eReport.sk
Zuzana Čaputová počas spomienkového podujatia k Pamätnému dňu obetí holokaustu a rasového násilia.
Zuzana Čaputová počas spomienkového podujatia k Pamätnému dňu obetí holokaustu a rasového násilia. Foto: tasr

VIDEO Čaputová o náraste extrémizmu: TOTO z nikoho neurobí demokrata! Zlu nesmieme ustupovať

Ľudia by nemali ostať ticho, ak okolo seba vidia kroky antisemitizmu. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová počas pietnej spomienky na bratislavskom Rybnom námestí pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia. Upozornila na nárast extrémizmu. Naše ústupky týmto snahám môžu podľa Čaputovej relativizovať zlo, ktorého dôsledkom rozumejú menšinové komunity, tvrdí prezidentka.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezidentka SR Zuzana Čaputová
  2. Prezidentka Zuzana Čaputová počas svojej návštevy Grécka.
  3. Novodobý Mesiáš
  4. Robert Fico reaguje na otázky v štúdiu denníka Pravda.
  5. Čaputová sa postavila za Hamrana

V súvislosti s udalosťami okolo holokaustu prezidentka skonštatovala, že slovné útoky, prenasledovanie a diskriminácia sa v najväčšej miere dotkli židov. „Mnohí, ktorí prežili koncentračné tábory, hľadali bezpečnejší a slobodnejší domov v zahraničí. Pripravili sme sa tak o množstvo lekárov, právnikov, vedcov, robotníkov, s ktorými sme mohli budovať a obnovovať náš spoločný štát“ povedala hlava štátu. Skonštatovala tiež, že preživší mnoho rokov po vojne pociťovali predsudky. Ich skúsenosť sa podľa Čaputovej prenáša aj niekoľko rokov po vojne na ďalšie generácie.

VIDEO Predstavitelia štátu a židovskej obce si v Bratislave uctili obete holokaustu

Prezidentka zdôraznila, že antisemitizmus nevznikol a nezanikol s vojnovým slovenským štátom. Antisemiti podľa nej prezentujú dejiny tendenčne, ale občanom so záujmom o pravdu núkajú iný príbeh. Upozornila, že do verejného života sa vrátili ľudia, ktorí fašistický režim neodsudzujú. Otvorene či v náznakoch ho ospravedlňujú, oslavujú a napodobňujú. Pre spoločnosť aj štát je nebezpečné tolerovať šírenie strachu a nenávisti, nevraživosť a pohŕdanie demokratickými princípmi našej ústavy. Poznamenala, že v súčasnosti na sebe nosia namiesto uniforiem saká a používajú uhladené frázy. „To z nikoho neurobí demokrata,“ podotkla.

GALÉRIA – Foto: fb/zcaputova

Pripomíname, že tohto roku vyznamenanie – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam – dostali od Zuzany Čaputovej aj traja muži. Tí však boli nielen bojovníkmi proti komunizmu, ale podľa mnohých historikov najmä stúpencami vojnového slovenského štátu. Prezidentka udelila najvyššie štátne vyznamenania trom členom antikomunistickej organizácie Biela légia, menovite: Albertovi Púčikovi, Antonovi Tunegovi a Eduardovi Tesárovi „za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu“.

 Historik, publicista, politický komentátor a neúspešný prezidentský kandidát Eduard Chmelár v svojej reakcii v máji napísal, že „keby Z. Čaputová nebola prezidentkou, za tento čin by ju bolo možné odstíhať rovnako ako Kotlebu.“  „O tom, že je to lož a že táto skupina nikdy nebojovala za demokraciu, ale za obnovu ľudáckeho režimu, svedčia práce minimálne troch renomovaných slovenských historikov: bývalého disidenta Jozefa Jablonického, profesora Vladimíra Varinského a profesora Jozefa Beňu, ktorí sa tejto téme dlhodobo venovali,“ upozornil Chmelár.

Zdroj: fb/e.chmelár

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Čaputová o náraste extrémizmu: TOTO z nikoho neurobí demokrata! Zlu nesmieme ustupovať

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php