eReport.sk
Zľava prezident USA Joe Biden a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán počas privítania po príchode do saudskoarabskej Džiddy 15. júla 2022.
Zľava prezident USA Joe Biden a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán počas privítania po príchode do saudskoarabskej Džiddy 15. júla 2022. Foto: tasr/ap

USA sa snažia udržať vzťahy so Saudskou Arábiou! Sú pre nich ľudské práva hodnotou, alebo prostriedkom?


USA dlhodobo upozorňujú na porušovanie ľudských práv v krajinách ako Rusko, alebo Sýria. Zároveň však platí, že porušovanie ľudských práv a princípov právneho štátu vadí Američanom hlavne v tých štátoch, v ktorých majú nejaký stret záujmov, alebo s ktorými vedú akýkoľvek typ konfliktu. Nielen Spojené štáty, ale aj slovenská diplomacia na jednej strane kritizujú Rusko, no na druhej nemajú problém rozvíjať vzťahy so Saudskou Arábiou, kde ženy potrebujú na množstvo úkonov, ktoré sú pre Európanky bežné, súhlas muža.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Scholz ustúpil Kyjevu
  2. Dmitrij Medvedev na snímke z videa.
  3. pelosiová spojenctvo usa francúzsko
  4. Pripravte sa na zdražovanie nafty
  5. Nie je vražda ako vražda?
  6. Francúzský prezident Emmanuel Macron.
  7. Predseda nórskej vlády Jonas Gahr Störe.

Dobré vzájomné vzťahy USA a Saudskej Arábie sú mimo iného postavené aj na vzájomnej závislosti a obchode. Zdá sa však, že sa postupne zhoršujú. Nie však kvôli spravodlivosti, režimu, či ľudským právam, ale kvôli dlhodobým nezhodám. Komplikácie vo vzťahoch môžu zároveň priniesť ďalšie vážne bezpečnostné problémy.

Bidenove vyhlásenia

Ako problematické sa najnovšie ukazujú vyhlásenia amerického prezidenta Joea Bidena. Ten tvrdí, že by najradšej korunného saudskoarabského princa urobil zodpovedným za vraždu novinára Washington Post Džamála Chášukdžího. Z princa chcel dokonca urobiť vývrheľa.

Nakoniec sa však ukázalo, že išlo len o ďalšie nepremyslené vyhlásenia. Biden má pri tom už na rováši viaceré kontroverzné výroky, ktoré boli dielom emócií, nie rozumu. Aj v tomto prípade musí Biden uprednostňovať „reálpolitiku“ a chrániť americké záujmy v oblasti energetiky – teda robiť niečo, čo Európska únia v prípade svojich záujmov podľa mnohých zanedbáva.

Princova odveta na seba nenechala dlho čakať. Svojimi krokmi totiž skomplikoval plány Západu izolovať Rusko prostredníctvom cenového stropu na ropu. Cena, ktorú Biden bude niesť za nepremyslené kroky voči Saudskej Arábii, však môže byť ešte väčšia. V USA sa blížia voľby do Senátu a Biden môže vo svojej krajine stratiť veľkú časť politickej podpory. Američania sú totižto na neúspechy krokov USA voči Rusku veľmi citliví.

Závislosť USA

Od roku 1970 až do roku 2017 dovážali americké rafinérie 1 až 1,5 milióna barelov ropy denne zo Saudskej Arábie. Momentálne sú dovozy na úrovni 300 tisíc barelov ropy denne, čo je síce menšie, ale stále nie zanedbateľné číslo.

Vo finále bude musieť teda aj tak mocný človek, akým americký prezident je, pravdepodobne ustúpiť a prehrať tak politický konflikt s predstaviteľmi dlhoročnej partnerskej krajiny. Otázkou však naďalej ostáva, či sú pre USA ľudské práva naozaj hodnotou, alebo len prostriedkom.

Zdroj: trend.sk

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA sa snažia udržať vzťahy so Saudskou Arábiou! Sú pre nich ľudské práva hodnotou, alebo prostriedkom?

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre