eReport.sk
Vladimír Pčolinský je na slobode Foto: instagram

VEĽKÉ RYBY Súd s Kováčikom naberá na obrátkach: Vypočujú Čižnára a Pčolinského?

AJTUALIZOVANÉ Ide do tuhého! Počas súdu s bývalým šéfom špeciálnej prokuratúry Dušanom Kováčikom sa otvorila téma predvolania naozaj vplyvných mien. Ako to teda bude?

Veľké mená

Dozorový prokurátor navrhuje v procese s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom K. vypočuť bývalého generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Obhajoba chce okrem iných vypočuť sudcu Najvyššieho súdu (NS) SR Juraja Klimenta, šéfa Špecializovaného trestného súdu Jána Hrubalu či bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra P., ktorý je aktuálne vo väzbe, ako aj súčasného Michala Aláča.

Obhajoba Dušana K. žiada okrem iných i vypočutie bývalého policajného funkcionára Norberta Paksiho. „Čo sa týka obstarania listinných dôkazov, navrhujeme obstarať a prečítať listiny v súvislosti s rozhodovaním o väzbe Ľubomíra Kudličku od jeho zadržania v októbri 2019 do súčasnosti,“ povedal obhajca obžalovaného Erik Magál.

Čítanie dokumentov

Žiada tiež o prečítanie dokumentov o prepustení z väzby na slobodu v prípadoch už zosnulého Františka Böhma, bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa a niekdajšieho člena skupiny takáčovcov Mateja Zemana. Chce čítať aj SMS komunikáciu medzi vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jánom Čurillom a bývalým operatívcom Jánom Kaľavským. Tiež aktuálny vyšetrovací spis prípravy vraždy Čurillu vrátane rozhodnutia o zastavení trestného stíhania.

Súd má na návrh obžaloby tiež zistiť v Slovenskej informačnej službe (SIS), či bol kajúcnik Makó povinný zachovávať mlčanlivosť.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Tvrdí, že je nevinný.

Viac o ostrosledovanom súde tu:

  1. Dušan Kováčik
  2. Dušan Kováčik na pojednávaní
  3. Dušan Kováčik na pojednávaní

Chce ísť na slobodu

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. tvrdí, že kolúzne a preventívne dôvody väzby v jeho prípade pominuli. Navrhuje ju nahradiť tzv. elektronickým monitorovacím zariadením či dostupnými nástrojmi. Ponúka peňažnú záruku vo výške 70.000 eur, ak by mu na to uvoľnili zaistený majetok. Vyplýva to zo žiadosti o prepustenie, ktorú predniesla počas procesu na Špecializovanom trestnom súde sudkyňa Pamela Záleská. Prokurátor s prepustením nesúhlasí.

Dušan K. argumentuje, že sa doteraz nedopustil kolúzneho správania, teda že by ovplyvňoval svedkov. „Vzhľadom na to, že na hlavnom pojednávaní boli vypočutí všetci kľúčoví svedkovia podľa obžaloby, tak ako ich navrhoval pán prokurátor, domnievam sa, že dôvod kolúznej väzby u mňa neexistuje,“ povedal. V súvislosti s možným pokračovaním v trestnej činnosti poukázal na to, že funkcie špeciálneho prokurátora sa vzdal a nie je už verejným činiteľom.

Kováčikove argumenty

Poukázal na to, že v kolúznej väzbe bude už deväť mesiacov. Vplyv to má mať nielen na neho, ale aj na jeho rodinu. „Pán prokurátor prednedávnom zaistil aj účty, kde manželka, ktorá sa stará o svojho 85-ročného otca, zostala prakticky bez prostriedkov, keďže na tie účty šiel môj a jej plat,“ poznamenal.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek tvrdí, že dôvody väzby Dušana K. naďalej trvajú. „Dôležitou skutočnosťou je, že doteraz nebolo dokončené dokazovanie súdneho konania,“ zdôraznil s tým, že obsah podanej obžaloby sa potvrdzuje. Podotkol, že voči Dušanovi K. bolo vznesené obvinenie aj v ďalších dvoch veciach. Navrhuje zamietnuť žiadosť o prepustenie z väzby, rovnako tak aj peňažnú záruku a nahradenie väzby.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Tvrdí, že je nevinný.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VEĽKÉ RYBY Súd s Kováčikom naberá na obrátkach: Vypočujú Čižnára a Pčolinského?

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti