eReport.sk
Vedci chystajú oslavy
Budova Slovenskej akadémie vied (SAV), foto: tasr

Vedci zo SAV vyvinuli odolnejší materiál na nepriestrelné vesty


Nový ľahký nanokompozitný keramický materiál, ktorý pri zachovaní rovnakej hrúbky dosahuje zvýšenú odolnosť voči nárazom, vyvinul tím vedcov zo Slovenskej akadémie vied (SAV). Okrem využitia na zdokonalenie nepriestrelného ochranného brnenia v silových zložkách môže byť použitý i pri výrobe pancierových vozidiel alebo v stavebníctve.

Zásadný objav, ktorý pomôže policajtom a vojakom

Materiál i jeho výrobný proces chcú dať vedci patentovať. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková. „Máme zvládnutú laboratórnu výrobu. Dokážeme pripraviť keramiku s lepšími vlastnosťami, aké má konvenčný materiál dostupný na slovenskom trhu,“ priblížil vedúci výskumného tímu Viktor Puchý z Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach s tým, že keramika síce nie je pri výrobe ochranných viest novinkou, vedcom sa však jej odolnosť voči nárazom podarilo dosiahnuť pomocou grafénových nanoplatničiek.

Dôležitý aspekt, váhu ochranného brnenia, s ktorým musia vojaci prechádzať i veľké vzdialenosti, pritom nový materiál neovplyvnil. „Pri zachovaní rovnakej hrúbky vieme zvýšiť jeho odolnosť, takže vojak na sebe nemusí niesť až takú hmotnosť,“ uviedol. Vedci svoje zistenia overili i na prototype nepriestrelnej vesty.

Bude vás zaujímať:

  1. Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová

Vlastnosti novovyvinutých materiálov vedci otestovali v akreditovanom skúšobnom laboratóriu spoločnosti Konštrukta – Defence, ktorá bola hlavným riešiteľom projektu. „Výrobný proces, ako aj zloženie nového materiálu majú vedci v pláne patentovať a budú hľadať možnosti jeho efektívnej výroby vo väčšom množstve,“ doplnila Gáliková s tým, že na výskume sa podieľali vedci z viacerých oddelení Ústavu materiálového výskumu SAV.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vedci zo SAV vyvinuli odolnejší materiál na nepriestrelné vesty