eReport.sk
Ilustračné foto. Zdro: unsplash

Ukrajina má nový zákon o mobilizácii: Niekoľko tisíc väzňov už prejavilo záujem o vstup do armády


Niekoľko tisíc ukrajinských väzňov prejavilo záujem o vstup do armády na základe nedávno schváleného zákona. Oznámila to v utorok vláda v Kyjeve, informuje TASR s odvolaním sa na agentúru AFP.

Ukrajina zápasí s vážnym nedostatkom munície a vojakov na bojisku, čo umožnilo ruským silám postúpiť na východnom a severnom fronte. Podľa nového zákona môžu do armády nastúpiť niektoré kategórie odsúdencov, ktorým zostáva odpykať menej ako tri roky z trestu. Väzňov v bojoch už od začiatku invázie na Ukrajine využíva Rusko.

,,Je to viac ako 3000 ľudí. Predpovedali sme to pred prijatím tohto zákona,“ povedala námestníčka ukrajinského ministra spravodlivosti Olena Vysocká o počte väzňov, ktorí podali žiadosť o prijatie do ozbrojených síl.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nemecký kancelár Olaf Scholz.

Nový ukrajinský zákon

Doplnila, že podľa úradov by v armáde mohlo slúžiť 20.000 v súčasnosti väznených osôb, z ktorých dosiaľ 4500 „vyjadrilo záujem“.

Dobrovoľne mobilizovaných väzňov podmienečne prepustia, nedostanú milosť ako v Rusku. Nový ukrajinský zákon neumožňuje nastúpiť do armády okrem iných väzňom odsúdeným za sexuálne násilie, zabitie dvoch alebo viacerých ľudí či za závažnú korupciu, no tiež bývalým vysokopostaveným štátnym predstaviteľom.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajina má nový zákon o mobilizácii: Niekoľko tisíc väzňov už prejavilo záujem o vstup do armády

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: