eReport.sk
Robert Fico (uprostred) počas tlačovky Smeru.
Robert Fico (uprostred) počas tlačovky Smeru. Foto: fb/smer-sd

VIDEO Fico pošle prezidentke petičné otázky: Ak skutočne miluje referendum, nechá to na ľudí!

Predseda opozičného Smeru na štvrtkovej tlačovke avizoval, že nespokojnosť občanov s vládou a aktuálnou politickou situáciou je obrovská. Práve preto treba dať spoločnosti ventil, ktorým je referendum a možnosť predčasných volieb. V prípade prezidentky sa chce poistiť a poslať jej referendové otázky vopred so snahou zistiť, či sa opätovne obráti na Ústavný súd SR a skríži tak cestu referendu.

Líder sociálnych demokratov uviedol, že prezidentke pošle spomínané otázky skupina poslancov Národnej rady SR (NR SR) a nie strana Smer ako taká: „Mám poverenie, ako predseda strany predložiť tieto otázky poslancom NR SR. Poslanci, pokiaľ s tým budú stotožnení, podpíšu list pani prezidentke. Čiže, nejdeme s návrhom politickej strany, ideme s návrhom skupiny poslancov NR SR, ktorí posielajú prezidentke SR a pýtame sa, či sa s otázkami plánuje obrátiť na ústavný súd.“

“Vládna koalícia nikdy dobrovoľne neodíde”

Na tlačovej besede Fico podotkol, že sa prezidentka len naivne domnieva, ak si myslí, že tento problém vyrieši parlament tým, že zmení ústavu. „Vládna koalícia nikdy neupraví ústavu, vládna koalícia nikdy dobrovoľne neodíde, jediná cesta ako opäť na Slovensko vrátiť kľud a stabilitu je referendum o predčasných parlamentných voľbách,“ pričom Fico dodáva, že ak sa prezidentka nevyjadrí k daným otázkam, bude to považovať za jej súhlas, že referendové otázky na ústavný súd nedá.

O čom budú dve otázky Smeru

Konkretizoval, že prvá otázka znie, či občania súhlasia v referende s tým, aby súčasťou ústavy bol článok, podľa ktorého bude možné skrátiť volebné obdobie parlamentu aj na základe ústavného zákona alebo referenda, a druhá otázka, či v prípade kladnej odpovede na prvú otázku súhlasia so skrátením volebného obdobia súčasného parlamentu.

Na záver svojho vystúpenia sa Fico dotkol aj možnosti, že sa prezidentka s danými otázkami na ústavný súd obráti opäť. V tomto prípade pôjde podľa Fica znova o snahu prezidentky zmariť referendum, tak ako to urobil aj prvýkrát. “V prípade, že sa pani prezidentka rozhodne obrátiť na Ústavný súd, opäť bude chcieť zmariť referendum,” doslova povedal líder násilnejšej opozičnej strany v parlamente.

Pripomenul slová prezidentky o referende

Smer ako opozičná strana nemá kvalifikovanú ani ústavnú väčšinu v NR SR, preto nemôže zmeniť ústavný zákon. Ten môže zmeniť len terajšia vláda. Ak sa prezidentka s otázkami na ústavný súd obráti môže podľa trojnásobného expremiéra s najväčšou pravdepodobnosťou dôjsť k odmietnutiu otázok, rovnako ako v prvom prípade. „Ak pani prezidentka skutočne tak miluje referendum, ako hovorí, na ústavný súd sa nebude obracať a nechá ľuďom možnosť vyjadriť sa, čo si myslia o tejto nepodarenej vláde,“ uviedol pred novinármi Fico.

Prezidentka ešte v júli povedala, že inštitút referenda podporuje a myslí si, že ľudia by mali mať právo aktualizovať svoju vôľu aj mimo štvorročného cyklu.

Vyjadril sa aj k zisteniam centra Jána Kuciaka

Fico takisto avizoval, že 17. novembra bude Smer-SD organizovať stretnutie s občanmi pri kladení vencov k soche Alexandra Dubčeka v Bratislave, predpoludním ten istý deň sa bude konať snem strany.

Vyjadril sa aj k zisteniam Investigatívneho centra Jána Kuciaka o sieti podozrivých schránkových firiem, ktorým štát poslal milióny eur z pandemickej prvej pomoci. Fico vyhlásil, že nejde o náhodu, ale ide o organizovaný zločin, a neverí, že by o tom rezort práce pod vedením ministra Milana Krajniaka (Sme rodina) nemal vedomie.

Fico oznámil, že spolu s ďalšími opozičnými stranami sa chce poradiť na postupe pri návrhoch na odvolávanie ministrov, osobne je presvedčený, že je  správnejšie podávať návrhy na jednotlivých ministrov ako návrh na odvolanie celej vlády, aby sa tak využil celý repertoár možných argumentov pre vyjadrenie nedôvery konkrétnym ministrom.

Zdroj: youtube.com/smer-sd

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Igor Matovič počas predvolebnej kampane.
  2. Poslanec NR SR Robert Fico (Smer-SD)
  3. Robert Fico (Smer-SD) a Juraj Šeliga (Za ľudí).

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico pošle prezidentke petičné otázky: Ak skutočne miluje referendum, nechá to na ľudí!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport