eReport.sk

Veľkí ľudia Malého Ríma. Hosť: Jozef Svátek 

Trnava i trnavský región oplývajú množstvom inšpiratívnych ľudí. Relácia Veľkí ľudia Malého Ríma chce tieto osobnosti formou pravidelných videorozhovorov podrobnejšie predstaviť. Či už sa pohybujú vo svetle reflektorov, alebo ich pozná len úzky okruh ľudí, svojou charizmou oslovujú okolie a zanechávajú za sebou stopu. Pozrite sa s nami na ich prácu, medzníky života, názory aj hodnoty, ktorými sa riadia.

Podnikanie:

Pán Jozef Svátek patrí k podnikateľom, ktorí pôsobia v Trnave od 80. rokov. Ako jeden z prvých založil v meste fitnes centrum. Prevádzkoval prvé kúpalisko Sláviu. Neskôr presedlal na gastropriemysel. Vedie úspešnú spoločnosť Relax-team, s. r. o.  Diskotéka Relax, ktorú založil, bola najstaršou diskotékou na Slovensku. K jej 20. výročiu zložil raper Ego nestarnúci hit Žijeme len raz. Relax-team sa dnes špecializuje na gastro a cateringové služby. Závodné stravovanie, zabezpečené touto spoločnosťou, predstavuje v regióne i na Slovensku 10 až 12 tisíc porcií denne. Dôraz kladie na kvalitu a vysoký štandard služieb.

Foto: archív J. Svátek

Jedným z podnikateľských cieľov pána Svátka bolo postaviť v Trnave aquapark. K dnešnej „kúpaliskovej“ podobe mal v pláne dobudovať vonkajší aquapark a hotelové ubytovanie s relaxačno-rehabilitačným centrom pre športovcov i turistov. Tieto plány zostali len v prvej fáze. Vníma to ako nesplnenie sľubu Trnavčanom. Výsledky jeho podnikania ale svedčia o jeho zanietenosti, obchodnom duchu, kreativite a tvrdej práci. 

Spomenuli ste, že vás mrzí nedostavanie relaxačno-rehabilitačného centra s aquaparkom. Čo však vnímate ako podnikateľský úspech. Čo vám robí radosť? 

Teší ma všetko, do čoho sa pustíme. Keď sme začínali s posilňovňou, patrila medzi najlepšie v Trnave. Potom sme začali budovať aquapark, ten bol tiež prvý v Trnave. A myslím si, že bol postavený na dobrej úrovni. A tiež v podnikaní, že som sa dotiahol na špičkové firmy. V podstate obchodujem len s firmami, ktoré majú zastúpenie v celej Európe. Držíme s nimi krok, dokonca si dovolím povedať, že sme o pár krokov pred nimi. Vážim si ten úspech. Robíme komplexné vendingové zóny, ktoré nemá nikto. Robíme automaty, ktoré sú ojedinelé aj v Európe. Niektoré predstavíme čoskoro aj verejnosti. Robíme si vlastné výrobky, studená kuchyňa, pizza, pekárenské výrobky. Je to, samozrejme, zásluha všetkých ľudí okolo mňa, nielen moja, za čo im ďakujem. Je to spoločná práca, lebo podnikať sa nedá len tak samostatne. Za všetkým sú ľudia. To sú najväčšie hodnoty, ktoré firma má.  

Džudo 

Foto: archív J. Svátek

Meno Jozefa Svátka je v džude pojem. Bývalý úspešný reprezentant, dnes reprezentačný tréner džuda a predseda športového klubu Judo Club AŠK Slávia Trnava. Trénersky sa zameriava na dorasteneckú, juniorskú i seniorskú zložku. V rámci tohto športu získal veľa ocenení. Pravidelne sa v rokoch 2010-2019 umiestňoval v kategórii Masters (v Budapešti, Paríži, Maroku, Amsterdame, Leibnitzi). V nemeckom Frankfurte získal v tejto kategórii v roku 2011 prvé miesto. 

Ďalšou veľkou oblasťou vášho pôsobenia je džudo. Na Slovensku nemal tento šport také zázemie ako futbal či hokej. Ako je na tom džudo dnes? 

Džudo bolo vždy tak trochu v ústraní a ešte stále na Slovensku aj je. Hoci máme fantastické úspechy v rámci Slovenska aj v rámci nášho klubu. Máme medaily z Európy, zo sveta, máme medaily z olympijských hier mládeže, dokonca prvé, druhé, tretie miesta.  Úspechy sú výborné a teraz máme skvelú mladú generáciu. Boli sme po prvý raz vo finále Česko-Slovenskej ligy ako jediný klub zo slovenských družstiev. Máme vytvorené fantastické podmienky na tréningy.   

Lokálpatriotizmus

Pán Svátek je podnikateľsky verný Trnave. Mesto a jeho história mu prirástli k srdcu. Rád spomína na staré trnavské korzo i atmosféru, ktorou mesto dýchalo. Stále vníma  obrovský potenciál, ktorý možno využiť. 

Foto: archív J. Svátek

Čo máte na Trnavčanoch rád? 

Na Trnavčanoch mám rád tú ich trnafčinu, ktorou ešte mnohí žijú, že sú hrdí na Trnavu a dávajú to najavo. V Trnave sa hovorí tvrdo. Niektorí hovoria, že máme takú tvrdú vodu, ale je to dané tým, že život tu nikdy nebol ľahký, a prelínalo sa to generáciami. Vedeli ísť za svojím cieľom. Je tu mnoho schopných ľudí, ktorí sa práve preto presadili. Mnohí sú úprimní, sú priateľskí a keď treba, vedia aj pomôcť.  

Čo by ste Trnave a Trnavčanom teraz zaželali? 

Trnavčanom by som zaželal, aby im zostala tá trnafčina, tá tvrdosť, tá húževnatosť. Aby sa viac usmievali, aby sa priatelili a stretávali. Často som robil spoločenské posedenia. Aj dvakrát do roka sa nás zišlo 100 – 120 ľudí. Ospravedlňujem sa dámam, lebo to boli len posedenia pre pánov, kde sa sme stretli, porozprávali si zážitky, mohli sme si pomôcť navzájom a malo to odozvu. Dnes sa ľudia takýchto vecí stránia a uzatvárajú sa. Chcel by som Trnavčanom povedať, aby sa otvorili, aby chodili medzi ľudí, aby sa viac rozprávali, odovzdávali si skúsenosti, aby boli priateľskejší a chýba mi aj viac úsmevu. 

V rozhovore nám pán Svátek priblížil svoju cestu k džudu. Dozvedeli sme sa, ako dnes v trnavskom klube vychovávajú nový dorast, prečo je v džude taká dôležitá úcta, pre koho je džudo vhodný šport a kedy s ním začať. Zaspomínal si na legendárne letné benátske noci a diskotéky v Trnave, na spoluprácu s dídžejmi Mariánom Púchlym a Pavlom Opatovským. Prezradil, ako vznikla legendárna pieseň Žijeme len raz. Ak vás zaujíma, ako kedysi vyzerala Trnava a prečo mu to chýba, ako by využil potenciál historickej Trnavy, pozývame vás sledovať reláciu Veľkí ľudia Malého Ríma na youtube eReport TV.  


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Veľkí ľudia Malého Ríma. Hosť: Jozef Svátek 

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre