eReport.sk
fico si podal lipšica
Robert Fico za rečníckym pultom počas tlačovky strany Smer-SD. Reprofoto: yt/smer-sd

VIDEO Fico si podal Lipšica: Ste hanbou právneho štátu! Čo na to šéf ÚŠP? A pán Šeliga?

Fico si podal Lipšica. Líder opozičného Smeru-SD Robert Fico sa dnes v parlamente rozohnil. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, v národnej rade SR čítal správu o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Za tým nasledovala diskusia, ktorá teda bola viac ako plodná.

Robert Fico označil špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica za najväčší problém právneho štátu. Počas diskusie k správe o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) kritizoval aj viacerých prokurátorov, ktorí podľa neho kryjú zločiny.

Fico si podal Lipšica

„Vyvinieme všetko úsilie na pôde NR SR a rovnako vyvinieme všetky potrebné iniciatívy smerom k orgánom činným v trestnom konaní, aby ste odišli z ÚŠP s veľkou hanbou, lebo ste hanbou právneho štátu. Nemáte tam čo robiť. Nikdy ste sa nemali stať špeciálnym prokurátorom,“ povedal Fico. Hovoril aj o odsúdení Lipšica za trestný čin či podozreniach z podvodne získanej bezpečnostnej previerky.

OĽANO

Fico sa Lpišica tiež opýtal, prečo úrad nevyšetruje aj podozrenia z čias, keď on riadil rezort vnútra či podozrenia o úplatkoch pre súčasného ministra Romana Mikulca (OĽANO). „Plníte úlohu Matoviča, likvidujete opozíciu, nie ste špeciálny prokurátor, ste jeden nenávistný politik,“ vyhlásil Fico a vyčítal Lipšicovi politickú zaujatosť.

Lipšic

Šéf ÚŠP kritiku odmietol a zastal sa svojich kolegov. Označil ich za „profesionálov, ktorí zasvätili život boju za spravodlivosť.“ Vyzval Fica, aby na nich neútočil, pretože sa nemôžu brániť. „Som presvedčený o tom, že politická motivácia nemôže zohrávať žiadnu úlohu v trestnom stíhaní,“ dodal Lipšic.

Enormná snaha ÚŠP

Šéf ÚŠP sa poďakoval kolegom z úradu, ktorí napriek enormnému nápadu vecí a tlaku vytrvali a robia svoju prácu v zmysle zákona. Poukázal na zámer, aby nikto na Slovensku nestál nad zákonom. Skonštatoval, že rok 2021 bol pre úrad hektický. 

„Nápad vecí je enormný. Sú to mnohé zložité veci, nielen tie medializované, práve naopak, 90 percent je nemedializovaných,“ povedal. Podotkol, že aktuálne sa zintenzívnili snahy o novelu Trestného zákona, ktoré tu 17 rokov neboli. Vidí za tým vyšetrovania a pojednávania s vplyvnými osobami z verejného života.

Šeliga

Poslanec zo strany Za ľudí Juraj Šeliga kritizoval opozíciu za útoky na ÚŠP a slová o mafii rozkladajúcej právny štát. Skonštatoval, že niektorí odsúdení používajú svojich priateľov v politike ako buldozér, menoval pritom Fica.

 „Je tu obrovské riziko a obrovská snaha zrušiť ÚŠP, lebo stúpa ľuďom na otlaky. Stále sa ho nepodarilo ovládnuť a podriadiť Generálnej prokuratúre, hoc tie snahy sú enormné,“ tvrdí Šeliga.

Zdroj: tasr, Politika Dnes


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico si podal Lipšica: Ste hanbou právneho štátu! Čo na to šéf ÚŠP? A pán Šeliga?

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti