tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Matúš Gémeš, advokát v oblasti trestného práva.
Matúš Gémeš, advokát v oblasti trestného práva. Zdroj: fb/BoomandSmart

VIDEO Ako sa vynucujú svedecké výpovede? Advokát prečítal z listu, ktorý dostal z ilavskej basy!

V zrkadle dlhodobo trvajúcich podozrení z toho, že sa počas vlády štvorspolku strán OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí manipulujú vyšetrovania orgánmi činnými v trestnom konaní, stojí za to pripomenúť starší, avšak nie príliš významne medializovaný interný prieskum Slovenskej advokátskej komory (SAK). Bol zverejnený ešte v septembri minulého roku, pričom jeho výsledky sú doslova šokujúce: väčšina advokátov nátlaku zo strany polície! V nadväznosti na to, nový advokát podnikateľa Zoroslava Kollára prečítal list, ktorý mu napísal z väznice v Ilave údajný tzv. piťovec Tomáš Rajecký. Pokiaľ je niečo pravdy na jeho obsahu, rozhodne to nie je dobrá správa pre Slovensko.

Mimoriadna schôdza, na ktorej sa aktuálne opozícia dožaduje odvolania ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) z funkcie sa rovnako týka podozrení z ovplyvňovania trestných konaní konkrétnymi vyšetrovateľmi NAKA. A práve ľudia pôsobiaci v NAKA majú podľa prieskumu SAK robiť nezákonné kroky voči advokátom.

Nezákonné donútenie je vraj bežná prax

Slovenská advokátska komora (SAK) realizovala interný prieskum týkajúci sa zákonnosti postupov orgánov činných v trestnom konaní (OČTK), teda polície a prokuratúry. Svoje otázky kládla tak, aby zistila akú skúsenosť majú obhajcovia s orgánmi činnými v trestnom konaní (OČTK), informoval ako jedno z mála slovenských médií ešte v septembri 2021 portál PLUS 1 DEŇ na svojich stránkach.

Podľa webu  až 72 percent opýtaných obhajcov uviedlo, že nezákonné donútenie je bežnou praxou orgánov činných v trestnom konaní. Oveľa menšia, iba 28-percentná časť opýtaných advokátov uviedlo, že sa so žiadnymi nezákonnosťami nestretli.

SAK: Toto je v právnom štáte nemysliteľné

„Advokáti sa vo veľkej miere stretli aj s tým, že ich klientom boli ponúkané určité výhody, napríklad vylúčenie na samostatné konanie, prepustenie z väzby a iné, ak poskytnú výpoveď, ktorá bude usvedčujúcim dôkazom proti inej osobe. Advokáti sa dokonca stretli aj s nátlakom, aby ukončili obhajobu klienta, alebo s nátlakom na klienta, aby ukončil spoluprácu s advokátom, spresnil spravodajský portál denníka.

Jeden z advokátov, ktorý sa prieskumu zúčastnil mal povedať toto: „V právnom štáte je nemysliteľné, aby operatívni pracovníci PZ (NAKA) chodili za advokátmi obvinených a žiadali ich o spoluprácu, resp. aby advokáti presviedčali svojich klientov (obvinených) na spoluprácu s políciou, čo sa v poslednej dobe deje zo strany operatívnych pracovníkov PZ (NAKA) úplne bežne,“ uviedol jeden z respondentov prieskumu. 

Stanovisko k prieskumu so šokujúcimi výsledkami toho zaujala aj samotná komora advokátov. „Výsledky prieskumu sme v máji 2021 predložili príslušným osobám – ministerke spravodlivosti, generálnemu prokurátorovi, ministrovi vnútra a policajnému prezidentovi. Aj napriek prísľubu, že sa vecou budú príslušné orgány zaoberať, sme k dnešnému dňu nedostali žiadnu odpoveď. Výsledky prieskumu preto zverejňujeme a poskytneme ich aj pracovnej skupine zriadenej vládou,“ stálo v reakcii SAK vlani.

Čo napísal advokátovi Tomáš Rajecký z basy

Právnická kancelária BOOM & SMART Slovakia v tých dňoch interný anonymný prieskum medzi slovenskými obhajcami pripomenula. Jej manažujúci partner Matúš Gémeš, ktorý nedávno advokátsky tím trestne stíhaného podnikateľa Zoroslava Kollára, videu konkretizoval údajné nezákonné praktiky NAKA vo vzťahu k obhajcom obvinených osôb. Citoval z Listu Tomáša Rajeckého, ktorý mu napísal z ilavskej väznice.

Rajecký je údajným členom skupiny tzv. piťovcov, na ktorého bol vydaný aj medzinárodný a európsky zatykač. Napokon zadržali vlani v Španielsku. Známy je aj z fotografie, na ktorej pózuje so súčasným predsedom parlamentu Borisom Kollárom. Ten tvrdí, že sa na dovolenke stretli náhodou a neboli na nej spolu.

Pokiaľ sa slová skúseného advokáta Gémeša vo videu skutočne zakladajú na pravde, je nutné skonštatovať, praktiky polície sú jednoznačne, ako sa hovorí za čiarou. Napokon výpoveď venuje právnika, ktorý sa trestnému právu viac ako 22 rokov, posúďte sami. 

VIDEO Gémeš: Ako sa vynucujú svedecké výpovede za cenu ponúkaných výhod

Zdroj: fb//BoomandSmart

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zoroslav Kollár
  2. Advokát Martin Ribár.
  3. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic
  4. Na kombosnímke zľava Roman Mikulec (OĽANO) a Peter Pčolinský (Sme rodina).
  5. Zoroslav Kollár


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Ako sa vynucujú svedecké výpovede? Advokát prečítal z listu, ktorý dostal z ilavskej basy!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku