eReport.sk
Poslanec Ján Herák kritizuje exkotlebovca Mazureka.
Herák kritizuje exkotlebovca Mazureka. Foto: fb/j.herak

VIDEO Matovičov poslanec Mazurekovi: Si iba obyčajný klamár, vadí ti, že starosta Žehry je Róm!

Poslanec najsilnejšieho koaličného hnutia OĽaNO Ján Herák ostro vo svojom videu kritizuje Milana Mazureka, exkotlebovca z novovzniknutej strany Republika, a to za jeho vyhlásenia o situácii v obci Žehra a jej starostu. Herák reaguje na video, v ktorom Mazurek hovorí, že v dotknutej obci sú jej nerómski obyvatelia diskriminovaní Rómami aj vďaka starostovi, ktorý rovnako pochádza zo spomínanej marginalizovanej skupiny. Herák v pondelok kritizoval aj fakt, že miera očkovania na COVID-19 je medzi Rómami nízka. Dôvodom tejto skutočnosti je však podľa medializovaných informácií aj fakt, že samotní obyvatelia osád očkovanie z rôznych dôvodov sami odmietajú.

Herák k svojmu videu, ktoré sa týka obce Žehra uviedol komentár v štyroch bodoch, ku ktorým pripojil prosbu o zdieľanie – a to v nasledujúcom poradí. “Poslanec Mazurek je iba obyčajný klamár, vadí mu aj to, že starosta obce Žehra je rómskeho pôvodu, namiesto overovania faktov z jeho strany sa Mazurek odhodlal iba na čistý populizmus, nerozumiem tomu, prečo Mazurek má takéto úchylky.” A na záver vyrukoval s prosbou: “Prosím zdieľajte, komentujte.”

Zdroj: fb/j.herak

Pre lepšiu predstavu, čo vlastne Herák komentuje a tvrdo kritizuje, pripájame aj pôvodné video, ktoré Heráka vyprovokovalo k reakcii. Mazurek v ňom ostro kritizuje žehrianskych Rómov a ich starostu. Mazurek hovorí o “dlhodobej a priamej diskriminácii slušných ľudí” s tým, že podáva aj trestné oznámenie na starostu obce.

Zdroj: youtube.com

Poslanec Herák v pondelok cez svojho asistenta Romana Šataru upozoril aj na nízky počet Rómov, ktorí sa očkovali proti COVID–19. Tvrdí v ňom, že dôvodom je aj fakt, že na očkovanie je potrebné sa prihlásiť elektronicky, čo je pre ľudí žijúcich v osadách problém. Riešením sú podľa neho mobilné očkovacie jednotky, ktoré prídu priamo do osád.

Herák chce, aby do osád prišli očkovacie jednotky

„Miera zaočkovanosti  medzi rómskou populácii je alarmujúco nízka. Je potrebné, aby sa tieto počty radikálne zvýšili,“ zdôraznil poslanec Herák vo svojom vyhlásení pre TASR.

Ako uvádza mnohí Rómovia sa na očkovanie nedokážu prihlásiť. Pripomína že prihlasovanie prebieha elektronicky, mnohí Rómovia žijúci v osadách však nemajú prístup na internet. “Okrem toho, medzi Rómami panuje ku očkovaniu značná nedôvera. Preto je potrebné, aby mobilné očkovacie jednotky prišli za ľuďmi do osád a očkovali ich tam,” zdôraznil vládny poslanec.

Hovoril aj s ministrom Legvarským

Rómovia sa, ako sa v Herákovom vyhlásení píše, v prípade záujmu o očkovanie môžu obrátiť na komunitné centrá, terénnych skalných pracovníkov, prostredníctvom organizácie Zdravé regióny.  A dodáva, že v tejto súvislostí komunikoval aj s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským. “Je dôležité, aby možnosť očkovať sa mali aj najzraniteľnejšie marginalizované skupiny, ktoré spravidla žijú v ohrozených oblastiach.”

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport