eReport.sk
ako to teda je?
Na snímke obliehané mesto Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny v pondelok 27. februára 2023. Foto: tasr/ap

Ukrajina: Rodičia ukrývajú deti v pivniciach, aby ich uchránili pred evakuáciou


Ukrajinskí dobrovoľníci uvádzajú, že niektorí rodičia ukrývajú svoje deti v pivniciach, aby zabránili ich nútenej evakuácii z frontovej línie. Informoval o tom vo štvrtok britský denník The Guardian.

Zatiaľ čo rodičia uvádzajú rôzne dôvody pre svoje konanie, väčšina dobrovoľníkov tento jav pripisuje kombinácii chudoby a nepriaznivého psychického stavu rodín, ktoré už celé mesiace žijú v oblastiach bojov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruské jednotky vykonali za posledných 24 hodín dva útoky riadenými strelami, 23 náletov a 38 útokov zo salvových raketometov.
  2. Z niekdajšieho spojenca kritik?
  3. Zelenskyj apeluje na spojencov

Povolenie na evakuáciu

Ukrajinská vláda začiatkom marca miestnym úradom v donbaskom meste Bachmut povolila nútenú evakuácie detí. V Bachmute prebiehajú najdlhšie a najkrvavejšie boje od začiatku ruskej vojenskej invázie,

V súčasnosti sa toto nariadenie vzťahuje len na obývané oblasti, ktorým hrozí, že sa dostanú pod ruskú okupáciu. To sa podľa vlády v Kyjeve aktuálne týka iba Bachmutu.

Civilisti v Bachmute sú vystavení intenzívnemu ostreľovaniu od začiatku vojny. Jeho intenzita sa však za uplynulé mesiace dramaticky zvýšila, píše Guardian. Podľa ukrajinských úradov sa v tomto meste stále nachádza asi 4000 civilistov, pričom nie je jasné, koľko je medzi nimi detí.

Nedôverujú štátu

Na evakuácii civilistov z frontovej línie sa od začiatku vojny na Ukrajine podieľajú tisícky dobrovoľníkov. Mnoho rodičov odíde dobrovoľne ešte predtým, ako sa k miestu ich bydliska presunie frontová línia. Lenže v takýchto oblastiach sa údajne stále nachádzajú tisíce detí.

Podľa jedného z dobrovoľníkov, ktorého citoval Guardian, majú ľudia rôzne dôvody na to, že v takýchto nebezpečných oblastiach zostávajú. Majú napríklad staršieho príbuzného, ktorý nedokáže chodiť, či nedôverujú tomu, že im úrady naozaj zabezpečia náhradné ubytovanie. Ľudia, ktorí sa zdráhajú odísť, sú často veľmi chudobní. Majú malú dôveru v štát a „nie sú veľmi sebavedomí“, cituje britský denník slová nemenovaného dobrovoľníka.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajina: Rodičia ukrývajú deti v pivniciach, aby ich uchránili pred evakuáciou

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne