eReport.sk
Zľava Ladislav Kamenický, Marián Viskupič, moderátor, Peter Kremský a Matúš Štutaj Eštok v štúdiu TA3
Zľava Ladislav Kamenický, Marián Viskupič, moderátor Iliev, Peter Kremský a Matúš Štutaj Eštok v štúdiu TA3. Reprofoto: ta3.com

VIDEO Eštok sa utrhol! Kremský s Viskupičom čušali, kým im opozičník „od srdca“ nakladal

Opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR Ladislav Kamenický (Smer-SD) a Matúš Šutaj Eštok (nezaradený) podporia návrh Sme rodina na zmenu Ústavy SR súvisiacu so skrátením volebného obdobia. Vyzvali na to aj koalíciu. Marián Viskupič (SaS) by za zmenu zahlasoval, v klube sa návrh ešte pozrú. Peter Kremský (OĽANO) upozornil na negatívne dôsledky zmeny.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Na ilustračnej snímke plynový sporák v domácnosti.
 2. Biden a Macron v spoločnom vyhlásení
 3. Na kombosnímke zľava Laura Vargová a Miroslav Žiak.
 4. Škodcovia z parlamentu?
 5. Igor Matovič s letákom od demonštrantov počas protestu Gorila pred budovou NR SR 29. februára 2012 v Bratislave.
 6. Na ilustračnej snímke pracovník pri výrobe hliníka.
 7. Martin Klus
 8. Nie je korupcia ako korupcia?
 9. Uprostred Robert Fico, vľavo Richard Takáč, vpravo Erik Kaliňák.
 10. Predseda SaS a minister hospodárstva SR Richard Sulík.
 11. Každý si úspech predstavuje inak
 12. Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini
 13. Milan Majerský

Kamenický poznamenal, že koalícia nedokáže riadiť štát. Problém podľa neho nespočíva len v ministrovi financií Igorovi Matovičovi (OĽANO), ale vo všetkých stranách, ktoré sa prizerali jeho vyvádzaniu. „Je čas, aby sa zmenila situácia na Slovensku. Pevne veríme, že sa dopracujeme pomocou referenda k predčasným voľbám,“ vyhlásil. Predpokladá však, že sa prezidentka SR Zuzana Čaputová s referendom obráti na Ústavný súd SR. Osobne na to nevidí dôvod.

„Mám pre vás taký odkaz, vážení páni z vládnej koalície“

Šutaj Eštok to vidí podobne. V štúdiu TA3 povedal vládnym politikomto, čo si o nich podľa jeho slov myslia ľudia. A vraj od srdca.

„Mám pre vás taký odkaz, vážení páni z vládnej koalície. Ľudia vám odkazujú, že dosť! Stačilo, čo je veľa to je veľa. Majú vás plné zuby. To, čo predvádzate, na to sa nedá pozerať. Namiesto toho, aby ste riešili problémy ľudí sa tu hádate ako psy. Neprišli ste s jedným jediným riešením,“ pustil sa do kritického monológu politik Hlasu. A v priamom si povedal svoje aj o predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi (OĽANO). „Ten bábkový premiér Heger sa pred týždňom postavil po rokovaní koaličnej rady, že má päť návrhov. Päť spásonosných návrhov. Prvý sa týkal toho ako ostať na kresle, druhý ako ostať na tom kresle prilepený, tretí ako sa držať kresla, štvrtý bol o tom, že keď sa toho kresla ministerského nevieme držať, tak bude rozhodcovská komisia a piaty bol, že idete pomôcť ľuďom. Toto je niečo, čo je absolútne neprijateľné a mali by ste vyvodiť zodpovednosť aj vy, kolegovia zo sasky,“ povedal v televíznom štúdiu opoziční poslanec, pričom prítomných koaličných poslancov vyzval, aby sa podpísali pod predčasné voľby.

Zdroj: fb/sutajestokm

Viskupič podčiarkol, že je právom ľudí vyjadriť sa v referende. SaS sa podľa jeho slov pozrie na návrh Sme rodina a uvidí, v akej bude pozícii. Osobne by za návrh zahlasoval. Kremský upozornil na možné negatívne dôsledky a určitú nestabilitu pri takejto zmene. Poznamenal, že každá vláda potrebuje podľa jeho slov prijímať aj nepopulárne zmeny.

Čo sa týka aktuálnej koaličnej krízy, podľa Kremského mohla SaS odísť z vlády už v júli, následne sa mohla reformovať vláda a nemuseli celé leto obťažovať verejnosť. Viskupič reagoval, že vytvorili časový priestor, aby na nikoho nebol vyvíjaný tlak. Zopakoval dôvody SaS na odchod, teda kritiku Matoviča.

Kremský tiež uviedol, že zatiaľ nedostal ponuku, aby bol ministrom hospodárstva po odchode SaS. Ak k tomu dôjde, zvážil by to. Nepovedal, či by bol Richard Vašečka (OĽANO) dobrým ministrom školstva, ak by k tomu došlo.

Kremský: Trh s elektrinou sa zrútil a nefunguje

Politici reagovali aj na tému elektrickej energie, ktorá na trhoch drasticky stúpa. „Trh s elektrinou sa zrútil a nefunguje. Dôkazom toho sú ceny elektriny, ktoré v niektorých prípadoch na burze už prekročili 1000 eur za megawatthodinu (MWh),“ vyhlásil predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽANO). Štát by podľa neho mal v rámci všeobecného hospodárskeho záujmu prikázať výrobu elektriny, jej dodávky a stanoviť ceny.

„Myslím si, že v tejto situácii by mal štát zaviesť všeobecný hospodársky záujem, prikázať výrobu elektriny, prikázať dodávky, stanoviť ceny a nielen pre domácnosti, ale aj pre verejné inštitúcie, pre školy, nemocnice. Navrhujem, aby sa tento všeobecný hospodársky záujem aplikoval na celý trh s elektrinou,“ uviedol Kremský.

Kamenický: Prepúšťanie v podnikoch bude pokračovať

Na problémy, ktoré prinášajú rekordné ceny elektrickej energie firmám, poukázal nezaradený opozičný poslanec Matúš Šutaj Eštok. Pripomenul chystané zrušenie výroby primárneho hliníka v Slovalcu, ale aj obmedzenie výroby v Oravských ferozliatinárskych závodoch či plánovanú odstávku spoločnosti Duslo, ktorá sa však podľa vyjadrení vedenia spoločnosti môže zo šiestich týždňov výrazne predĺžiť.

Poslanec a bývalý minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) si myslí, že vlna prepúšťania v podnikoch v dôsledku vysokých cien energií bude pokračovať.

Ministerstvo hospodárstva vraj má plán. Nevieme aký

Predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS) pripomenul, že rezort hospodárstva už poslal do Bruselu na notifikáciu zmluvu so Slovenskými elektrárňami, ktorá umožní zachovať nasledujúce dva roky cenu elektriny pre domácnosti. Pokiaľ by však Európska komisia zmluvu neschválila, má podľa neho ministerstvo pripravený iný variant na zabezpečenie nízkych cien elektriny. Aký však nespresnil.

Viskupič upozornil, že memorandum s najväčším slovenským výrobcom elektriny bolo podpísané v čase, keď na trhu boli výrazne iné podmienky ako v súčasnosti. Preto podľa neho v súčasnosti  ministerstvo hospodárstva zvažuje formy pomoci už aj pre firmy.

Kremský verí, že „zatvorené“ nedele prinesú úsporu

Poslanci sa dotkli aj návrhu koaličnej strany OĽANO na zákaz nedeľného predaja. Ten by podľa Kremského okrem iného mohol priniesť aj úsporu energií na svietenie a vykurovanie. Viskupič takýto zákaz odmietol. Šutaj Eštok si myslí, že obyvateľom regiónov zasiahnutých úpadkom firiem už bude po strate zamestnania a poklese príjmu jedno, či budú obchody v nedeľu otvorené alebo zatvorené.  

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Eštok sa utrhol! Kremský s Viskupičom čušali, kým im opozičník „od srdca“ nakladal

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti