eReport.sk
novozvolený predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok
novozvolený predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok zdroj: fb

VIDEO eReport je v centre diania! Celý príhovor novozvoleného predsedu strany HLAS Šutaja Eštoka


Hlas-SD by mohol zohrať hlavnú úlohu v snahe o ozdravenie Slovenska. Ak budeme spoločnosť živiť konfliktom, výsledkom bude konflikt. Vyhlásil to novozvolený predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok v príhovore na sobotňajšom sneme. Poďakoval sa za zvolenie do funkcie. Poukázal na výzvy, pred ktorými stoja. Deklaroval zámer udržať stabilitu v strane aj koalícii. Zopakoval, že Hlas-SD trvá na obsadení postu predsedu Národnej rady SR po zvolení Petra Pellegriniho za prezidenta.

,,Ak na chvíľu odložíme nabok politické hodnoty, vyvstanú do popredia tie ľudské. A tie nám hovoria veľmi jednoducho: robme v živote, v politike vždy len to, čo je správne,“ apeloval Šutaj Eštok v súvislosti s aktuálnou situáciou. Pokoj podľa jeho slov neznamená prestať bojovať za to, čo je správne. ,,Žijeme ťažké časy, ale tie nás, paradoxne, môžu aj posilniť.“

Mohlo by vás zaujímať

  1. Novým predsedom Hlasu-SD sa stal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok
  2. Odchádzajúca slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa víta s príslušníkmi vatikánskej šľachty pred osobnou audienciou u pápeža Františka vo Vatikáne
  3. minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD)
  4. Marian Robinsonová, matka bývalej americkej prvej dámy Michelle Obamovej

Celý príhovor novozvoleného predsedu strany Hlas-SD:

Vážený pán zvolený prezident a zakladajúci predseda HLASu, vážené dámy, vážení páni, milí priatelia!

Dovoľte mi poďakovať sa vám všetkým za dôveru. Je to pre mňa osobná česť, ale zároveň obrovská zodpovednosť, prevziať stranu HLAS – sociálna demokracia po jej otcovi zakladateľovi.

Milý Peter,

HLAS bol, je a bude tvojím politickým dieťaťom. Bol si to ty, kto prišiel s myšlienkou vytvoriť na zelenej lúku novú, modernú a dlhodobo úspešnú sociálnodemokratickú stranu. Mal som tú česť byť pri jej vzniku od samotného počiatku – najprv ako súčasť poslaneckej Pelleho jedenástky, potom ako člen prípravného výboru a napokon aj ako generálny manažér. Preto prosím, ber moje nasledujúce slová nie ako zdvorilú frázu, ale ako svedectvo priameho účastníka vzniku našej strany. Bez teba, Peter, by žiaden HLAS neexistoval. Ty si doň vložil všetky svoje politické skúsenosti, odhodlanie, vôľu aj obrovskú dôveru, ktorú ti ľudia dlhodobo prejavovali.

Ty si vložil aj tvoju osobnú dôveru do nás všetkých, ktorí sme sa rozhodli sprevádzať ťa na tejto politickej ceste. Od podpredsedov, cez generálneho manažéra, krajských a okresných funkcionárov, až po posledného radového člena. Vďaka tebe sme dostali my všetci šancu písať slovenské politické dejiny, a na to nikdy nezabudneme. Verím, že teraz hovorím za každého v tejto sále a verím, že hovorím nielen v mene našich členov, ale aj v mene našich voličov: Ďakujeme ti za všetko, čo si pre HLAS urobil. Ďakujem ti za všetko, čo si urobil pre Slovensko. A nech Ti Pán Boh aj slovenský národ pomôžu uspieť v najvyššej funkcii v Slovenskej republike. Bude v nej už o dva týždne sedieť ten najlepší možný človek!

Milí priatelia, 

Všetci máme pred sebou mimoriadne náročnú úlohu, ako ju už dnes Peter Pellegrini pomenoval. Preberáme od neho zodpovednosť za stranu, ktorá už dnes nie je politickým startupom, ale etablovanou súčasťou slovenskej politickej scény s obrovskou podporou občanov. Máme najvyššie zastúpenie z politických strán medzi starostami a primátormi. Máme silný 27-členný poslanecký klub v Národnej rade Slovenskej republiky. Prevzali sme zodpovednosť za sedem ministerstiev, kľúčových z pohľadu kvality života ľudí. A napokon z HLASu vzišiel aj nový slovenský prezident.

Dámy a páni,

Dostali sme od ľudí za uplynulé štyri roky obrovské množstvo podpory a dôvery. Je teraz len a len na nás, ako túto dôveru budeme splácať a úročiť. Ak máme spoločne naplniť Petrovo prianie, aby strana prežila nielen otca – zakladateľa, ale celú svoju prvú politickú generáciu, musíme našu politiku postaviť na dlhodobých stabilných základoch, ktoré vydržia všetky politické otrasy.

Za prvý pilier z týchto základov považujem našu vnútornú stabilitu. Všetci až príliš dobre poznáme smutné príbehy zo slovenskej politiky, kde vznikajú nové strany ako huby po daždi a kde najpopulárnejším spôsobom ich vzniku je delenie tých pôvodných.  Ale zároveň poznáme aj recept na to, ako sa takémuto scenáru vyhnúť. A je to pravidlo, ktorým sa v HLASe riadime už od jeho vzniku: 

  • Na prvom mieste našej činnosti musí byť záujem Slovenska.
  • Na druhom mieste musí byť záujem našej politickej strany.
  • A až na poslednom mieste môžu byť osobné ambície jednotlivca.

Ak sa týmto pravidlom budeme všetci riadiť aj naďalej, máme obrovskú šancu pokračovať v našej doterajšej súdržnosti. Dobre viete, že nie je nič odpudzujúcejšie pre každého voliča, ako keď vidí, že namiesto práce pre ľudí sa politici venujú vzájomným sporom. 

Ak sú tieto spory vo vnútri vládnej koalície, je to takúto vládu nebezpečné. Ak sú však v rámci jednej politickej strany, je to pre takúto stranu likvidačné. Ako predseda HLASu urobím všetko pre to, aby bola strana vnútorne stabilná, pretože potom môže aj stabilnou súčasťou vládnej koalície.

A urobím aj všetko pre to, aby bola stabilná celá vláda a vládna koalícia. Majme všetci v živej pamäti, čo nám predviedli naši predchodcovia. V roku 2020 začínali s ústavnou väčšinou a po permanentných hádkach a nechutných vzájomných urážkach skončili na politickom smetisku. Preto HLAS bude pokračovať vo svojej stratégii, že rozhovory o vládnej koalícii, jej plánoch či predkladaných zákonoch sa majú viesť tam, kde je to náležité: na koaličnej rade alebo vo vláde. Ale určite nie v médiách. Ako základný predpoklad stability vládnej koalície vidím predovšetkým dôsledné dodržiavanie koaličnej zmluvy a zodpovedného napĺňanie vládneho programu. Našu koalíciu sme vytvorili na základe výsledkov parlamentných volieb a ani po prezidentských voľbách sa tieto pomery nijako nezmenili. HLAS preto nemá žiaden záujem otvárať platnú koaličnú zmluvu. Hovorím to veľmi priamo: trváme na dodržiavaní koaličnej zmluvy, vrátane legitímneho nároku HLASu na post predsedu parlamentu!

Vážené dámy, vážení páni,

Ak prvým pilierom našich dlhodobých základov má byť stabilita, druhým musí byť náš program. A každému pri pohľade naň musí byť jasné, že je to program sociálnodemokratickej strany, ktorej prvoradým cieľom musí byť práca pre ľudí a pre ich lepší život. Nech si liberáli otvárajú svoje témy sexuálnych menšín a legalizácie drog. Nech si konzervatívci riešia interrupcie a hodiny náboženstva.

My ako sociálni demokrati budeme robiť všetko preto, aby sa ľuďom na Slovensku žilo lepšie. Kultúrne vojny nech si riešiaľudia vo svojom súkromí a nech si hodnotovo nastavia život tak, ako im to vyhovuje. Ale úlohou štátu je postarať sa o všetkých, ktorí pomoc potrebujú, a my sa o takýto silný štát budeme naďalej usilovať! HLAS sa pri svojich návrhoch vždy opieral o dáta a fundované analýzy svojich expertných skupín. Rozumiem, že dnes máme zodpovednosť za vládnutie, a tak mnohé z týchto návrhov sa priamo pretavujú do praxe. 

Ale nesmieme rezignovať na potrebu trvalého uceleného programu, zahrňujúceho aj oblasti, za ktoré dnes nenesieme priamu zodpovednosť. Priatelia – z každej strany, ktorá na svoj program rezignovala, sa stala len strana moci. Jej predstavitelia mohli byť zruční technokrati, ale ich politika stratila akúkoľvek chuť a farbu. A naša farba je červená, a našou povinnosťou je robiť politiku tak, aby jej čo najviac ľudí prišlo na chuť! Dostávam sa k tretiemu pilieru našich dlhodobých základov. Tým je a musí byť dôvera elementárna dôvera ľudí. Inak sa hoci aj vnútorne stabilná a programovo konzistentná strana stane len partičkou nepochopených idealistov alebo od reality odtrhnutých revolucionárov. Dôvera ľudí sa získava po kvapkách, ale prichádza sa o ňu po vedrách. 

Výhodou tých kvapiek ale je, že dobre vieme, z čoho sa rodia. A rodia sa predovšetkým zo splnených sľubov a dodržaného slova. Som naozaj hrdý na to, že v mene nás všetkých, ktorí tu sedíme za predsedníckym stolom, môžem dnes s čistým svedomím povedať: HLAS plní svoje sľuby!

Dámy a páni, 

pred voľbami sme povedali veľmi jasne, aké sú naše zásadné podmienky na vstup do akejkoľvek vlády:

– Zavedenie skutočného a spravodlivého 13. dôchodku

– Silný štát, ktorý aktívne bojuje s cenami energií a potravín

– Spustenie programu vyrovnávania regionálnych rozdielov

– a zachovanie nášho členstva v Európskej únii a NATO, s dôrazom na slovenské národnoštátne záujmy

Je pol roka odvtedy, ako sme sa stali dôležitou súčasťou novej vlády. Aký je odvtedy stav?

– Schválenie skutočných 13. dôchodkov – splnené. Vďaka Erik!

– Pomoc ľuďom s cenami energií – splnené. Vďaka Deniska!

– Vyrovnávanie regionálnych rozdiel – spustené. Vďaka Rišo!

– A členstvo Slovenska v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii garantuje tak deklarácia troch koaličných strán, ako aj programové vyhlásenie vlády.

Ale podarilo sa nám omnoho viac. Zachovanie pôrodníc, odštartovanie výstavby nemocníc, zastavenie nelegálnej migrácie, zastavenie vojny v polícii, navýšenie počtu študentov medicíny či záchrana plánu obnovy. Áno, priatelia, HLAS plní sľuby a nie je to žiadna fráza! Spomeňme si, čo nám tu nasľubovali naši predchodcovia. Nechali si pochybnými internetovými anketami poschvaľovaťsvoj akože zásadný program, a za tri a pol roka splnili dva body z jedenástich! 

A ja sa nemierne teším, že HLAS sa vybral úplne inou cestou a že nami podaná ruka za každých okolností platí! Ak budeme takto pokračovať ďalej, máme nádej na dlhodobú dôveru od voličov, ktorú nerozkýva jeden novinový článok či vymyslená kauza. Ale o túto dôveru sa musí snažiť každý jeden z nás. Pretože aj každý starosta či primátor kandidoval s úplne konkrétnymi sľubmi, aj každý poslanec mal svoje vlastné priority. Priatelia, každý splnený sľub znamená možnosť hrdo sa zastaviť pri ľuďoch na ulici a pozrieť sa im priamo do očí!

Vážené dámy, vážení páni,

Dovoľte mi teraz pár slov k tomu, čo nás čaká v bližšej i vzdialenejšej budúcnosti. Už o týždeň sa opäť otvoria volebné miestnosti a Slovensko si zvolí svojich kandidátov europoslancov. Som rád, že HLAS zostavil silnú a pestrú kandidačnú listinu a teším sa na dnešné vystúpenie jej lídra Braňa Becíka. Som si istý, že veľmi presne zhrnie dôvody, prečo by si ľudia mali vybrať práve volebný lístok HLASu s číslom 23. Ale aj ja chcem povedať k týmto voľbám pár slov. A bezprostredne to súvisí s tým, čo sa na Slovensku pred dvoma týždňami udialo.

HLAS už v prvej reakcii na ohavné udalosti v Handlovej jasne povedal, že atentát na predsedu vlády bol zároveň atentátom na demokraciu. Vždy sme totiž svoje politické názory presadzovali vo volebných miestnostiach, a nie s pištoľami na uliciach. Všetci cítime, že Slovensko sa musí upokojiť, že potrebuje zmierenie a súdržnosť. Ale určite to neznamená, že máme zabudnúť na to, čo k tomuto skutku viedlo.

Jednu z odpovedí na to, čo sa  najviac podpísalo pod atentát, nám dal posledný prieskum verejnej mienky. Najvážnejšou príčinou napätia v spoločnosti, ktoré vyústili až do atentátu, je podľa ľudí politika opozície, organizovanie protestov a činnosť médií. A ja si dovolím pripojiť sa k tomuto názoru. Som presvedčený, že dôvodom nenávisti v národe nie sú žiadne zmeny na Špeciálnej prokuratúre, žiadne zmeny v trestnom zákone, žiadne zmeny v RTVS. Dôvodom je to, čo z nich vyrobili mnohí politici a mnohé médiá. 

Kvôli zmenám, ktoré by im pred pár rokmi pomaly nestáli za pozornosť, organizovali masové protesty, ohovárali Slovensko v zahraničí a vychádzali s čiernymi titulnými stránkami. Navodzovali atmosféru, že demokratická Slovenská republika je nejakou banánovou krajinou, ktorá smeruje do politického pekla a túto cestu treba za každú cenu zastaviť. Aj atentátnik od mnohých politikov i médií počúval, aká katastrofa sa na Slovensku deje. A rozhodol sa ju zastaviť sám, výstrelmi do tela predsedu demokratickej a legitímnej vlády.

Kľúčovým predpokladom demokracie je rešpekt k výsledkom rozhodnutia ľudí v akýchkoľvek voľbách alebo referende. Nemôžeme pár týždňov po zvolení legitímnej a demokratickej vlády zvolávať protesty, aby odišla. Nemôžeme písať, že nový prezident bol zvolený podvodom, len preto, že výsledok sa nám nepáči. A tu sa dostávam k sobotňajším eurovoľbám. Ony totiž nebudú len o tom, kto nás bude zastupovať v Európskom parlamente. Budú aj o tom, či chceme na Slovensku riešiť našu budúcnosť vo volebných miestnostiach, alebo s pištoľami na námestiach. 

Lenže ak má platiť prvá možnosť, je nevyhnutné mať k volebnému výsledku rešpekt, ktorý sa po posledných dvoch voľbách jednoducho vytratil.Väčšina spoločnosti totiž v slobodných a demokratických voľbách do Národnej rady jasne povedala, ako si predstavuje ďalšie smerovanie Slovenska. V prezidentských voľbách jasne povedala, akého si želá prezidenta. A s týmto jasným a zvrchovaným rozhodnutím voliča, jediného nositeľa moci v Slovenskej republike, sa časť politikov, médií i rôznych organizácií dodnes nevyrovnala.

A preto vás všetkým prosím: poďme im to povedať znova! 

Povedzme spoločne, že zranené Slovensko zachránime iba rešpektom k vôli väčšiny! Povedzme veľmi jasne, že si želáme Slovensko hrdé a sebavedomé, ale aj demokratické a pokojné!Rezignovať po atentáte na svoje volebné právo by bola tá najväčšia chyba. Práve teraz sa nesmieme nechať zastrašiť, práve teraz si demokraciu nesmieme nechať rozvrátiť. Prejavme svoj politický postoj tam, kde sa prejavovať má: vo volebnej miestnosti. A preto vás ešte raz všetkých prosím: dajme atentátnikovi jasnú odpoveď a príďme voliť!

Vážené dámy, vážení páni, 

dovoľte mi ešte pár osobných slov. Žijeme veľmi ťažké časy, v ktorých sa neraz úplne stráca zdravý rozum, ale aj základné ľudské hodnoty, ktoré sme celé desaťročia považovali za samozrejmosť.  Dnes tu padlo veľa slov o politike. Aj ja som hovoril o tom, že HLAS bol a bude jasnou sociálnou demokraciou. Ale občas je osviežujúce aj odhrnúť ideologický závoj, poodstúpiť a pozrieť sa na svet z inej perspektívy. Z ľudskej, viac presiaknutej človečinou ako politikou.  Ak na chvíľu odložíme nabok politické hodnoty, vyvstanú do popredia tie ľudské. A tie nám hovoria veľmi jednoducho: robme len to, čo je správne.  

Každý z nás podvedome cíti, či robí správnu vec alebo nesprávnu. Tento kompas do nás uložili naši rodičia, vyformovala ho naša spoločnosť i naše životné skúsenosti.Skúsme sa riadiť týmto vnútorným kompasom. Nie tým, čo si prečítame v novinách, čo chcú od nás naši kamaráti alebo k čomu nás tlačia sociálne siete. Je to možno najjednoduchší recept, ako pomôcť uzdraviť Slovensko, ktoré je dnes naozaj zranené. A myslím si, že v tejto snahe o ozdravenie Slovenska by HLAS mohol a mal zohrať hlavnú úlohu. Všetci vnútorne cítime, že každá vojna je zlo. A že mier je najbližší nielen ľudskému rozumu, ale aj ľudskej duši. 

Všetci cítime, že ak budeme spoločnosť živiť konfliktom, výsledkom bude zasa len konflikt. A že trvalý konflikt nie je prostredím, v ktorom chceme vychovávať svoje deti. Som dvojnásobný otec, takže viem, o čom hovorím. A ak raz podvedome túžime po pokoji v rodine, mali by sme rovnako silno túžiť aj po pokoji v národe a vo svete. Pokoj pritom neznamená, že máme prestať bojovať za to, čo je správne. Ale buďme naozaj bojovníkmi, a nie bitkármi. Lebo bitkár má silu len na bitku s inými, kým bojovník dokáže bojovať aj s vlastnými slabosťami. 

Žijeme ťažké časy, ale tie nás, paradoxne môžu aj posilniť. Milan Rastislav Štefánik hovoril: „Rastúcimi prekážkami rastie moja energia na ich prekonávanie.“ A tak prekážky nepovažujme za niečo, čo by zhatilo našu cestu. Sú súčasťou našej cesty a ak sa k nim postavíme správne, tak nás neoslabia, ale posilnia. Som v politike relatívne krátko a prevziať stranu po Petrovi Pellegrinim je najväčšia pracovná výzva v mojom živote. Ale veľmi sa teším, že sa o môžem oprieť o skvelý tím zdatných a skúsených podpredsedov, že sa môžem oprieť o vás všetkých.

Budem sa snažiť viesť HLAS nielen do šírky a veľkosti, ale aj do hĺbky. Aby sa každý náš člen snažil byť nielen dobrým politikom, ale najmä dobrým človekom. Budem sa snažiť, aby sme nezaspali na vavrínoch doterajších úspechov, ale aby sme v našej práci podávali maximálny možný výkon. Budem sa snažiť, aby sme nemíňali energiu na nepodstatné spory a žabomyšie vojny, ale aby sme dokázali Slovensko nadchnúť pre spoločný projekt budovania našej spoločnosti a štátnosti.

Budem sa snažiť, aby hodnoty mieru a pokoja boli pre nás tými najdôležitejšími, hoci už nikdy nebudú samozrejmými. A budem vám všetkým veľmi vďačný, ak pri tejto snahe budete stáť pri mne.

Zdroj: yt

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO eReport je v centre diania! Celý príhovor novozvoleného predsedu strany HLAS Šutaja Eštoka

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: