eReport.sk
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Foto: tasr/ap

Veľká razia v sídle strany rakúskeho kancelára Kurza: Hľadali dôkazy korupcie!

Rakúska protikorupčná prokuratúra (WKStA) vykonala v stredu ráno viacero prehliadok v sídle vládnucej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), úrade kancelára Sebastiana Kurza a na ministerstve financií. Dôvodom sú obvinenia, že verejné peniaze boli prostredníctvom korupčných zmlúv použité na zaistenie pozitívneho obrazu ÖVP v bulvárnych novinách. Informovali o tom agentúry APA a AFP.

Podozrivý z korupcie

Vyšetrovatelia sa zamerali na osoby z najbližšieho okolia kancelára – jeho hovorcu Johannesa Frischmana, splnomocnenca pre médiá Geralda Fleischmanna, poradcu Stefana Steinera a ich pracoviská v úrade kancelára a v centrále ÖVP, potvrdil pre APA Kurzov hovorca. Podľa rozhlasovej stanice Ö1 sa razie týkali podozrení, že peniaze rezortu financií boli využité na zaplatenie prieskumov verejnej mienky v prospech Kurza. Tie mali byť následne zverejnené v denníku Österreich výmenou za lukratívne inzeráty od vlády.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz.
  2. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz
  3. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Kurz je podľa uniknutého súdneho príkazu podozrivý, že bol v tejto veci spoluvinníkom, uvádza AFP. Kurza už predtým vyšetrovali pre podozrenia z krivej výpovede pred výborom vyšetrujúcim korupčnú kauzu Ibiza z roku 2019, ktorá spôsobila pád jeho vtedajšej vlády s krajne pravicovou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ). Obvinenia voči nemu však v tejto záležitosti vznesené neboli. Mediálna skupina vlastniaca denník Österreich zverejnila vyhlásenie, v ktorom akúkoľvek vinu čo sa týka zverejnenia spomenutých prieskumov odmietla.

Razia na viacerých miestach

Šéf rezortu financií Gernot Blümel potvrdil, že razia prebehla i na jeho ministerstve, avšak netýkala sa jeho osobne ani jeho funkčného obdobia. Podľa Ö1 je medzi podozrivými okrem Kurza i bývalý generálny sekretár ministerstva a niekdajší šéf štátnej holdingovej spoločnosti Österreichische Beteiligungs AG (ÖBAG) Thomas Schmid.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Veľká razia v sídle strany rakúskeho kancelára Kurza: Hľadali dôkazy korupcie!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport