eReport.sk
Salman Rushdie je medzi osobnosťami, ktoré sa zastali bieloruských politických väzňov. Foto: wikipedia

Svetoví umelci sa zastali politických väzňov v Bielorusku


Trinásť prominentných osobností sa zastalo zmiznutých politických väzňov v Bielorusku. V otvorenom liste obviňujú bieloruského autoritárskeho lídra Alexandra Lukašenka z únosu a mučenia týchto väzňov. TASR informuje podľa agentúry DPA.

Medzi signatármi listu sú Salman Rushdie, Herta Müllerová, Margaret Atwoodová a Elfriede Jelineková, hudobníci Igor Levit a Wolf Biermann a ďalší siedmi umelci.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin
  2. Z prímeria by vraj profitoval Hamas

Výsledky volieb svet neuznáva

Posledné prezidentské voľby v Bielorusku v auguste 2020 vyvolali masívne protesty proti zmanipulovaniu výsledkov v prospech Lukašenka. Víťazstvo a šieste funkčné obdobie mu podľa volebnej komisie zaistilo 80,1 percenta hlasov. Výsledky však väčšinou medzinárodné spoločenstvo neuznáva.

Za skutočnú víťazku prezidentských volieb považujú opozičnú líderku Sviatlanu Cichanovskú, ktorá ušla do exilu. Vo voľbách kandidovala namiesto svojho manžela, uväzneného politika Siarheja Cichanovského. Tento bieloruský disident skončil za mrežami v máji 2020, keď sa pripravoval na kandidovanie proti Lukašenkovi. Podľa signatárov listu nikto nevie, kde sa v súčasnosti nachádza a či ešte žije.

Aktivisti Lukašenka obviňujú

Svetoznámi predstavitelia kultúry spomenuli v liste aj opozičnú líderku Maryju Kalesnikavovú. Politickú spolubojovníčku Sviatlany Cichanovskej postihla vo väzení v roku 2022 ruptúra žalúdka. Po núdzovej operácii ju údajne začiatkom tohto roka vrátili do väzenského tábora. Od februára s ňou nemajú blízki žiadny kontakt.

List upozorňuje, že medzi ľuďmi „zmiznutými“ počas Lukašenkovho režimu je aj právnik Maxim Znak, politický bloger Ihar Losik, bývalý prezidentský kandidát Viktor Babariko a desiatky ďalších politických väzňov.

Aktivisti za ľudské práva obviňujú Lukašenkov mocenský aparát zo zločinov proti ľudskosti. Počas protestov zomrelo niekoľko ľudí, stovky ďalších boli zranené a štátne orgány zatkli vyše 10.000 osôb. Z Bieloruska stále prichádzajú správy o zlom zaobchádzaní s väzňami a o ich zmiznutí.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Svetoví umelci sa zastali politických väzňov v Bielorusku

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne