eReport.sk
Výmysly a klamstvá
Daniel Lipšic sa pustil aj do kritiky generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Kombosnímka zdroj: tasr

VIDEO Minister spravodlivosti kritizuje Daniela Lipšica: Dokazuje, že je stále najmä politikom


Slovensko sa stáva akousi zvláštnou krajinou, kde sa dostávajú do popredia nielen súdna moc, ale aj prokurátori. Zvykne sa hovoriť, že „za všetkým hľadaj ženu“, lenže za týmto netreba hľadať žiadnu zástupkyňu nežnejšieho pohlavia, ale najmä politikov. Tí si totiž uzurpovali právo hovoriť do všetkého. Na vine sú však aj samotní sudcovia a prokurátori, ktorí svojím správaním dobré meno svojmu povolaniu rozhodne nerobia.

Musí zabudnúť na zaobchádzanie v rukavičkách

Príkladov na to, že sudcovia sa spreneverili svojím zásadám je v ostatnom čase viac ako dosť, to isté sa však dá povedať aj o prokurátoroch, medzi ktorými vytŕča najmä Daniel Lipšic, ktorý sa stal šéfom špeciálnych prokurátorov ako človek, ktorý nikdy predtým prokurátora nerobil. Dnes ale hovorí zasvätene nielen o práci prokurátorov, ale aj tej svojej, akoby to bez niektorých z nich, no najmä bez neho, nefungovalo, a kritizuje druhých.

Nad Lipšicom, ktorý sa stal šéfom špeciálnych prokurátorov napriek tomu, že bol právoplatne odsúdený za usmrtenie človeka na priechode pre chodcov, sa zmrákalo vlastne od začiatku, ruku nad ním však držali vlády nielen Igora Matoviča a Eduarda Hegera, ale aj tá Ľudovíta Ódora, ktorú nominovala prezidentka Čaputová.

Daniel Lipšic musí zabudnúť na zaobchádzanie v rukavičkách – zákon platí pre všetkých rovnako.

Boris Susko, minister spravodlivosti (Smer-SSD)

Príchodom novej vlády sa to ale zmenilo a hlava Daniela Lipšica padla, rovnako ako bol zrušený aj jeho Úrad špeciálnej prokuratúry. Niektorí prokurátori sa s tým ale stále nedokázali zmieriť, a tak do niektorých médií zaslali list, ktorý podpísal aj Lipšic. Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SSD) zverejnil video, ktorým reaguje na vzniknutú situáciu. „Daniel Lipšic musí zabudnúť na zaobchádzanie v rukavičkách – zákon platí pre všetkých rovnako,“ napísal v kratučkom statuse minister, ktorý sa vzápätí vo videu venuje celej situácii.

„Rešpektujúc autonómiu prokuratúry považujem za potrebné vyjadriť sa k zverejnenému textu vybranej menšiny bývalých prokurátorov dnes už zrušeného Úradu špeciálnej prokuratúry, Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky,“ hovorí v úvode minister, ktorý reaguje na list 11-tich prokurátorov.

Odmieta rešpektovať hierarchický princíp

Susko ďalej pripomína, že Daniel Lipšic už nie je vedúcim prokurátorom, ale je radovým prokurátorom Generálnej prokuratúry, a ako taký spolu s inými prokurátormi kritizuje verejne a mediálne generálneho prokurátora, ktorý je nadriadený všetkým prokurátorom. Robil tak, keď bol špeciálnym prokurátorom na organizačnej zložke Generálnej prokuratúry, a robí tak aj dnes, keď naďalej odmieta rešpektovať hierarchický princíp, na ktorom je postavená prokuratúra na Slovensku, pričom tým porušuje aj interné predpisy Generálnej prokuratúry, ktoré upravujú spôsob informovania verejnosti o činnosti prokuratúry,“ pripomína minister spravodlivosti.

Cieľom je úmyselné podkopávanie autority prokuratúry ako takej vo vnímaní slovenskej verejnosti.

Boris Susko, minister spravodlivosti (Smer-SSD)

Minister Susko priznáva, že osobne nepozná demokratickú krajinu, v ktorej by bolo úplne normálne, aby sa zamestnanci verejne a mediálne vyjadrovali voči svojim nadriadeným, a to navyše svojimi subjektívnymi pocitmi, a tým podkopávali autoritu samotnej inštitúcie v očiach verejnosti. „Viete si predstaviť, že by zamestnanci ďalších štátnych inštitúcií a súkromných firiem vypisovali po médiách a kritizovali takýmto spôsobom manažment?“ pýta sa Susko a dodáva, že ak by to tak malo fungovať, je to cesta k anarchii a rozkladu fungujúcej spoločnosti a štátu napriek hierarchickému usporiadaniu prokuratúry.

Mediálne znevažuje svojho nadriadeného

Podriadení prokurátor má podľa ministra spravodlivosti právo na svoj názor a môže namietať pokyn nadriadeného prokurátora, ak je v rozpore s jeho právnym názorom. „A dokonca má povinnosť odmietnuť takýto pokyn, ak by bol v rozpore so zákonom,“ prízvukuje Boris Susko, podľa ktorého za pozornosť tiež určite stojí, že mediálna kritika nadriadených prichádza od skupinky na čele s Danielom Lipšicom, ktorý v minulosti podával podnety na disciplinárne konanie, a na konanie pred etickou komisiou na iných prokurátorov za ich odborné právne názory, ktoré oni publikovali na odbornej platforme.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Špeciálny prokurátor SR Daniel Lipšic.
  2. Toto je vizitka slovenských médií!
  3. Prokurátor ÚŠP Matúš Harkabus na snímke z videa.
  4. Výmysly a klamstvá

„To, že on sám mediálne znevažuje svojho nadriadeného bez akýchkoľvek odborných argumentov mu teraz zjavne neprekáža, a ak už teda kritizuje iných, mal by predtým vyhodnotiť morálny imperatív vo vzťahu k svojej vlastnej osobe, pretože sám Daniel Lipšic sa stal prokurátorom bez toho, aby splnil celý procesný postup tak, ako ho musel absolvovať ktorýkoľvek iný prokurátor,“ pripomína minister, ktorý je presvedčený, že načasovanie a zverejnenie listu 11 prokurátorov, ktorý netvoria ani polovicu bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry, nie je náhodné, a to najmä vzhľadom na prebiehajúce konzultácie Slovenskej republiky s Európskou komisiou.

Boris Susko považuje tento list a spôsob jeho prezentácie za vytváranie politického a dezinformačného tlaku na Európsku komisiu. „Cieľom je zároveň úmyselné podkopávanie autority prokuratúry ako takej vo vnímaní slovenskej verejnosti. Daniel Lipšic aj naďalej dokazuje, že napriek svojmu statusu prokurátora je stále najmä politikom,“ konštatuje na samý záver videa minister spravodlivosti.

Zdroj: FB / Smer-SSD

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Minister spravodlivosti kritizuje Daniela Lipšica: Dokazuje, že je stále najmä politikom

Odoberať
Upozorniť na
14 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: