eReport.sk
Diskriminácia Rómov podľa Amnesty International na Slovensku pretrváva.
Diskriminácia Rómov podľa Amnesty International na Slovensku pretrváva. Ilustračné foto: tasr

Amnesty International skritizovala Slovensko a globálny systém varuje, že je na pokraji kolapsu


Medzinárodná ľudskopráva organizácia Amnesty International sa pustila nielen do tvrdej kritiky Slovenska, ale v podstate skritizovala takmer celý svet. Podľa nej je svetový poriadok vážne ohrozený konfliktmi na viacerých frontoch a neregulovaným vzostupom umelej inteligencie. V skratke povedané, podľa AI je globálny systém na pokraji kolapsu.

Problémom aj diskriminácia Rómov

Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) vo svojej výročnej správe za rok 2023 upozorňuje na diskrimináciu Rómov na Slovensku a prípady policajnej brutality voči nim. Kritizuje slovenskú legislatívu, že nepovoľuje interrupčnú tabletku, a tiež to, že v SR nie sú uzákonené zväzky osôb rovnakého pohlavia a transrodoví ľudia nemajú prístup k rodovo afirmatívnej starostlivosti. Informuje TASR.

AI poukazuje na žalobu Európskej komisie voči SR za údajnú segregáciu rómskych detí a ich pričasté umiestňovanie do špeciálnych škôl. Podľa AI sa hromadia prípady policajnej brutality voči Rómom, pričom vyvodenie zodpovednosti za mučenie alebo iné zlé zaobchádzanie je zriedkavé.

Slovensko ani v uplynulom roku neprijalo žiadne účinné opatrenia na zlepšenie životných podmienok Rómov.

Z výročnej správy Amnesty International za rok 2023

Odvoláva sa aj na Atlas rómskych komunít, podľa ktorého narastá počet rómskych domácností žijúcich v segregovaných oblastiach bez riadneho prístupu k vode, sanitácii a elektrine. „Slovensko ani v uplynulom roku neprijalo žiadne účinné opatrenia na zlepšenie životných podmienok Rómov,“ upozorňuje AI.

Organizácia pripomína, že SR neratifikovala tzv. Istanbulský dohovor a že právna definícia znásilnenia na Slovensku stále nie je založená na absencii súhlasu. Celosvetovo AI varuje, že svetový poriadok je vážne ohrozený konfliktmi na viacerých frontoch a neregulovaným vzostupom umelej inteligencie.

Obvinenia padajú na všetky smery

„Všetko, čoho sme za uplynulých 12 mesiacov svedkami, naznačuje, že globálny systém je na pokraji kolapsu,“ uviedla generálna tajomníčka organizácie Agnes Callamardová po tom, čo Amnesty zverejnila svoju výročnú správu o stave ľudských práv vo svete za rok 2023. AI kritizuje Spojené štáty, že bránili medzinárodnému vyšetrovaniu podozrení z porušovania ľudských práv izraelskou armádou v Pásme Gazy.

Organizácia pripúšťa, že palestínske radikálne hnutie Hamas sa dopustilo „strašných zločinov“ voči izraelským komunitám hraničiacim s Gazou, Izrael však podľa nej odpovedal uplatňovaním kolektívneho trestu.

Všetko, čoho sme za uplynulých 12 mesiacov svedkami, naznačuje, že globálny systém je na pokraji kolapsu.

Agnes Callamardová, generálna tajomníčka Amnesty International

„Je to kampaň úmyselného, nerozlišujúceho bombardovania civilistov a civilnej infraštruktúry, odopierania humanitárnej pomoci a vyvolania hladomoru,“ napísala Callamardová v úvode správy. Ďalší aktéri vrátane Ruska a Číny podľa AI preukazujú sklony ohroziť svetový poriadok založený na pravidlách po druhej svetovej vojne. Správa dokumentuje porušovanie ľudských práv ruskými vojakmi počas invázie na Ukrajinu, pričom najviac podľa nej trpia civilisti, obzvlášť deti a starší ľudia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. WHO so šokujúcim vyhlásením
  2. Kde je ľudskosť?! Organizácia Amnesty International Slovensko sa pozrela na to, aký postoj zaujal štát voči Rómom po požiari v osade v Telgárte.
  3. Zhromaždenie Ide nám o život na Námestí SNP v Bratislave vo štvrtok 27. októbra 2022. Konalo sa po dvojnásobnej vražde na Zámockej.

Ruská agresia na Ukrajine okrem toho spôsobila vážne znečistenie ovzdušia, vody a pôdy a nespracovateľné množstvo nebezpečného odpadu, podotýka AI. Dôvodom na znepokojenie je podľa organizácie aj vzostup umelej inteligencie, ktorá podľa nej podporuje rasizmus aj šírenie dezinformácií. Amnesty obvinila veľké technologické spoločnosti, že ignorujú alebo zľahčujú tieto hrozby, a to aj v oblastiach ozbrojených konfliktov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Amnesty International skritizovala Slovensko a globálny systém varuje, že je na pokraji kolapsu

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: