eReport.sk
Miroslav Lajčák
Osobitný zástupca EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou a pre iné regionálne otázky týkajúce sa západného Balkánu Miroslav Lajčák a srbský prezident Aleksandar Vučič Foto: tasr

Vučič sa opäť stretol s Lajčákom: Dohodu s Kosovom však naďalej odmieta

Srbský prezident Aleksandar Vučič vyhlásil, že rozhovory s osobitným predstaviteľom EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou Miroslavom Lajčákom boli „otvorené a priateľské“. Pred samotným stretnutím odmietol možnosť „vzájomného uznania“ Srbska a Kosova. TASR správu prevzala v utorok z agentúry HINA.

„Rozhovory s Miroslavom Lajčákom boli otvorené a priateľské. Keď hovorím otvorené, myslím to vážne. Všetko ste pochopili,“ napísal Vučič v pondelok večer na sociálnej sieti. Viac podrobností zo stretnutia s Lajčákom neuviedol. Ani po ich schôdzke nevydali žiadne oficiálne vyhlásenie.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Podpredseda Európskej komisie Josep Borell
  2. Západ nechce mier
  3. Amerika porušuje medzinárodné právo
  4. Napätie na hraniciach stúpa

Lajčák sa pondelok v Prištine stretol aj s kosovským premiérom Albinom Kurtim. Ten uviedol, že Kosovo súhlasí s navrhovaným plánom Európskej únie o normalizácii vzťahov so Srbskom a považuje ho za dobrý základ pre ďalšiu diskusiu.

Vučič pred stretnutím s Lajčákom zverejnil videozáznam, v ktorom uviedol, že „bude pokračovať v obrane Srbska“ a odmietol dohodu o normalizácii vzťahov medzi Belehradom a Prištinou na základe „vzájomného uznania“.

Washington a Brusel sa snažia povzbudiť obe strany, aby prijali návrh dohody. Predpokladá rešpektovanie územnej celistvosti, nedotknuteľnosť hraníc, uznanie štátnych symbolov a vytvorenie samosprávneho Združenia srbských obcí (ZSO) s majoritným srbským obyvateľstvom v Kosove.

Srbsko neuznáva nezávislosť, ktorú Kosovo vyhlásilo v roku 2008, a zhruba 50.000 Srbov žijúcich na severe tejto bývalej srbskej provincie považuje za svoje hlavné mesto Belehrad, nie Prištinu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vučič sa opäť stretol s Lajčákom: Dohodu s Kosovom však naďalej odmieta

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti