eReport.sk
odchod mohol byť dôstojnejší
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Zdroj: tasr

V parlamente sa v závere dňa diskutovalo o návrhu štátneho rozpočtu

Návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2023 sa venovalo plénum Národnej rady (NR) SR v závere druhého rokovacieho dňa 78. schôdze parlamentu. Do rozpravy sú ešte prihlásené dve poslankyne.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Vraj sa treba vyhnúť populizmu
  2. Kde inde môže nelegitímna vláda vládnuť?
  3. Vľavo generálny prokurátor SR Maroš Žilinka a v popredí vpravo Matúš Šutaj-Eštok (Hlas-SD).

Poslanec Sme rodina Miloš Svrček sa zameral na rozpočet z pohľadu dopravy a výstavby. Skonštatoval, že kapitálové výdavky na prebiehajúce projekty, predovšetkým v kapitole rezortu dopravy, sú už alokované v kapitolách a vo všeobecnej pokladničnej správe sú len výdavky na projekty, ktoré musia prejsť posúdením Útvaru hodnoty za peniaze.

Veľké investičné projekty

Poznamenal tiež, že v rozpočte je rovnako zverejnených 15 najväčších investičných projektov, ktoré sa budú financovať v roku 2023. „Medzi najväčšie investičné projekty v roku 2023 patrí predovšetkým prebiehajúca výstavba úsekov diaľnic a rýchlostných ciest,“ dodal.

Vrátiť na dopracovanie

Poslanec Ondrej Dostál z klubu SaS dal návrh, aby parlament vrátil návrh zákona navrhovateľovi na dopracovanie. Nepodporenie návrhu zákona o štátnom rozpočte avizovala v závere rokovacieho dňa poslankyňa Jarmila Halgašová (SaS). „Som sklamaná z toho, ako málo myslela vláda na sektor pôdohospodárstva. Pritom keby zrazu nemali čo jesť a bol by nedostatok základných potravín, zrejme by si tento problém aj všimli,“ podotkla.

Matovič ho svojsky obhajoval

Diskusia o zákone roka v parlamente sa začala v stredu. V rozprave vystúpili viacerí poslanci, najmä z radov opozície. K návrhu rozpočtu vystúpil aj minister financií Igor Matovič (OĽANO). Vyzval poslancov, aby nazerali na návrh rozpočtu bez politikárčenia.

Pripomenul, že Slovensko zažíva bezprecedentné krízy. Z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025, ktorý v polovici októbra schválila vláda, vyplýva, že deficit verejných financií SR by mal v budúcom roku vzrásť na 6,44 % hrubého domáceho produktu (HDP) z tohtoročných takmer 5 %.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

V parlamente sa v závere dňa diskutovalo o návrhu štátneho rozpočtu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti