Známy advokát Martin Ribár, ktorý sa sám v rámci mediálne a politicky citlivých káuz posadil na lavicu obžalovaných, prišiel vo svojom najnovšom videu s vážnymi pochybnosťami o fungovaní právneho štátu na Slovensku za vlády na čele s hnutím ministra financií Igora Matoviča, OĽANO. Ribár tvrdí, že väzbu orgány činné v trestnom konaní jednoznačne môžu zneužívať na dolovanie klamstiev z výpovedí obvinených. Okrem toho je skúsený advokát toho názoru, že prepúšťanie na základe spolupráce je v rozpore s judikatúrou Najvyššieho súdu SR (NS SR) a Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP)!
„Prepúšťanie obvinených z väzby na slobodu prokurátorom po tom, čo sa priznali k spáchaniu trestnej činnosti a začali usvedčovať spolupáchateľov naznačuje, že väzba u týchto obvinených mohla byť prostriedkom k vynúteniu priznania, čo je nezákonné,“ myslí si Ribár.
Porovnanie s Českom je do neba volajúce
Ribár sa rozhodol porovnať situáciu na Slovensku so susednou Českou republikou. Tá ma v prepočte na jedného obyvateľa až štvornásobne menej väzobne stíhaných osôb. To by mohlo naznačovať, že so slovenským súdnictvom naozaj niečo nie je v poriadku.
„Česká republika má približne dvakrát viac obyvateľov ako Slovensko, a zároveň, väzobne stíhaných osôb v Českej republike je približne dvakrát menej ako na Slovensku,“ konštatuje Ribár.
Väzba ako nátlakový prostriedok?
Vzhľadom na jeho osobné skúsenosti s väzbou, sa advokát rozhodol priblížiť širokej verejnosti svoje dojmy z tohto inštitútu. „Väzba je podľa môjho názoru nátlakový prostriedok. Hovorím o niečom, čo som si zažil na vlastnej koži. Sám som expresívne označoval podmienky vo väzbe ako šialené,“ tvrdí. Zároveň dodáva, že vzhľadom na vyššie uvedené sa prepustenie z väzby stáva veľmi dobrou motiváciou pre klamstvá vo výpovediach: „Častokrát je pre osoby, ktoré sú vo väzbe, veľkým lákadlom spolupráca s orgánmi činnými v trestnom konaní a za ´odmenu´ byť prepustený z väzby. Čo môže byť aj motiváciou uvádzať nepravdu.“
Nerešpektovanie rozhodnutí súdov?
V ďalšej časti videa advokát naznačuje, že niektoré rozhodnutia súdov v súčasnosti nie sú v súlade s judikatúrou NS SR a ESĽP. Na základe ich rozhodnutí totiž Ribár tvrdí, že „spolupráca a priznanie nie je dôvodom na prepustenie z väzby.“ Pokiaľ sa takéto prepustenie udeje na základe akejsi „odmeny“ za výpoveď, je to podľa neho naviac neprípustné. „Prepustenie z väzby za odmenu možno pokladať za neprípustné aj s ohľadom na judikatúru ESĽP,“ dodal.
Rajeckého prípad ako príklad porušenia judikatúry
Ribár však neostal len pri všeobecnej citácii rozhodnutí súdu, no poukázal aj na jeden nedávny a veľmi konkrétny prípad prepustenia kajúcnika Tomáša Rajeckého, ktorý sa zaradil medzi známych kajúcnikov Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu, dobrovoľne vypovedajúcich vo viacerých prípadoch, vrátane toho najcitlivejšieho voči predstaviteľom politickej opozície Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD). „Spolupracuje s políciou a tak dôvody na väzbu zanikli,“ citoval vo videu Ribár zo správy o prepustení Rajeckého poukazujúc na už spomínaný nesúlad s judikatúra súdov.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Advokát Ribár o prepúšťaní kajúcnikov z väzby: Je to v rozpore s judikatúrami týchto súdov!