Lekárne hlásia obrovský záujem o jódové tabletky. Ľudia ich v panike vykúpili ako ochranu pred prípadnou radiáciou. Daniel Furka z katedry Fyzikálnej a Teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského vysvetľuje, ako nám môžu tieto tabletky pomáhať, resp. ublížiť.
Záujem o tablety vzrástol aj po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin dal do pohotovosti jadrové zbrane. Dnes zase vyšla správa, že jadrová elektráreň v ukrajinskom Černobyli bola odpojená od elektriny. Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to nemalo výrazný vplyv na jej bezpečnosť.. MAAE v noci na stredu oznámila, že prenos údajov z bezpečnostných monitorovacích systémov inštalovaných v bývalej jadrovej elektrárni v Černobyli nefunguje.
Máme teda panikáriť a zháňať jódové tabletky kde sa dá? Ministerstvo zdravotníctva dôrazne neodporúča užívanie jódovej profylaxie ako prevencie. „Ľuďom v tejto chvíli jednoznačne neodporúčame sa danými tabletkami predzásobovať,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Dlhodobé užívanie jódovej profylaxie môže podľa jej slov spôsobiť ohrozenie srdcovo-cievneho systému a poškodenie štítnej žľazy. Rezort zdravotníctva deklaroval, že v prípade, že by hrozilo riziko, štát v predstihu zabezpečí všetky potrebné kroky na ochranu obyvateľstva.
Daniel Furka z katedry Fyzikálnej a Teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského vysvetľuje, ako nám môžu pomáhať, resp. ublížiť jódové tabletky.
„JODID DRASELNÝ – Tablety ktoré ste nakúpili obsahujú 20 – 70 mg stabilnej soli, jodidu draselného (KI). Po kontakte so slinami sa KI ihneď rozpustí (elektrolyticky disociuje) a pomerne rýchlo dodá štítnej žľaze jóny pre telo bezpečného a bežného jódu. Štítna žľaza ďalších 24 hodín nebude iný jód prijímať. Predstavme si to ako autobus ktorému obsadíte miesta na sedenie na cca 24 hodín. Ak sa počas toho intervalu dostane do tela rádioaktívny jód, štítna žľaza ho nevidí, pretože ho nepotrebuje. Telo „zlý“ jód teda vylúči. Je to akoby chceli nastúpiť ďalší cestujúci, ale nie je voľné miesto,“ vysvetľuje Furka.
Takto sa obmedzí zabudovanie rádioaktívneho jódu do tela, ktorý by ďalej „svietil“ a spôsoboval dlhoročnú šarapatu/ zvýšil riziko napr. onkologického ochorenia. Zdroje rádioaktívneho jódu sú napr. mini-havárie elektrární, k bombe sa ani zďaleka neblížime.
Na liečbu/zlepšenie priebehu ľahšej formy choroby z ožiarenia existuje napr. aj liečivo CBLB-502 so zaujímavým mechanizmom. CBLB-502 obsahuje proteín z bakteriálneho bičíka, ktorý telu dodá zdanie, že máte netýfusovú salmonelózu. Telo zareaguje tak, že začne produkovať látky opravujúce imunitný systém. „Toľko k pomoci od salomenely, ktorej môžeme za efekt v týchto časoch vrelo poďakovať,“ tvrdí Furka.
Na základe uvedeného je podľa jeho slov dôležité dať na správnu mieru fakty:
1) voči radiácií vzniknutej pri termonukleárnej reakcii žiadne tabletky neochránia. Samotné ožiarenie nie je predmetom liečby. Zamedzuje sa vplyvu následne kontaminovaného prostredia iba ak je kontaminované svietiacim jódom (nie iným prvkom, kde už KI účinok nemá).
2) v žiadnom prípade nepoužívajte tabletky ako prevenciu, môžu poškodiť srdce, cievy atď..
3) pre ľudí nad 40 rokov, predstavuje užitie KI pomerne vysoké riziko a kým nedôjde k vysokej kontaminácií rádioaktívnym jódom, a k užitiu nevyzvú úrady, v žiadnom prípade nie je dobrá voľba dať si tabletku.
3) deti, kojenci s najvyšším rizikom vzniku rakoviny štítnej žľazy sú kandidáti na užitie KI, ak je dokázaná aj malá kontaminácia (dávkovanie od 32 do 65 mg KI)
4) jedlá soľ s ktorou solíme, neobsahuje dostatok jódu na „obsadenie autobusu“.
5) CBLB-502 bol vyvinutý po Fukušime, pomáha telu zmierniť následky choroby z ožiarenia. Voči samotnému žiareniu nemá efekt.
Existuje teda niečo zaručené voči radiácii? „Existuje, avšak vyžaduje sa celoplošné a maximálne zodpovedné užitie. Tou zázračnou vecičkou je zdravý rozum, ktorý potlačí našu prirodzenú ješitnosť a ukazovanie na toho druhého. Vo vojne neexistuje víťaz. Vojna je prehra pre celú našu spoločnosť, moju generáciu, generáciu staršiu ale aj tú ktorá príde po nás,“ zamýšľa sa na záver svojho statusu.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Vedec o panike s jódovými tabletkami: Ako nám môžu pomáhať, resp. ublížiť?