eReport.sk
Dušan Kováčik
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik Foto: tasr

Na súde s Kováčikom vypovedal aj šéf takáčovcov: Čo povedal o ich vzťahu?

AKTUALIZOVANÉ Obžalovaného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika vôbec nepoznám a takto zblízka ho vidím prvýkrát. Bývalý údajný bos takáčovcov Ľubomír Kudlička to uviedol počas stredajšieho procesu s Dušanom Kováčikom na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

„Nikdy mi nenapadlo, aby som niekoho žiadal, aby ovplyvňoval obžalovaného v môj prospech alebo aby pre mňa niečo vybavoval,” zdôraznil Kudlička.
      
Z obžaloby vyplýva, že Dušan Kováčik mal v roku 2017 napomôcť prepusteniu Kudličku z väzby, za čo mal inkasovať 50.000 eur. „Absolútne odmietam, že by som s ním mal blízky vzťah alebo že by som s ním chodil na dovolenky,” dodal Kudlička.

Odmietol tiež minulotýždňovú výpoveď svedka Mateja Zemana, že mal jeho prepustenie z väzby u Dušana Kováčika “vybavovať” Viliam Ružička. „Poznám pána Viliama Ružičku, ale aj vo vzťahu k nemu platí, že by mi ani nenapadlo, aby som cez neho niekoho žiadal alebo ovplyvňoval v môj prospech,” zdôraznil. Ružička pred sudkyňou uplynulý týždeň uviedol, že o dotknutých trestných činoch nič nevie.

Kudlička, ktorý je právoplatne odsúdený na 25 rokov za objednávku vraždy podnikateľa Romana Krajčiho, tvrdí, že bývalý člen takáčovcov Zeman má zištné dôvody, aby proti nemu krivo vypovedal. „Je tam niekoľko dôvodov. Hlavne to, že bola z jeho strany obrovská snaha dostať sa na slobodu. Tiež vymeniť jeho trestné skutky za skutky niekoho iného, aby boli jeho skutky vymazané a on zostal bez trestu,” podotkol svedok.

Zemanovo tvrdenie, že sa malo jeho prepustenie z väzby dohadovať v Chorvátsku, považuje za sci-fi. „Udalosť, keď námestník Generálnej prokuratúry SR pán Šufliarsky dal sťažnosť voči môjmu prepusteniu a zasadala rada prokurátorov, ma utvrdilo, že nemalo byť nič vybavované,” podotkol svedok.

 Niekdajší šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó ešte skôr pred súdom vypovedal, že bývalý člen Slovenskej informačnej služby (SIS) František Böhm ho podľa jeho slov oslovil, aby mu pomohol vyriešiť problém s Kudličkovou väzbou. Kudlička uviedol, že s Böhmom boli kamaráti, Makóa nepozná a so Zemanom boli kamaráti i spolupracovníci dovtedy, keď na neho Zeman “krivo vypovedal”.

 Na otázku obhajcu Dušana Kováčika, či na neho orgány činné v trestnom konaní vyvíjali v minulosti nátlak, odpovedal, že keď bol minulý rok vo väzbe, prišli za ním vyšetrovateľ Ján Čurilla a asi aj operatívec Národnej kriminálnej agentúry Ján Kaľavský. „Nahovárali ma, aby som sa konečne priznal, lebo všetci proti mne vypovedajú a za chvíľu nebudem mať šancu si svojím priznaním polepšiť,” doplnil. Obžalobu voči zločineckej skupine takáčovci, ktorá bola podaná v pondelok (12. 7.), považuje za vykonštruovanú. „V tej veci proti mne vypovedajú len kajúcnici, ktorí za svoje výpovede získavajú výhody,” zdôraznil Kudlička s tým, že obvinenie voči nemu sa má týkať založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.
      
Dušan Kováčik čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Tvrdí, že je nevinný.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport