Vojna si vyžaduje nielen prísun zbraní, ale aj vojakov. Kto to nemá, ten zákonite prehráva. Prirodzene, i vojaci musia byť takí, ktorí sú odhodlaní bojovať a za svoju vlasť položiť aj život. Nie všade a nie každý v armáde to ale tak vníma. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by o tom vedel rozprávať svoje. Problémy s vojakmi majú tiež v Konžskej demokratickej republike, kde to však vyriešili po svojom.
Obhajca uspel iba u troch
Vojenský súd na vojnou zmietanom východe Konžskej demokratickej republiky (KDR) v piatok udelil trest smrti ôsmim vojakom vrátane piatich dôstojníkov za dezerciu a zbabelosť v boji proti povstaleckej skupine M23 podporovanej Rwandou. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP. Prokuratúra žiadala trest smrti pre 11 vojakov, s ktorými prebiehal proces, ale súd v Gome troch z nich oslobodil s odôvodnením, že obvinenia voči nim „neboli preukázané“. Vojaci bojovali prevažne proti povstalcom zo skupiny M23 (Hnutie 23. marca), ktorí sa koncom roka 2021 opäť chopili zbraní a obsadili veľké časti provincie Severné Kivu.
„Nikdy neutiekli pred nepriateľom ani neopustili svoju pozíciu – práve naopak,“ povedal obhajca jedného z piatich obvinených dôstojníkov Alexis Olenga. Ide o prvé tresty smrti udelené odvtedy, čo sa konžské úrady v marci rozhodli zrušiť moratórium na popravy uplatňované od roku 2003. Neschopnosť armády a jej pomocných jednotiek zastaviť postup povstalcov z M23 vyvolala podozrenie, že došlo k infiltrácii do bezpečnostných síl.
Mohlo by vás zaujímať:
Viacerých príslušníkov armády, ako aj členov parlamentu či podnikateľov zatkli a obvinili z „kolaborácie s nepriateľom“. Za posledných 20 rokov sa v KDR vynášali rozsudky smrti najmä v prípadoch týkajúcich sa armády alebo ozbrojených skupín, no systematicky ich menili na doživotie. Organizácie na ochranu ľudských práv a katolícka cirkev vyzvali konžskú vládu, aby zrušila trest smrti za všetky zločiny.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
V Kongu sa s tým nemaznajú: Osem vojakov odsúdili na trest smrti za dezerciu a zbabelosť