eReport.sk
Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Foto: tasr

VIDEO Naši europoslanci chcú tvrdšie sankcie. Nicholsonová: EÚ by malo vypnúť krvavý ruský plyn!

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok v Štrasburgu vyzvali na ďalšie sankcie voči Rusku vrátane okamžitého úplného embarga na dovoz ruskej ropy, uhlia, jadrového paliva a zemného plynu. Túto výzvu podporili viacerí slovenskí europoslanci, informuje spravodajca TASR.

Zákonodarcovia privítali návrh na piaty balík sankcií EÚ a súhlasia, aby Únia zaviedla aj ropné embargo a úplný zákaz používania systému SWIFT ruskými bankami.

Hojsík: Kedy budeme pomáhať Ukrajine viac ako Rusku?

Martin Hojsík (PS) upozornil, že hrôzy, aké vidieť na Ukrajine, Európa nevidela od druhej svetovej vojny. Podľa jeho slov sa mu o to horšie počúvajú vyjadrenia extrémnej ľavice a pravice na hľadanie spoločnej reči s Ruskom. Prirovnal to k hľadaniu dohody Západu s Hitlerom v Mníchove. „Ukrajina potrebuje našu pomoc. Potrebuje zbrane teraz. Kedy budeme pomáhať Ukrajine viac, ako pomáhame Rusku peniazmi za fosílne palivá a jadrové palivo?“ uviedol v pléne EP.

Nechávame si systém rozvracať zvnútra. Musíme sa postaviť nielen na obranu našej slobody a slobody Ukrajiny, ale aj na stranu budúcnosti Európy ako akej.

Martin Hojsík.

Dodal, že je načase prestať tolerovať kultúru lží na sociálnych médiách a prizerať sa, ako najmä Facebook dáva veľký priestor zlu a lžiam, a to všetko len preto, aby niekto na tom zarobil. „Nechávame si systém rozvracať zvnútra. Musíme sa postaviť nielen na obranu našej slobody a slobody Ukrajiny, ale aj na stranu budúcnosti Európy ako akej,“ odkázal.

VIDEO Martin Hojsík v pléne EP o potrebe zavedenia sankcií na ruský plyn

Vladimír Bilčík (SPOLU) upozornil, že po vojnových zločinoch na Ukrajine musí EÚ urgentne riešiť ďalšie sankcie voči Kremľu. „Najúčinnejšou sankciou voči zločineckému režimu, ktorý financuje dobyvačnú vojnu predajom fosílnych palív, je odpojenie sa od dodávok ruského plynu,“ skonštatoval. Keďže Slovensko je závislé od ruského plynu, zasadzuje sa za spoločný európsky postup a pomoc pri znížení cien, tvorbe dostatočných zásob plynu a podpore alternatívnych zdrojov energií.

Hajšel: Musíme byť pripravení platiť za to patričnú cenu

Robert Hajšel (Smer-SD) uviedol, že treba urobiť všetko pre zastavenie vojny na Ukrajine, pričom EÚ musí potvrdiť svoju jednotu.

Sankcie, ktoré na Putina uvalíme, zasiahnu aj nás samých. Obavy z ich pritvrdzovania sú pochopiteľné.

Lucia Ďuriš Nicholsonová.

„Ak zavádzame čoraz silnejšie sankcie voči Rusku, musíme byť pripravení platiť za to patričnú cenu a povedať to našim občanom. Nejde len o vyššie ceny za energie. Sankcie by bolo vhodné kalibrovať spôsobom, ktorý neprinesie paralýzu v dodávateľskom reťazci v oblasti cenných nerastných surovín, zatváranie podnikov a vytváranie armády nezamestnaných,“ zdôraznil. Vyslovil sa za zvýšenú pomoc EÚ členským štátom ako Slovensko, ktoré susedia s Ukrajinou, čelia prílevu utečencov a sú závislé od importu ruskej ropy a plynu.

Nicholsonová: Rusko musí ekonomicky vykrvácať

Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá) tvrdí, že po genocíde v Buči by štáty EÚ mali jednotne vypnúť „krvavý ruský plyn“. „Sankcie, ktoré na Putina uvalíme, zasiahnu aj nás samých. Obavy z ich pritvrdzovania sú pochopiteľné, to nám však nemôže stáť v ceste, aby sme si splnili morálnu povinnosť a prestali financovať vojnového zločinca. Putinovské Rusko musí ekonomicky vykrvácať,“ vysvetlila. Upozornila, že krajiny EÚ by namiesto chránenia vlastných obchodných záujmov mali pripravovať dotačné programy pre domácnosti aj firmy, aby bolo možné energetickú krízu zvládnuť spoločne.

Wiezik: Putinovi sme poslali viac ako 27 miliárd eur

Michal Wiezik (PS) pripomenul, že guľky, ktorými sa strieľalo v Buči, boli kúpené z európskych peňazí. „Od začiatku vojny na Ukrajine EÚ poskytla humanitárnu, materiálnu ale aj vojenskú pomoc vo výške desať miliárd eur. Za ten istý čas sme však Putinovi poslali viac ako 27 miliárd eur za fosílne palivá. Našou prioritou musí byť odpojenie Putinovho režimu od zdrojov, ktoré potrebuje na financovanie svojej vojnovej mašinérie,“ skonštatoval.

Štefanec: Treba zaviesť ekonomické opatrenia

Miriam Lexmann (KDH) zdôraznila, že okrem embarga na dovoz ruského uhlia, na čom sa dohodli štáty EÚ, je potrebné zaviesť embargo aj na ďalšie energetické komodity. Privítala zákaz vývozu polovodičov do Ruska, lebo tie sa využívajú aj vo vojenských technológiách, a zákaz pre ruské spoločnosti zúčastňovať sa na verejných tendroch v EÚ vníma ako posilnenie európskej kybernetickej bezpečnosti.

Ivan Štefanec (KDH) vyhlásil, že zločinecká ruská agresia musí byť zastavená a pre mier v Európe je potrebné urobiť všetko, čo sa dá. „Pomáhame politicky a humanitárne, ale treba zaviesť ekonomické opatrenia, ktoré zabránia agresorovi vo vraždení nevinných. Oceňujem jednotu na európskej úrovni, ktorej dôkazom je sprísnenie sankcií a užšia spolupráca v oblasti energetiky,“ uviedol.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bidenova administratíva tlačí na očkovanie
  2. Nemecký kancelár Olaf Scholz
  3. Robert Fico,
  4. Ruský prezident Vladimir Putin.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Naši europoslanci chcú tvrdšie sankcie. Nicholsonová: EÚ by malo vypnúť krvavý ruský plyn!

Odoberať
Upozorniť na
12 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti