eReport.sk
Krúpa tvrdí že Žilinka klamal
Podpredseníčka SaS Anna Zemanová, Juraj Krúpa a predseda SaS Richard Sulík. Zdroj: tasr

VIDEO Krúpa: Žilinka v kauze únosu Vietnamca klamal. Vyzývam ho, aby sa priznal!

Krúpa tvrdí, že Žilinka klamal. Brannobezpečnostný výbor Národnej rady (NR) SR by sa mohol zaoberať kauzou únosu Vietnamca. Jeho zvolanie avizoval na utorkovej tlačovej konferencii predseda výboru Juraj Krúpa (SaS). Rozhodnutie nemeckého súdu podľa neho dokazuje, že sa únos v lete 2017 uskutočnil aj cez územie SR.

„Stanovisko súdu Nemeckej spolkovej republiky v Berlíne jasne konštatuje a dokazuje, že unesený pán Trinh bol súčasťou delegácie, ktorá sa stretla aj s exministrom Kaliňákom. Mal falošný pas, na základe ktorého bol prepašovaný na palubu lietadla, vládneho špeciálu, ktorý potom opustil SR cez Poľsko pod falošnou vlajkou, teda pod tvrdením, že v lietadle sedí minister Kaliňák,“ uviedol Krúpa.

Krajská prokuratúra

Tvrdí, že sa bratislavská krajská prokuratúra prípadu dostatočne nevenuje. „Nie je možné, aby SR nebola schopná za šesť alebo sedem rokov nájsť alebo mať aspoň jedného podozrivého,“ podotkol.

Bratislavská krajská prokuratúra v utorok doobeda informovala, že vyšetrovanie v kauze únosu Vietnamca pokračuje. Zatiaľ bolo okrem iného vypočutých 62 osôb, plánované sú výsluchy ďalších svedkov, boli vypracované žiadosti o právnu pomoc do viacerých štátov.

Krúpa tvrdí že Žilinka klamal

Generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku vyzval, aby odvolal tvrdenie o tom, že sa nepotvrdilo, či unesený vietnamský občan vôbec bol na území SR a na palube lietadla.

Žilinka

 Aj keď Krúpa tvrdí, že krajská prokuratúra nekoná a pritom koná, nie je ani pravda, že Žilinka vec zamietol pod koberec. „Lebo Fico.“ K preskúmaniu kauzy došlo zo Žilinkovho podnetu, krátko po jeho nástupu do funkcie.

Keďže chcel mať prehľad v tom, či orgány činné v trestnom konaní rozhodli zákonným spôsobom a na základe dôkazov, z ktorých takýto záver vyplýval.

Politické boje

 „Považoval som za potrebné, aby sa raz a navždy za prípadom urobila bodka a aby sa vec zákonne objasnila. Nedovolím, aby ani generálny prokurátor, ani orgány prokuratúry boli zaťahované do politického boja,“ povedal v marci 2021 k tejto kauze Maroš Žilinka pre TA3.

Podotkol, že si dôkladne naštudoval celý spis, ktorý mal viac ako 4 000 strán. Či ho čítala aj Generálny prokurátor k veci tiež uviedol:

„Z týchto dôkazov vyplýva, že z nich nemožno vyvodiť záver, že orgány SR sa vedome podieľali na únose. Nie je preukázané ani to, že bol vôbec tento občan na palube lietadla a na území republiky.“

A práve toto tvrdenie má Maroš Žilinka na Krúpovu žiadosť odvolať.

Únos

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli 2017. Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi. Nemecko sa v tejto súvislosti zaoberalo možnou slovenskou stopou v únose s možným zneužitím slovenského vládneho špeciálu.

Rozsudky

V roku 2018 právoplatne odsúdili v Nemecku za účasť na únose Vietnamca Longa N. H. na takmer štyri roky väzenia.

V pondelok (30. 1.) zatiaľ neprávoplatne odsúdili aj druhého obžalovaného na päť rokov odňatia slobody. Berlínsky súd uznal vietnamského občana L. Anh Tua za vinného zo špionážnej činnosti a spoluúčasti na trestnom čine obmedzovania osobnej slobody.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Krúpa: Žilinka v kauze únosu Vietnamca klamal. Vyzývam ho, aby sa priznal!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti