Ministerstvo životného prostredia SR pripravuje systémové, odborné a zodpovedné riešenia, ktoré eliminujú strety a kolízie medveďa s človekom v obciach a v blízkosti ľudských obydlí. V tejto súvislosti dnes na pôde envirorezortu zasadala pracovná skupina pre krízový manažment medveďa hnedého, ktorej súčasťou sú najdôležitejší aktéri – predseda Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, predstavitelia ministerstiev životného prostredia, vnútra, pôdohospodárstva, ale tiež zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska, Štátnej ochrany prírody SR a Slovenskej poľovníckej komory. Pracovné rokovanie viedol štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa.
Dlhodobo zanedbaný problém
Dnešný stav je výsledkom dlhodobo neriešených problémov súžitia medveďa s človekom, ktoré polarizovali spoločnosť. Envirorezort preto spoločne s lokálnymi aktérmi presadzuje profesionálne, odborné a zodpovedné riešenia. Podľa štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Filipa Kuffu potrebuje slovenský vidiek a podhorské oblasti poznať komplexné riešenie a nie hľadať vinníka. „Budeme preto prijímať opatrenia, ktoré zlepšia kvalitu života na vidieku a zároveň zachovajú biodiverzitu. Vytvoríme pracovné skupiny a tímy, ktoré budú rešpektovať odborné dáta a rovnako nastavíme metodiku a aktívny manažment v úzkej spolupráci s miestnymi aktérmi. Ubezpečujem, že tieto činnosti sú v súlade s platnou európskou legislatívou,“ podčiarkol Filip Kuffa.
Mohlo by vás zaujímať:
Už žiadne strety človeka s medveďom
Súčasťou komplexného riešenia otázky medveďov bude metodický postup aj krízový manažment. „V prípade krízového manažmentu však pôjde o posledné riešenie z celej možnosti pripravovaných preventívnych opatrení, ktorých účinná realizácia a využívanie by mala zabezpečiť, aby sa krízové situácie minimalizovali, resp. vôbec nenastali. Medvede sú súčasťou našich ekosystémov, nejde nám o ich masívny lov. Chceme však zabezpečiť lepšiu kvalitu života obyvateľov, aby sa cítili bezpečne,“ vysvetlila Vladimíra Fabriciusová, generálna riaditeľka sekcie ochrany prírody a biodiverzity MŽP .
Permanentný monitoring
Aktéri rokovania sa zhodli na potrebe zabezpečiť tiež permanentný výskum. A aj monitoring, a to nielen populácie medveďa, ale aj jej vplyv na komfort života ľudí v oblastiach so zvýšeným výskytom tejto divej šelmy. „Dôležité je poznať a akceptovať regionálne rozdiely, ktoré vyplývajú z prírodných, demografických, ale aj socio-ekonomických situácií v jednotlivých lokalitách Slovenska s výskytom medveďa. Obyvatelia musia vidieť rázne konanie štátnych orgánov pri riešení konfliktných situácií s medveďom,“ objasnil Rudolf Huliak, predseda výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Aktívnejšia bude aj spolupráca s rezortom dopravy, Národnou diaľničnou spoločnosťou či Slovenskou správou ciest. Práve migrácia medveďov spôsobuje na cestách mnohé kolízie. Envirorezort chce preto vytypovať lokality, kde sa vytvoria a aplikujú mechanizmy, aby ku kolíziám nedochádzalo.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Už žiadne strety človeka s medveďom: Tarabov rezort pripravuje efektívne opatrenia