referendum v Bratislavskom kraji, odhlasovalo tam 21 percent voličov.

Medzi okresmi v účasti dominovali podľa Peťka Kysucké Nové Mesto, Topoľčany, Turčianske Teplice, Púchov a Považská Bystrica, kde prišlo vyše 40 percent voličov.

Trenčiansky kraj bol najlepší. Účasť prekročila 36 percent. – Foto: volbysr.sk

Najnižší záujem o referendum, pod 16 percent, zaevidovali v okresoch Dunajská Streda, Komárno a Bratislava 1. Najmenej občanov v rámci obcí prišlo k urnám v košickom Luníku IX. s účasťou 0,1 percenta voličov a v Lomničke s jednopercentnou účasťou. Pripomíname, že tak na Luníku IX ako aj v Lomničke má výrazné zastúpenie medzi obyvateľmi rómska komunita. Možno je to len zhoda okolností, ktovie…

Aj obci Lomnička hlasovali takpovediac nohami. Z vyše 1700 obyvateľov prišlo k volebným urnám iba 19 ľudí. – Foto: volbysr.sk

V 288 obciach všetci zúčastnení voliči odpovedali na referendovú otázku kladne. V žiadnej nezaznamenali stopercentne negatívnu odpoveď.

Celkovo objasňuje polícia dva priestupky

Policajný viceprezident Damián Imre zhodnotil priebeh referenda ako pokojný, polícia zaznamenala iba drobné incidenty. Išlo napríklad o nespokojnosť voličov, ktorí prišli na referendum neskoro, či nevhodnú politickú agitáciu. Celkovo objasňuje polícia dva priestupky. Súviseli s extrémistickými znakmi na bilbordoch.

Deviate referendum v histórii samostatnej Slovenskej republiky inicioval Smer-SD s ďalšími opozičnými stranami.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Referendoví rekordéri: To je číslo! Na Luníku IX bola voličská účasť len 0,1 percenta

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti