eReport.sk
Sprava prezidentka SR Zuzana Čaputová a rakúsky prezident Alexander Van der Bellen počas tlačovej konferencie v rámci oficiálnej návštevy Slovenska v Bratislave 31. januára 2023.
Sprava prezidentka SR Zuzana Čaputová a rakúsky prezident Alexander Van der Bellen počas tlačovej konferencie v rámci oficiálnej návštevy Slovenska v Bratislave 31. januára 2023. Foto: tasr

VIDEO Čaputová po stretnutí s Bellenom: Vojnu na Ukrajine spoločne vnímame, ako konflikt hodnôt

Čaputová hovorila s rakúskym prezidentom. Prezidentka SR Zuzana Čaputová uviedla, že vidí priestor na užšiu spoluprácu Slovenska s Rakúskom. A to v oblasti produkcie elektrickej energie a zelených technológií. Ako poukázala, až 80 percent elektriny produkuje Rakúsko z obnoviteľných zdrojov. Aj toto odznelo z úst hlavy štátu v utorok na spoločnej tlačovej konferencii s rakúskym prezidentom Alexandrom Van der Bellenom. Ten pricestoval na Slovensko na svoju prvú oficiálnu zahraničnú návštevu po znovuzvolení do funkcie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Naď oklamal Slovensko
  2. Na kombosnímke zľava Zuzana Čaputová a Maroš Žilinka.
  3. Petr Pavel o týždeň pricestuje na Slovensko
  4. Ide o politickú nezrelosť?

„Čelíme nevyhnutnosti energetickej nezávislosti od Ruska, zdieľali sme naše skúsenosti s diverzifikáciou a s tým, ako sme za posledné mesiace, za posledný rok museli zmeniť svoje stratégie, aby sme sa stali nezávislí najmä v oblasti dodávok plynu,“ uviedla Čaputová. V súvislosti so zelenými technológiami vidí potenciál využitia veternej energie aj na Slovensku.

Témou stretnutia boli aj hraničné kontroly

Van der Bellen zdôraznil potrebu nepoľaviť v úsilí o dosahovanie cieľov vyplývajúcich z klimatickej dohody. Ocenil nárast bilaterálneho obchodu medzi krajinami po pandémii. Ako pripomenul, na Slovensku je viac ako 2000 pobočiek rakúskych firiem. Poukázal tiež na vyše 5000 Slovákov, ktorí pracujú a žijú v Rakúsku, ako aj 40.000 „pendlerov“ pohybujúcich sa medzi krajinami. Pripomenul aj dohodu o pôsobení záchranárov na oboch stranách hranice.

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen počas tlačovej konferencie v rámci oficiálnej návštevy Slovenska v prezidentskom paláci v Bratislave 31. januára 2023. – Foto: tasr

Témou stretnutia boli aj hraničné kontroly, ktoré zaviedlo Rakúsko. Čaputová verí, že rakúska vláda ich prehodnotí. „Riešenie vidíme skôr v posilnení ochrany vonkajších schengenských hraníc,“ poznamenala s tým, že aj preto pomáhajú na hranici v Maďarsku slovenskí i rakúski policajti.

Rakúsko má vysoký počet žiadateľov o azyl

Van der Bellen hovorí v súvislosti so zavedením kontrol o poľutovaniahodnom vývoji. „Dúfam, že sa nám podarí aj na európskej úrovni dospieť k lepšiemu riešeniu,“ uviedol.

VIDEO Prezidenti sa zhodli: Schengenský priestor by mal ostať voľný pre pohyb ľudí

Dodal však, že Rakúsko je v prepočte na obyvateľa na druhom mieste v počte žiadateľov o azyl. Vlani ich zaznamenali približne 110.000. Zároveň Rakúsko čelí prílevu ukrajinských utečencov.

Rakúsko neposkytuje vojenskú pomoc Kyjevu

Prezidenti hovorili aj o vojne na Ukrajine, spoločných opatreniach a sankciách. Obaja zdôraznili potrebu dosiahnuť mier. Slovenská hlava štátu komentovala konflikt na Ukrajine ako vojnu hodnôt. Vyzdvihla, že SR stojí na správnej strane. Rakúsky prezident ocenil fungovanie európskej solidarity a zdôraznil potrebu jednoty v Európe. Doplnil, že hoci Rakúsko neposkytuje vojenskú pomoc, snaží sa pomáhať všetkými ostatnými spôsobmi.

VIDEO Čaputová: Vojnu na Ukrajine spoločne vnímame, ako konflikt hodnôt

S rakúskym prezidentom sa v utorok stretne aj dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Čaputová po stretnutí s Bellenom: Vojnu na Ukrajine spoločne vnímame, ako konflikt hodnôt

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti