eReport.sk
Dušan Kováčik na pojednávaní
Dušan Kováčik na pojednávaní. Foto: tasr

ŠTS by sa mal zaoberať žiadosťou Dušana Kováčika o prepustenie z väzby

Chytá sa aj slamky! Súdený exšéf špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik zrejme zatúžil po slobode.

Proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom K. pokračuje v Pezinku šiestym pojednávacím dňom. Pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) má vo štvrtok vypovedať IT znalec. Súd by sa mal zaoberať aj žiadosťou Dušana K. o prepustenie z väzby.

V stredu (14. 7.) vypovedali dvaja svedkovia. Bývalý údajný bos takáčovcov Ľubomír Kudlička vyhlásil, že Dušana K. nepozná. „Nikdy mi nenapadlo, aby som niekoho žiadal, aby ovplyvňoval obžalovaného v môj prospech alebo aby pre mňa niečo vybavoval,“ zdôraznil. Bývalý špeciálny prokurátor vyhlásil, že Kudličku vidí po prvý raz v živote.

Deň predtým vypovedali štyria svedkovia, podriadení prokurátori niekdajšieho šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Dušana K. V súčasnosti európsky prokurátor zastupujúci Slovensko Juraj Novocký podotkol, že nepochybuje, že rozhodnutie o nepodaní sťažnosti proti prepusteniu Kudličku z väzby v roku 2017 odobril Dušan K. Za to mal vtedajší špeciálny prokurátor zinkasovať 50.000 eur. Minulý týždeň o tom hovoril aj niekdajší člen skupiny takáčovcov Matej Zeman.

Viac o Dušanovi Kováčikovi tu:

  1. Dušan Kováčik
  2. Lucia Žitňanská počas tlačovej konferencie, na ktorej vysvetlila dôvody odchodu z postu ministerky spravodlivosti.

Bývalá prokurátorka ÚŠP Blanka Godžová na súde opísala, že dostala pokyn od Dušana K. týkajúci sa tejto väzobnej veci. Voči rozhodnutiu o prepustení preto nepodala sťažnosť. Kajúcnik a bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó rovnako potvrdil, že bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi K. odovzdal 50.000 eur.

Makó počas výpovede priblížil, ako od Dušana K. prevzal časti vyšetrovacieho spisu, čím sa mal vtedajší špeciálny prokurátor dopustiť vynášania úradných dokumentov. Makó tiež vypovedal, že mu bývalý špeciálny prokurátor pomáhal zbaviť sa podozrení z prípravy vraždy vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Čurillu, sprístupnením celého vyšetrovacieho spisu. Dozorový prokurátor v tejto veci Bohdan Čeľovský v utorok (13. 7.) informoval, že vyšetrovací spis k príprave vraždy vyšetrovateľa Čurillu sa v súčasnosti nachádza na Úrade inšpekčnej služby.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala Dušana K. koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Bývalý špeciálny prokurátor čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ŠTS by sa mal zaoberať žiadosťou Dušana Kováčika o prepustenie z väzby

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php