eReport.sk
Delta variant, koronavírus, covid
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Prečo u nás delta zatiaľ spí? Odborníci za tým vidia tieto dva faktory!

Analytici z platformy Dáta bez pátosu sa pozreli na „spiacu deltu“ v lete na Slovensku. Aj keď sa v auguste zdvojnásobnil počet nových pozitívnych denne, stále sú u nás podľa nich čísla „veľmi veľmi nízke“. Sústredili sa preto na príčiny a aktuálny stav a na základe toho odhadli ďalší vývoj. Jedným z vysvetlení môže byť veľké premorenie obyvateľstva z predchádzajúcej vlny.

Za 22 augustových dní máme 1389 pozitívnych čo je 63 denne. Za 22 dní júla sme mali 600 pozitívnych čo je 28 nakazených denne. „Nárast je na dvojnásobok, ale čísla sú veľmi, veľmi nízke,“ informujú na sociálnej sieti členovia internetovej úderky Dáta bez pátosu.

Dopĺňajú, že detí do 15 rokov je pozitívnych veľmi málo. Počty infikovaných detí sa podľa nich zmenia po otvorení škôl a príchode detí do interiérov. „Ruší nás zavedená karanténa na 14 dní pre celú triedu pri náleze jedného infikovaného. Úspešné krajiny (Švajčiarsko, Nemecko) izolujú len infikovaného a jeho súrodencov alebo len blízke okolie a na menej ako 14 dní,“ píšu analytici.

Delta mieri do škôl

Zdôrazňujú, že ak to nezmeníme, tak budeme mať veľmi pravdepodobne kvôli infikovaným deťom zatvorenú väčšinu tried v školách. „Izolácia spôsobí oneskorenie premorenia detí (čomu sa veľmi pravdepodobne nevyhneme) a budeme sa s deltou v školách boriť celý prvý polrok do konca januára,“ prognózujú.

Uvádzajú tiež, že mladí ľudia nad 15 rokov a do 50 rokov predstavujú 2/3 pozitívnych. „Sú mobilní, žijú aktívne, spoločensky, väčšina pracuje, boli na dovolenkách, aj v zahraničí. Covid relatívne dobre znášajú, predstavovali len 1/4 hospitalizovaných a len 3% obetí v I. a II. vlne. Dnes je polovica z nich zaočkovaných, čo bude mať zásadný vplyv oproti II. vlne,“ uviedli analytic z tým, že títo ľudia predstavujú takmer 50% obyvateľstva a je ich 2,7 milióna.

Zdroj: Dáta bez pátosu

Starší ľudia od 50 do 75 rokov predstavujú podľa analytikov 21% infikovaných. „Sú významne zaočkovaní – nad 60% a stále stúpajú ich počty. Je ich 1,6 milióna a predstavujú 30% obyvateľstva. Počty infikovaných sú prekvapivo nízke, čo asi súvisí s ich premorením z predchádzajúcej vlny,“ píšu.

Najviac ohorených zmietla druhú vlna

U tejto vekovej skupiny si však netrúfli dopad delta variantu odhadnúť. „Vysoká zaočkovanosť v kombinácii s vysokým premorením môže dosahovať 75%-80% ochranu, čo sa blíži hodnotám, o ktorých bolo uvádzané, že sú cieľom pre „solídnu ochranu“. Termínu kolektívna imunita sa vyhýbame (také neexistuje),“ opísali situácia členovia skupiny Dáta bez pátosu.

Seniori nad 75 rokov predstavujú podľa štatistík o ktoré sa analytici opierajú 21% infikovaných. „Je ich 333-tisíc a predstavujú 6% obyvateľstva. Počty infikovaných sú mimoriadne nízke, čo asi súvisí s ich premorením z predchádzajúcej vlny a s ich izoláciou. Predstavujú rizikovú skupinu a 130-tisíc neočkovaných môže aj vzhľadom na svoj zdravotný stav skončiť v nemocnici vo vysokom percente,“ zhodnotili a vrátili sa k predchádzajúcej vlne.

Viac o delta variante:

  1. Príprava vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca vo vakcinačnom centre v nemeckom Ebersbergu.
  2. Pôvod koronavírusu

„Tretina z hospitalizovaných v II. vlne sa domov nevrátila, ale to by sa opakovať nemalo, lebo tých ohrozených druhá vlna bohužiaľ zmietla,“ skonštatovali smutný fakt.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prečo u nás delta zatiaľ spí? Odborníci za tým vidia tieto dva faktory!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie