eReport.sk
Josep Borrell
šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Foto: tasr

Šéf diplomacie EÚ Borrell: Musíme si vybrať, či podporíme medzinárodné inštitúcie, alebo Izrael!


Európska únia si bude musieť vybrať medzi podporou medzinárodných inštitúcií presadzujúcich zásady právneho štátu a podporou Izraela, vyhlásil v piatok šéf európskej diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora (MSD), ktorý Izraelu nariadil okamžité zastavenie vojenskej operácie v meste Rafah na juhu Pásma Gazy.

EÚ si musí vybrať

MSD v piatok Izraelu takisto prikázal, aby ponechal otvorený hraničný priechod Rafah a zabezpečil tak neobmedzený prístup humanitárnej pomoci do Pásma Gazy. Vyzval aj na okamžité a bezpodmienečné prepustenie rukojemníkov, ktorých zadržalo palestínske hnutie Hamas počas svojho útoku na Izrael zo 7. októbra 2023.

Rozhodnutie MSD

MSD rozhodoval o žiadosti Juhoafrickej republiky (JAR), aby nariadil Izraelu zastavenie vojenskej operácie v Pásme Gazy vrátane invázie do mesta Rafah. JAR po vynesení verdiktu ocenila „prísnejšie“ príkazy MSD. Rozhodnutie privítala aj Palestínska samospráva, podľa ktorej predstavuje medzinárodný konsenzus o ukončení tejto vojny na Blízkom východe.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Generálny tajomník OSN António Guterres

Medzinárodný tlak na Izrael

AFP piatkové rozhodnutie MSD označila za prelomové a dodala, že pravdepodobne zvýši rastúci medzinárodný tlak na Izrael po viac ako siedmich mesiacoch jeho vojny proti palestínskemu hnutiu Hamas.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf diplomacie EÚ Borrell: Musíme si vybrať, či podporíme medzinárodné inštitúcie, alebo Izrael!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: