eReport.sk
Milan Uhrík Foto: tasr

Uhrík odmieta spájanie s neonacistickými symbolmi. Politológ mu pripomenul Hitlerov dom


Nejak veľa náhod! Napriek tomu, že odídenci z ĽSNS Mariana Kotlebu by sa chceli ako švihnutím čarovného prútika dišťancovať od pochybnej minulosti bývalej strany, nie je to až také ľahké. Najnovšie sa ukázalo, že toxická číslovka 1 488, ktorej Kotleba môže poďakovať za zatiaľ neprávoplatný verdikt 4 roky a 4 mesiace v base, sa v minulosti objavila aj vedľa šéfa jedného z vodcov odídencov Milana Uhríka. Ten sa, ale pre eReport dušuje, že ide o pseudoškandál a označil ju za ďalšiu náhodu.

Zaujímavú úlohu v histórii ĽSNS a jej členov zohráva číslovka 1 488. Tá v neonacistickej symbolike je známym šlágrom. 14 totiž odkazuje na slávne vety neonacistu Davida Lanea obsiahnuté v 14 slovách. 88 zase môže byť referencia na pozdrav „Heil Hitler!“ Práve milodar v tejto sume Kotleba ešte ako banskobystrický župan daroval rodinám v núdzi. Šéf kotlebovcov síce tvrdil, že ide o náhodu, no Špecializovaný trestný súd v Pezinku bol opačného názoru a odklepol Kotlebovi basu. Zdá sa, že kontroverzná číslovka sa chlapcov okolo ĽSNS drží ako kliešť. Výnimkou nie je ani stranícky vzbúrenec Milan Uhrík.

Milan Uhrík Foto: tasr

Výročná správa si pamätá

Tu, zdá sa, opäť zaúradovala náhoda. Svoju skúsenosť s číslovkami 14 a 88 má aj samotný Uhrík, ktorý sa v súčasnosti zubami nechtami od straníckej minulosti ĽSNS drží čo najďalej. Ak načriete do starých straníckych výročných správ, konkrétne do tej z roku 2016, uvidíte prečo. V sekcii darov sa totiž nachádza Uhríkove meno. To vystupuje najmä v podkapitole „iné bezodkladné plnenia“. Zo záznamu vidieť, že Uhrík uzavrel zmluvu na zabezpečenie výroby a distribúcie volebných novín. A to v sume 14 880 eur obsahujúcej staré známe číslovky. Na zaujímavý detail vo výročnej správe upozornil na sociálnej sieti politický komentátor Martin Behúl.

Kuriózna faktúra

EReport sa Milana Uhríka opýtal, ako je možné, že sa im tá číslovka tak nešťastne lepí na päty. Ten problém okolo zvláštnej sumy označil za pseudoškandál. „Tá suma 14 880,00 eur bola úhrada faktúry za tlač 600-tisíc kusov predvolebných novín, ktorú som si nevymyslel ja, ale ktorú nám vystavila rešpektovaná úplne cudzia tlačiarenská firma z Bratislavy a som presvedčený, že nie sú žiadni „fašisti“,“ opísal Uhrík okolnosti vypísania zvláštnej zmluvy.

Vo výročnej správe ĽSNS sa pri Uhríkovom mene objavila známa číslovka. – Foto: Internet/Výročná správa 2016

Taktiež sa dušoval, že v roku 2016 nemal poňatie, na čo číslo 1 488 môže odkazovať a čo v symbolike extrémistov znamená. „Nikdy som sa v tej sume nevyžíval, nechválil sa ňou a ani ju neprezentoval. Jednoducho som len zaplatil za faktúru, ktorá mi prišla.Považujem za absurdné teraz podozrievať každého, kto niekedy zaplatil za niečo v sumách obsahujúcich čísla 14 a 88. To sa stalo každému určite niekoľkokrát. Takých platieb sú denne tisíce a vôbec nič to neznamená,“ argumentuje Uhrík.

Hitlerova vila

Politológ Radoslav Štefančík a autor publikácie Jazyk pravicového extrémizmu si myslí, že Uhríkovi bývalí spolustraníci budú na neho vyťahovať rôzne dôkazy, že mal s filozofiou svojho straníckeho šéfa veľa spoločného. „Ako inak napríklad vysvetlí, že si za svoje niekdajšie miesto rodinného výletu vybral práve domček, v ktorom kedysi Adolf Hitler rozjímal možno aj nad tým, ako vyhladiť všetkých Židov zo sveta,“ reagoval Štefančík. Odkázal tak na starý status Milana Uhríka na sociálnych sieťach.

Uhrík zazdieľal na sociálnej sieti fotografiu Orlieho hniezda v čase, keď bol v Nemecku na výlete. – Foto: Facebook/MU,blog Ján Benčík

Benčík: Uhrik nie je až taký nevinný

V roku 2016 sa totiž Uhrík na internete pochválil, že si vyšiel na výlet do Nemecka. „V malebnom tichu bavorských dediniek som sa predieral históriou Nemecka od Ludviga II až po Angelu Merkelovú a rozmýšľal nad vzostupom a pádom jednotlivých režimov,“ písal Uhrík na sociálnej sieti.

V ten deň zavesil na Facebook aj fotku vysokohorského sídla Adolfa Hitlera. V komentároch Uhríkovi prívrženci ihneď spoznali ikonické miesto nacistickej minulosti. „Orlie hniezdo?“ pýta sa jeden. Druhý komentujúci odpovedá: „Presne tak, tu Hitler unikal pred realitou.“ Zhodou ďalších náhod už ale bavorský výlet na Uhríkovom profile v súčasnosti nenájdete.

Prezieravý bloger a v súčasnosti poslanec za stranu Za ľudí Ján Benčík, ktorý sa venoval monitorovaniu extrémistov, si uložil kópie Uhríkových statusov vo svojom článku o tomto politikovi. „V posledný júlový deň sa Uhrík rozpísal o dovolenke „v malebnom tichu bavorských dediniek.“ Akosi sa však pozabudol zmieniť o návšteve iného, nepochybne nemenej malebného miesta, ktoré je pre nejedného, určitým spôsobom orientovaného súčasníka, priam pútnickým miestom.  Je to známe „Orlie hniezdo“ Adolfa Hitlera. No možno tam pána Uhríka naozaj prilákal iba nádherný výhľad,“ písal Benčík pred rokmi v blogu.

A ako vníma exkotlebovca samotný Benčík? „Zdá sa, že u pána Uhríka je nejak veľa náhod,“ poznamenal. Zároveň pripomenul, že na neho spolu s ďalšími straníkmi podal minulý rok trestné oznámenie. Podľa poslanca sa dopustili trestného činu podnecovania, keď šírili návod s logom ĽSNS ako môže občan obísť pri kontrole povinnosť preukázať sa certifikátom po plošnom testovaní. „Uhrík nie je taký svätý ako sa zdá,“ dodal poslanec.

Náhoda za náhodou

Treba len dodať, že ĽSNS za roky fungovania míňa jedna zaujímavá náhoda za druhou! Začnime od začiatku. Obchod s anglickou módou bratov Kotlebovcov v Banskej Bystrici niesol v minulosti názov KKK, ktorý okrem rodinných iniciálok predstavuje aj skratku Ku-Klux-Klan. Náhoda? Poviete si. Tie ale postupne jedna za druhou pribúdali, ako na bežiacom páse.

Zostaňme ešte pri rodinnom biznise Kotlebovcov. Tí chceli zaujať klientov naozaj kurióznymi zľavami. Tu sa objavuje pre ĽSNS už ikonická číslovka. Zákazníci pri kúpe nad 1 488 vtedajších slovenských korún vyfasovali grátis slzák v spreji. Trojica bratov ale zrejme naozaj myslela na svojich zákazníkov, pretože im venovala aj ďalšiu zaujímavú akciu. Tentokrát, ak nakúpili nad 8 818 eur, tak zase dostali zdarma teleskopický obušok. Práve 18 v neonacistickom svete môže odkazovať na iniciálky Adolfa Hitlera.

Staré známe číslo 88 sa v živote Kotlebových súputníkov objavuje aj neskôr. Herec a exspevák nacistickej kapely Juden Mord Rastislav Rogel sa objavil v roku 2016 aj na kandidátke ĽSNS a v televízii ho bolo možné zazrieť s touto číslovkou na oblečení.

Superstar neonacistickej scény Marián Magát sa v tom istom roku objavil na kotlebovskej kandidátke pod hore uvedenou číslovkou. Pri kandidátke ostaneme. Nám už zo známeho čísla 14 kandidoval súčasný odídenec z ĽSNS Milan Mazurek. Známy je aj prípad, keď banskobystrická župa pod palcom Kotlebu zadotovala hokejový klub vo Veľkom Krtíši dobre známou sumou 1 488 eur.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Uhrík odmieta spájanie s neonacistickými symbolmi. Politológ mu pripomenul Hitlerov dom