eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Vakcína od Putina: Maďarská vláda znepokojila svojim rozhodnutím Európsku komisiu


Naši južní susedia na boj s novým koronavírusom použijú ruskú „zbraň“ v podobe vakcíny Sputnik V. Maďarsko sa tak minulý týždeň stalo prvou krajinou v Európskej únii, ktorá bude testovať vakcínu z Ruska. Európska komisia však z rozhodnutia maďarskej vlády nadšená rozhodne nie je.

Rokovania s Rusmi

Ako uviedol maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjarto, desať prvých dávok ruskej vakcíny Sputnik V podstúpi testovanie v Maďarsku. Ako uvádza spravodajský server Euronews, Szijjarto minulý týždeň uviedol, že maďarský výrobca liekov rokuje s ruskými partnermi o možnej domácej výrobe lieku. O vakcíne Sputnik V hovoril v auguste ruský prezident Vladimír Putin ako o prvej vakcíne proti vírusu COVID-19 na svete, ktorá bola zaregistrovaná. Sputnik V pritom neukončil klinické skúšky v neskorom štádiu a Európska lieková agentúra musí vakcínu ešte vyhodnotiť. V septembri pritom bola vakcína testovaná na zdravých mladých vojakoch.

Maďarský premiér Viktor Orbán. FOto: tasr

Minister Szijjarto uviedol, že krajina tiež rokuje s tromi čínskymi výrobcami vakcín a kúpila 2,8 milióna dávok čínskeho antivírusového lieku. Maďari si navyše podľa Euronews rezervovali 12 miliónov dávok vakcín od výrobcov v Európe a USA, vrátane britsko-švédskej farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca, belgického Janssenu a spoločnej americko-nemeckej vakcíny od Pfizer-BioNTech.

Vladimir Putin, foto: tasr

Trenice s Bruselom

Ako však uvádza portál Euractiv, maďarské plány uskutočniť pokusy s ruskou vakcínou a jej možná výroba je pre členský štát Európskej únie bezprecedentný krok a prispeje k existujúcim treniciam s Bruselom. „Vyvstáva otázka, či by členský štát chcel podať svojim občanom vakcínu, ktorá nebola predmetom preskúmania agentúrou Európskou liekovou agentúrou,“ uviedol hovorca Európskej komisie. Podľa legislatívy EÚ totiž musí byť Sputnik V povolený Európskou liekovou agentúrou predtým, ako bude uvedený na trh v ktoromkoľvek štáte európskej 27-ky.

Dočasný dovoz a distribúcia nepovolených vakcín je v EÚ povolená len na núdzové použitie „ako reakcia na podozrenie alebo na potvrdené šírenie patogénnych látok, toxínov, chemických látok alebo jadrového žiarenia, ktoré by mohli spôsobiť ujmu,“ píše sa podľa portálu v príslušných právnych predpisoch EÚ. Európska komisia uviedla, že o tejto zriedkavej výnimke sa v posledných mesiacoch viedlo veľa diskusií. Takéto núdzové postupy by podľa komisie boli v rozpore so súčasnou stratégiou očkovania v členských krajinách. Európska únia podpísala zmluvy s piatimi výrobcami vakcín vrátane spoločnosti Pfizer na dodávku takmer dvoch miliárd dávok ich potenciálnych vakcín a o ďalších kontraktoch rokuje s najmenej dvoma ďalšími výrobcami. Takéto množstvo by pokrylo 450 miliónov populácie všetkých štátov EÚ vrátane Maďarska.

Vakcína Spunik V. Foto: tasr

Rusi napriek rezervovanosti Európskej komisie hľadajú cesty pre svoju vakcínu po celom svete. Podľa portálu Moscow Times o kúpu vakcíny Sputnik V požiadalo viac ako 50 krajín sveta. V najbližších týždňoch poputuje 100-miliónov dóz lieku do Indie, 50-miliónov do Brazílie, 32-miliónov do Mexika a 25 miliónov do Nepálu.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vakcína od Putina: Maďarská vláda znepokojila svojim rozhodnutím Európsku komisiu