tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Podpredseda Európskej komisie Josep Borell
Podpredseda Európskej komisie Josep Borell. Zdroj: tasr

Borrell: Kosovo a Srbsko dosiahli dohodu, ktorá ukončí ich spor

Kosovo a Srbsko dospeli v stredu k dohode zameranej na ukončenie ich takmer dvojročného sporu týkajúceho sa poznávacích značiek vozidiel. Oznámil to v stredu neskoro večer Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Josep Borrell. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ilustračné foto
  2. Britský premiér Boris Johnson
  3. Na snímke v pozadí uprostred pápež František sa prihovára počas posledného dňa medzinárodnej mierovej konferencie "Cry for peace", ktorú organizuje Komunita svätého Egídia pred Koloseom v Ríme 25. októbra 2022.
  4. sviečka, ilustračné foto, smrť
  5. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prihovára z Kyjeva

Máme dohodu,“ napísal Borrell na Twitteri po rokovaniach v Bruseli. Dohodu sprostredkovala Európska únia.S veľkým potešením oznamujem, že hlavní vyjednávači z Kosova a Srbska sa s pomocou EÚ dohodli na opatreniach zameraných na to, aby sa vyhli ďalšej eskalácii a aby sa plne sústredili na návrh na normalizáciu vzájomných vzťahov,uviedol ďalej šéf diplomacie EÚ.

Vďaka aj Lajčákovi

Za „namáhavú prácu“ vedúcu k dosiahnutiu dohody poďakoval Borrell obom zúčastneným stranám aj osobitnému predstaviteľovi EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou Miroslavovi Lajčákovi, ktorý ich rokovaniam predsedal.

Pokuty

Kosovo plánovalo začať od štvrtka pokutovať vodičov, ktorí si na vozidlách ešte nevymenili srbské poznávacie značky za kosovské. Pokuty sa mali podľa odhadov týkať približne 10.000 vodičov.

Predošlý pokus o dosiahnutie urovnania tohto sporu zlyhal v pondelok. Kosovský premiér Albin Kurti a srbský prezident Aleksandar Vučič vtedy nedokázali dospieť k dohode. Priština však následne oznámila, že sa na žiadosť USA rozhodla o ďalších 48 hodín odložiť udeľovanie pokút, s ktorým chcela začať už od utorka.

Dohoda

Srbsko prestane vydávať poznávacie značky s označením kosovských miest a Kosovo zastaví ďalšie kroky súvisiace s preregistráciou vozidiel,napísal Borrell na margo v stredu dosiahnutej dohody. Dodal, že v najbližších dňoch pozve obe strany na rokovania o ďalších krokoch zameraných na normalizáciu ich vzťahov.

Dohodu privítali aj Spojené štáty. Obe krajiny zároveň vyzvali, aby sa ďalej snažili o normalizáciu vzájomných vzťahov. Obe strany dnes s podporou EÚ urobili obrovský krok smerom k zabezpečeniu mieru a stability v celom regióne,uviedol v stredu hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Ned Price.

Spor okolo evidenčných čísel vozidiel spôsoboval napätie medzi oboma krajinami takmer dva roky.

Výpovede

Na protest proti predmetnému zákonu dali v priebehu novembra výpoveď v práci stovky policajtov, sudcov, prokurátorov a iných štátnych zamastencov patriacich k srbskej menšine v Kosove. Dosiaľ nie je zrejmé, či sa teraz do práce budú môcť vrátiť.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Borrell: Kosovo a Srbsko dosiahli dohodu, ktorá ukončí ich spor

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku