Prezidentka SR Zuzana Čaputová ďakuje všetkým zahraničným Slovákom, ktorí udržiavajú vzťah s krajinou, radi sa vracajú domov a hľadajú spôsoby, ako so skúsenosťami pomôcť krajine. Uviedla to na sociálnej sieti po pondelkovom samite Slovak Global Network (SGN).
Prezidentka uviedla, že cieľom samitu bolo prizvať na spoluprácu a vzájomne prepojiť do spoločnej debaty o budovaní našej krajiny to najlepšie, čo doma i vo svete máme, a to angažovaných ľudí zo súkromného, vládneho, neziskového sektora, akadémie, investičného prostredia a úspešných Slovákov v zahraničí. Poukázala na to, že mnohí úspešní a zaneprázdnení ľudia prišli z dôvodu podujatia zo zahraničia na Slovensko len preto, že sa uskutočnilo. „Svedčí to o ich pretrvávajúcom vzťahu k Slovensku a o význame, ktorý prikladajú spolupráci so slovenskou diaspórou,“ povedala hlava štátu.
Mohlo by vás zaujímať:
„Vieme, že najmä mladí ľudia intenzívne porovnávajú svoje možnosti, podmienky, ale aj spoločenskú atmosféru v krajinách, kde žijú, so Slovenskom,“ povedala. Od návratu ich podľa jej slov neodrádzajú len platové a pracovné podmienky, ale je to aj úroveň verejnej a politickej diskusie, atmosféra v spoločnosti.
„Ak stav našej spoločnosti v niektorých ohľadoch nezodpovedá úsiliu a energii, ktorú do jej rozvoja vkladáte, nenechajte sa, prosím, odradiť. Som úprimne presvedčená, že to skutočné Slovensko je lepšie, ako sa pri pohľade zvonka a cez sociálne siete môže zdať,“ uzavrela.
V prejave hovorila o politických sporoch aj o inakosti
Prezidentka vo svojom prejave na sumite upozornila okrem iného aj na to to, že politické spory sprevádzajú verejné prejavy neznášanlivosti. „Tie presahujú, alebo prerastajú medziľudských vzťahov v rodinách a do priateľstiev. Mladí ľudia v zahraničí tiež poukazujú na pretrvávajúcu diskrimináciu a niektorí z nich sa otvorene obávajú, že by mohli byť terčom útokov, alebo odsúdenia pre svoju inakosť. Zvlášť citlivo vnímajú, keď takéto signály vychádzajú priamo z politického prostredia,“ podčiarkla hlava štátu.
Podľa Čaputovej je našim spoločným cieľom, aby bolo Slovensko bezpečným domovom. „Aby sme boli sociálni, environmentálne zodpovední a právnym štátom, ktorý poskytuje kvalitné vzdelanie, zdravotnú staroslivosť a nenechá svojich občanov napospas krízam. Krajinu, kde byť úspešnou ženou, alebo nediskriminovaným príslušníkom menšiny, je bežné a normálne. Kde sa štát rozhoduje podľa faktov, kde korupcia nie je už politickou témou a kde nad hnevom a neznášanlivosťou vyhráva pokoj a empatia. Našu úctu si zaslúžite všetci, ktorí pestujete korektné a konštruktívne vzťahy so svojimi najbližšími, so svojimi kolegami, ale aj so svojimi oponentmi,“ uviedla Čaputová v prejave.
VIDEO Príhovor prezidentky SR Zuzany Čaputovej na sumite Slovak Global Network
SGN predstavilo víziu budúceho Slovenska. Iniciatíva pre angažovanú spoločnosť SGN organizuje prvý ročník samitu. Jeho cieľom je zapojiť do celospoločenskej diskusie a kooperácie o vízii Slovenska tých najlepších ľudí z rôznych oblastí, ktorých máme doma a vo svete. Sú nimi napríklad predstavitelia štátu, zástupcovia firiem, startupov a iniciatív. Konferenciu otvorila prezidentka Zuzana Čaputová a zúčastnil sa jej aj premiér Eduard Heger (OĽANO).
Platforma má prepájať inšpiratívnych ľudí
Podľa slov zakladateľky Leadership Institute Andrey Vadkerti samit sa zaoberal piatimi kľúčovými témami – víziou Slovenska v budúcnosti, vzdelávaním, zelenou ekonomikou, zdravotníctvom a umením a kultúrou.
„SGN má slúžiť ako platforma, ktorá bude prepájať inšpiratívnych ľudí a odštartuje celospoločenskú diskusiu nielen o vízii Slovenska, ale aj o potrebných transformačných zmenách,“ uviedol predseda správnej rady SGN Andrej Vyčítal. Následne bude podľa neho dôležité prepojenie expertov so štátnymi inštitúciami, ktoré dokážu jednotlivé návrhy zapracovať.
Chcú preberať tie najlepšie praktiky zo zahraničia
Hlavnou myšlienkou SGN podľa jeho slov je, aby sa všetci títo ľudia a organizácie na jednom mieste spájali pre témy, ktoré sú pre Slovensko kľúčové a posunuli ich ďalej do spoločnosti. „Nie je to len o riešeniach. Je to aj o hodnotovej zmene v spoločnosti, čo je dlhodobý proces,“ priblížil.
Jeho slová potvrdila aj zástupkyňa generálneho riaditeľa v časti Európskej komisie, ktorá sa venuje krajinám východného partnerstva, Katarína Mathernová. Podotkla, že SGN môže pomôcť s mobilizáciou talentovaných ľudí. „Nevyužívame svoj potenciál, nevyužívame potenciál ľudí, ktorí majú záujem túto krajinu niekam posunúť.“ Aj v tomto môže byť podľa nej SGN veľkým prínosom.
„Ide o to, aby sme preberali tie najlepšie praktiky zo zahraničia a potom ich zdieľali a využívali. Mnoho mladých Slovákov odchádza do zahraničia s tým, že sa raz vrátia a predajú skúsenosti, ktoré nadobudli ďalej,“ uviedla Kristína Londáková z Behavioural Insights Team. Apeluje, že je potrebné neustále hľadať drobné spôsoby, ako vylepšovať systém a služby štátu tak, aby sa ľudia mali lepšie.
Zdroj: tasr/eReport
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Čaputová v prejave: Cieľom je právny štát, ktorý nenechá občanov napospas krízam