eReport.sk
Na snímke poslanci Smeru-SD, zľava Richard Takáč, Robert Fico, v pozadí vpravo Ladislav Kamenický.
Na snímke poslanci Smeru-SD, zľava Richard Takáč, Robert Fico, v pozadí vpravo Ladislav Kamenický. Foto: tasr

VIDEO Ďalšie odvolávanie? Fico: Mikulec dal miliónovú zákazku firme so šiestimi zamestnancami!


Podľa šéfa opozičnej strany Smer-SD je v týchto týždňoch Národná rada Slovenskej republiky znefunkčnená: Prečo? Robert Fico dôvodí tým, že vládna koalícia odmieta rokovať o zásadných spoločenských, politických, hospodárskych, ekonomických, finančných a sociálnych témach.

Trojnásobný expremiér priblížil, že na Slovensku máme ústavný zákon o spolupráci medzi NR SR a vládou SR v záležitostiach Európskej únie. Ten je na úrovni Ústavy SR a umožňuje prijímať záväzné stanoviská týkajúce sa týchto tém, ktoré sú dnes medzi občanmi vo veľkom rozoberané. Fico zároveň otvoril aj tému údajne pochybnej zákazky, v rámci ktorej mala prísť s vládou spriaznená firma k 1,6-miliónovej zákazke.

Fico: Koalícia dookola ignoruje požiadavky ľudí

„Na základe tohto ústavného zákona, ktorý sme už opakovane využili na rokovanie národnej rady sme tentokrát požiadali o prijatie záväzného stanoviska. Ústavný zákon umožňuje, aby národná rada prijímala záväzné stanoviská, ktoré sa dotýkajú najvýznamnejšej európskej agendy. A my sme presvedčení, že otázka energií, predovšetkým zemného plynu, ropy a otázka zdražovania sú dnes dve najvýznamnejšie témy, ktoré na Slovensku musíme riešiť. Ale ako vidíte, vládna koalícia dookola ignoruje tento ústavný zákon, dookola ignoruje požiadavky ľudí, aby sa zaoberala tým, čo je treba – zvyšovaním dôchodkov, bojom s vysokými cenami a s ďalšími vecami,“ povedal Fico.

Bude Mikulec za zvláštnu zákazku opäť odvolávaný?

Sociálni demokrati zareagovali aj na fakt, že vláda zažiadala o humanitárnu pomoc zo zahraničia. Upozorňujú pri tom na zákazku na dodávku jedál na východné Slovensko v hodnote 1,6 milióna eur, ktorú vraj od ministra vnútra Romana Mikulca dostala spriaznená firma s minimom zamestnancov. Ak sa tieto informácie potvrdia, Smer je pripravený ministra odvolávať.

„Normálne idú ako žobráci po svete pýtať peniaze. Ale tou istou rukou minister vnútra zadá malej firme, ktorá má šesť zamestnancov v Bratislave zákazku na dodávku jedál na východné Slovensko za 1,6 milióna eur bez DPH. To musia voziť z Bratislavy z nejakej spriaznenej firmy, ktorá keď sa pozriete na obrat, keď sa pozriete na túto firmu ako takú, veď je to prúser ako delo. Ak sa tieto informácie potvrdia, budeme odvolávať Mikulca. Dobre viete, že ho považujeme za zločinca, ktorý napáchal toľko zločinov v rezorte ministerstva vnútra a my máme teraz pozerať na takýto výsmech ľuďom? V tomto bude Smer – sociálna demokracia dôslednou, tvrdou opozičnou stranou, my v tejto politike pre ľudí nikdy neskončíme,“ upozornil Fico.

Vláda podľa Smeru nerobí nič a je nechopná

Smer ďalej na dnešnej schôdzi žiadal bezodkladné zabezpečenie uskutočnenia cenovej kontroly kľúčových predajcov pohonných látok podľa zákona o cenách s cieľom zistiť, či nedochádza k špekulatívnemu zvyšovaniu cien pohonných látok.

Čo je na tom zlé, že chceme od vlády, aby prišla na rokovanie národnej rady a povedala nám, čo ideme v tejto oblasti urobiť? Táto vláda však nerobí nič, táto vláda nie je schopná sa postarať ani o ľudí, ktorí sem prichádzajú z Ukrajiny.

Ďalej žiadal bezodkladné zabezpečenie cenovej kontroly najväčších obchodných reťazcov s cieľom zistiť, či nedochádza k špekulatívnemu zvyšovaniu cien základných potravín a ostatných životne dôležitých tovarov. Na programe bola aj požiadavka, aby vláda na rokovanie predložila správu o koncepcii cenovej politiky podľa zákona o cenách a o prijatých opatreniach na zamedzenie nežiaduceho cenového vývoja a tiež aj správu o výsledku cenových kontrol. Vláda sa však podľa opozičníkov o týchto témach rozprávať stále nechce.

„Predovšetkým sme žiadali bezodkladné prijatie opatrení na zamedzenie nežiaduceho cenového vývoja základných potravín, ostatných životne dôležitých tovarov, energií a pohonných látok. Čo je na tom zlé, že chceme od vlády, aby prišla na rokovanie národnej rady a povedala nám, čo ideme v tejto oblasti urobiť? Táto vláda však nerobí nič, táto vláda nie je schopná sa postarať ani o ľudí, ktorí sem prichádzajú z Ukrajiny,“ skonštatoval Fico.

Zdroj: youtube.com/smer-sd

Predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO) podľa TASR v reakcii na tlačovku Smeru uviedol, že ide o „zastierací manéver“ Fica na zakrytie toho, čo Smer-SD v minulosti zanedbal.

Kremský: Nikto nehovorí o okamžitom odstavení

„Vykrikovaním a obviňovaním vlády z nejakých vecí nemožno zakryť to, čo Smer dlhé roky zanedbával, zneužíval,“ dodal. Pripustil, že Slovensko je závislé od ruských surovín. Tvrdenie, že vláda chce okamžite odstrihnúť Slovensko od dodávok energií z Ruska, je však podľa neho „slamený panák“. „Nikto nehovorí o okamžitom odstavení, to sa ani nedá,“ skonštatoval. Vláda aj EÚ podľa neho hovoria len o spustení krokov, ktoré znížia závislosť od týchto dodávok surovín v budúcnosti.

Množstvo energie sa podľa Kremského dá ušetriť tým, že „zapcháme diery, ktorými nám energia uniká“.

Slovensko by podľa neho malo mať jasný akčný plán, ako znížiť závislosť a znížiť spotrebu energií. Množstvo energie sa podľa Kremského dá ušetriť tým, že „zapcháme diery, ktorými nám energia uniká“. Bude tlačiť na ministerstvo hospodárstva, aby takýto akčný plán vypracovalo.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Premiér Eduard Heger počas brífingu s novinármi v lietadle cestou do Francúzska.
  2. Igor Matovič (OĽaNO).
  3. ukrajina vojaci
  4. Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.
  5. Na ilustračnej snímke muž drží v ruke potraviny na ulici po ruskom leteckom útoku v Gorenke, na predmestí Kyjeva 2. marca 2022.
  6. Robert Fico,
  7. fico
  8. Peter Pellegrini.
  9. Soták kriticky o Hegerovi

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Ďalšie odvolávanie? Fico: Mikulec dal miliónovú zákazku firme so šiestimi zamestnancami!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: