eReport.sk
Šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin
Šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin. Foto: wikipedia

Vagnerovci chcú zbrane na boje na Ukrajine. Snažia sa ich prepašovať cez Mali

Vagnerovci, ruská žoldnierska skupina, sa snaží zakryť svoje úsilie o získanie vojenského vybavenia určeného pre použitie na Ukrajine. Oznámilo to v pondelok americké ministerstvo zahraničných vecí. Dodalo, že vagnerovci sa získané vojenské vybavenie snažia prepraviť cez africké Mali. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

„Existujú náznaky, že Vagnerova skupina sa snaží kúpiť vojenské systémy od zahraničných dodávateľov a smerovať tieto zbrane ako tretia strana cez Mali,“ uviedol hovorca amerického rezortu diplomacie Matthew Miller.

Dodal, že vagnerovci sú ochotní pri týchto transakciách použiť aj falošné dokumenty. „Zatiaľ sme však nezaznamenali nijaké náznaky, že by sa takúto kúpu podarilo dotiahnuť do konca alebo uskutočniť. Situáciu však pozorne monitorujeme,“ spresnil Miller.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Načo sú im americké stíhačky?
  2. Vladimir Putin
  3. Je to proti ľudským právam!
  4. Záporožská jadrová elektráreň.

Znepokojený Západ

Žoldnieri z Vagnerovej skupiny bojujú na Ukrajine po boku ruských vojakov aj v tých najintenzívnejších bojoch, akým je napríklad prebiehajúci boj o východoukrajinské mesto Bachmut.

Západné krajiny pritom aktivity vagnerovcov v Mali od konca roka 2021 znepokojujú. Rusko i Mali, kde sa tamojší lídri chopili moci po prevrate v roku 2021, predtým tvrdili, že Rusi nachádzajúci sa v tejto africkej krajine nie sú žoldnieri. Ale že pomáhajú malijským vojakom s výcvikom na používanie vybavenie kúpeného v Rusku

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vagnerovci chcú zbrane na boje na Ukrajine. Snažia sa ich prepašovať cez Mali

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php